Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: pomoč - s.p.?

Strani: 1

anon-345450 sporočil: 2
[#2461911] 07.10.14 10:29
Odgovori   +    0
čas vnosa: 07.10.14 10:27
pozdravljeni! po dolgem googlanju, sem ugotovila da sama ne bom kaj dosti zgruntala, zato se obračam na vas finančike za pomoč..:)
sem študentka, z občasnim študentskim delom (3x/teden), ki pa mi ne prinaša dovolj prihodkov za pokrivanje študija, zato sem se odločila poskusiti srečo (=vložiti vse napore da mi uspe) v izdelovanju lesenih izdelkov in prodaji le teh.
vse skupaj bi seveda rada naredila legalno, zato me zanima kako optimizirati mesečne stroške. Popoldanski s.p. za študente, kjer je bil strošek 60€/mesečno je bil ukinjem. sedanji s.p za študente zahteva plačevanje okrog 300€/mesečno, kar mi je za moje zmožnosti nerealno. kaj pa da se registriram kot obrtnik, kakšni so pogoji in stroški?
še obstaja kakšna druga varjanta, razen dela na črno?:)
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2461928] 07.10.14 10:45 · odgovor na: anon-345450 (#2461911)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 07.10.2014 10:49
Mislim, da je to minimum, ki se mu ne mores ogniti, ce hoces res legalno postaviti zadevo (razen, ce tvoj izdelek spravis pod kaksno kmetijsko dopolnilno dejavnost... potem se tega stroska trenutno nimas):

“(2) Ne glede na določbi četrtega in devetega odstavka 145. člena tega zakona za zavarovance iz 15. in 17. člena tega zakona v prehodnem obdobju dobiček za določitev najnižje zavarovalne osnove in najnižja osnova za plačilo prispevkov v letu 2014 znaša 52 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec, nato pa se vsako leto, dokler ne doseže zneska 60 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec, znesek zvišuje za dve odstotni točki tako, da v letu 2015 znaša 54 %, v letu 2016 znaša 56 %, v letu 2017 pa znaša 58 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec. “

Pri pavsalu so to prakticno vsi fiksni stroski.


Ob tem da ti je kot pavsalistki popolnoma vseeno, ce odpres sp ali doo, le da pri sp-ju prevzemas visjo osebno odgovornost, pri doo-ju pa potrebujes ustavovni kapital.
anon-345450 sporočil: 2
[#2461955] 07.10.14 11:58 · odgovor na: (#2461925)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 07.10.14 10:47
resničo upam da se bo našel kdo in rekel, da obstaja še kašna druga, cenejša možnost. ker moj dobiček bi bil odvisen predvsem od oglaševanja po fb, spletni strani. in če me dobijo, da nekaj nelegalno prodajam....si niti nočem predstavljati sankcij :/
crt sporočil: 27.164
[#2461968] 07.10.14 12:25 · odgovor na: anon-345450 (#2461911)
Odgovori   +    2
ker so to leseni izdelki, bi se jih morda dalo spravit pod marelo tradicionalne rocne obrti... in potem lahko spada pod osebno dopolnilno delo kot posebno kategorijo.

ne vem pa zdajle na pamet, kako zgleda stroskovno napram drugim variantam.

je pa po prihodkih omejeno na visino minimalne place.

razglej se na primer tu:

www.podjetniski-port...nilno-delo

e-uprava.gov.si/e-up...asanja=vsa
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2461976] 07.10.14 12:44 · odgovor na: crt (#2461968)
Odgovori   +    0
[crt]
ker so to leseni izdelki, bi se jih morda dalo spravit pod marelo tradicionalne rocne obrti... in potem lahko spada pod osebno dopolnilno delo kot posebno kategorijo.

ne vem pa zdajle na pamet, kako zgleda stroskovno napram drugim variantam.

je pa po prihodkih omejeno na visino minimalne place.

razglej se na primer tu:

www.podjetniski-port...nilno-delo

e-uprava.gov.si/e-up...asanja=vsa
KOlikor vem, se v novem ZPDZC osebno dopolnilno delo ureja z vrednotnicami, ki stopijo v veljavo z novim letom.
bc123a sporočil: 48.253
[#2462002] 07.10.14 13:59 · odgovor na: crt (#2461968)
Odgovori   +    0
[crt]
ker so to leseni izdelki, bi se jih morda dalo spravit pod marelo tradicionalne rocne obrti... in potem lahko spada pod osebno dopolnilno delo kot posebno kategorijo.

ne vem pa zdajle na pamet, kako zgleda stroskovno napram drugim variantam.

je pa po prihodkih omejeno na visino minimalne place.

razglej se na primer tu:

www.podjetniski-port...nilno-delo

e-uprava.gov.si/e-up...asanja=vsa
Velja se se preveriti, ali so za tovrstno obrt potrebna kaksna specialna dovoljenja kaksne obrtne zbornice, kaksni izpiti, posebna izobrazba... vstop v te zadeve je ponavadi reguliran na tak nacin.
Vinci sporočil: 5.933
[#2462023] 07.10.14 14:50 · odgovor na: bc123a (#2462002)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: Vinci 07.10.2014 14:51
Ja, za osebno dopolnilno delo je iz kategorije domače obrti je potrebno pridobiti pozitivno mnenje strokovne komisije OZS. Letni prihodek ne sme biti višji od minimalne plače.

Tole je treba prebrati: www.durs.gov.si/si/s...pojasnila/

V tem pojasnilu so zajete vse relevantne informacije. Del o obdavčitvi je tako nerazumljivo napisan, da je nemogoče razbrati, kakšne so obveznosti iz naslova poročanja za osebo, ki opravlja osebno dopolnilno delo. Predlagam, da se v zvezi z obdavčitvijo pošlje mail na gp.durs-gdu@gov.si in se jih prosi, da to pojasnilo v poglavju obdavčitve popravijo tako, da ga bo razumela tudi njihova stara mama.

Se pa v tem pojasnilu pokaže tudi obsedenost slovenskih politikov s podrobnostmi in malenkostmi. Najprej priglasitev (fajn), potem pozitivna ocena neke komisije (super), potem omejitev letnih prihodkov na višino minimalne plače (odlično), potem trimesečno poročanje o doseženih prihodkih (briljantno) in na koncu mora biti še pojasnilo FURS, kjer ob branju obdavčitve osebnega dopolnilnega dela ugotoviš, da je vse tako zjebano in pomešano, da tega živ bog ne razume.

Strani: 1