Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Državni Telekom ali višja neto plača?

Strani: 1

anon-218201 sporočil: 1.447
[#2512112] 01.04.15 22:34
Odgovori   +    8
Višja neto plača za leto dve, kaj pa potem?
Endimion sporočil: 10.252
[#2512162] 02.04.15 09:08
Odgovori   +    16
Nazadnje še vprašanje za konec tedna. Kaj imate raje: da ste kot državljan lastnik Telekoma ali imate raje višjo neto plačo (kupnina se prelije v lažji davčni prehod, po prehodu se bo čez čas dvignila zasebna poraba)? Verjamem, da bi bilo malo junakov, ki bi si želeli državni Telekom. Zelo malo.
Janez, tole je malce cenenea demagogija. Ali - Ali? Sam sem do teh silnih prodaj indiferenten. Ker ta podjetja ne bodo poslovala prav silno boljše, kot pa poslujejo zdaj. Razlog? Koncentrirana so na prvenstveno domači trg. Ono, kar zdravega tekmuje tudi na tujih trgih, smo prodali že davno. Kar je ostalo, je praktično odvisno od kupne moči v Sloveniji.

Za penzije moramo nekako napraskat cca 5 miljard letno, za zdravstvo pa še dodatni 2,5 miljarde. To so naša dejstva in se ne bodo spreminjala, razen če se dogovorimo za nek nov družben dogovor, kjer bomo eni od podmnožic celote nekaj vzeli. Ali nižali pokojnine, morda uvedli samodoplačništvo pri zdravstvenih storitvah (in pustili one ki tega ne morejo plačat enostavno crknit). Skratka, če želimo razbremenit aktivno populacijo, bo treba pasivni nekaj vzet. Ne le pasivni, vsem.

To mantranje, da če znižamo prispevke in davke za X%, se zaposlenost poveča za Y%... Morda, a bi si res želel videt številke X in Y. Nadalje, za tako trditev, bi tudi pričakoval vsaj analizo začetnega stanja, se pravi:

1. Histogram števila zaposlenih in samozaposlenih glede na njihove brutto prejemke.
2. Simulacijo spreminjanja prispevkov na izpad v obeh največjih blagajnah (Ob konstantnih predpostavkah BDP-ja, prometa in ostalega), oziroma pri kateri letvi bi uravnilovka začela veljat. Ker gre lahko kupnina od TLSG tako na hitro v franže v enem letu... Kaj pa potem? Bo to ona silna povečana zaposljivost to pokrila? Jaz mislim, da ne tako na hitro. vmes bi nastajala javno finančna luknja.

To bi si želel videt tukaj. Predno se postavlja pavšal trditev da "Ali lastništvo TLSG ali pa večja netto plača". Ker če je temu tako, potem takoj ob prodaji TLSG komurkoli, zahtevam višjo plačo. Ne želim pa obljube o večji plači. O sorry Janez. Ti trdiš da je Ali-Ali. OK prodajmo, in seveda upam, da bo g. Frankl velikodušno to potezo ocenil kot takojšne izboljšanje poslovnega okolja. in seveda mal bolj tošel ofnal (Karikiram in to načrtno, saj vi uporabljate Ali-Ali)

In konec koncev, leta 2007 smo imeli cca 50.000 manj brezposelnih kot danes ob praktično identičnih prispevnih in dohodninskih stopnjah. IN četudi je povišanje minimalne plače odneslo.. 15.000 delovnih mest, jih ostane v razmisleku še 35.000. Kako je leta 2007 ob enakih obremenitvah to laufalo, danes pa ne? Morda ima to kaj za opravit s siceršnjo točko gospodarskega cikla, kjer se nahajaš? Bi bilo ob nižjih obremenitvah dela kaj manj odpuščenih? Morda nekaj malega manj. Ampak prekleto Mura je delala z bulo tudi pri 350€ minimalca. Gradbinci s pozitivnimi nulami...

IN da je perverzija takega razmišljanja popolna... smo dolgove holdingov in zapufanih podjetij prenašali na Slabo banko, jih se pravi socializirali. Zdaj bomo pa nekim tujcemm prodali relativno očiščene dele teh holdingov (Po vsakem pogrebu je sedmina), in ob letu osorej bodo mastni naslovi, kako ta podjetja pod novimi lastniki poslujejo bolje. Seveda poslujejo bolje, ker smo breme dolgov prevzeli državljani. Ali bi enako dobro poslovali pod domačimi lastniki (privat ali državnimi) pa ne bo nikoli povsem jasno.
Androman sporočil: 10
[#2512210] 02.04.15 10:57
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: Androman 02.04.2015 10:59
No ja, toliko poenostavitev in neumnosti v enem članku pa še dolgo ne. Očitno je avtor pozabil ,da tudi če bi vlada znala oz. bila voljna racionalno porabiti sredstva od kupnine za nadomestilo izpada zaradi nižjih kumulativnih prispevkov, višino katerih tudi ne more in ne zna predvideti, kot sam ugotavlja, je povsem neznanka kakšen vpliv bi imela prodaja TS tujcem (DT) na dodatne državne izdatke za nadomestilo izpada sredstev, ki jih je TS do sedaj vračal v družbo , državo (dividenda), državna in privatna slovenska podjetja in preko sponzorstev kulturnih in športnih dogodkov. Da ne govorimo o drugih pozitivnih eksternalijah, ki jih ohranjanje nadzora nad edino TK infrastrukturo z vidika nacionalne varnosti prinaša. Ta izpad bi znal povsem izničiti enkratni jackpot ,ki ga bo država v enem šusu zapravila, kot prase ,ki ga spustiš k polnemu koritu. Lep primer so podjetja Lek in Revoz. Koliko ima slov. družba od teh podjetij ,ki so v tuji lasti. Bore malo. Rant off.
tupamaros sporočil: 3.720
[#2512248] 02.04.15 12:03
Odgovori   +    5
El grande Bajuco, potomec domobranske družine je seveda branil domovino in blaginjo ljudi. Potem so ponovno podivjani prevzeli vajeti financ in te pripeljali tam kjer so sedaj na rob bankrota.Sedaj paraziti sesajo iz ljudi kar se da več dokler končno ne odidejo na smetišče zgodovine.
PS:
Decembra 2005 je bil izbran in marca 2006 je prejel priznanje finančni minister leta v Evropi, katerega mu je podelila britanska revija The Banker z naslednjo utemeljitvijo: Nagrada je namenjena finančnim ministrom, ki so gospodarstvo v svoji državi popeljali naprej. Minister Bajuk je zaslužen za napredek Slovenije s svojo zavezanostjo davčni previdnosti.
8. novembra 2006 je v Bruslju prejel še nagrado Dosežkar leta (Achiever of the Year), katero podeljuje tednik European Voice; nagrado je prejel, kjer je uspel zagotoviti vstop Slovenije (kot prve nove članice EU) v evro območje.

LP
Tupamaros

Strani: 1