2 uri
Pregled ameriških trgov: Delnice podjetja SpaceX prvič po IPO v rdečem, CME Group pa ostaja brez izvršnega direktorja
2 uri
Fed je poslabšal letošnjo napoved za inflacijo in rast BDP. Pol odločevalcev bi podprlo obrestno zvišanje v 2026
4 ure
Najbolj brani članki danes
6 ur
Kako Američani merijo inflacijo
6 ur
Maja je prodaja na drobno zrasla nad pričakovanji. Trošenje manj premožnih omogoča zadolževanje
7 ur
10 vprašanj in odgovorov: kaj morate vedeti o nepremičninskem IPO na ljubljanski borzi 1
8 ur
Tako ELES skrbi za varovanje biotske raznovrstnosti.
8 ur
Sandoz v Sloveniji odprl nov center za podobna biološka zdravila
9 ur
Komisar za obrambo: V EU proizvajamo čisto napačno orožje 1
9 ur
Po Pekingu bi Zagreb lahko dobil še povezavo s Hongkongom
10 ur
Trump: ZDA v Iran ne bodo vložile »niti 10 centov«; ameriške borze gor
10 ur
Na Hrvaškem malomarnost rejcev prašičev sprožila nov val afriške prašičje kuge
10 ur
Kibernetski napad: ali veste, kaj vam je napadalec v resnici ukradel? (Oglas)
10 ur
Velik posel s trgovinami: kdo je kupil 13 Tuševih centrov in trgovin? 1
11 ur
Vodarska družba na ledu, ministrica Rifljeva in koncesionarji molčijo
11 ur
Pozor, čez vikend ne bodo delali eDavki
11 ur
Kako oceniti poslovne posledice kibernetskih tveganj (Oglas)
12 ur
Do 24. julija v 31 občinah popisujejo škodo po neurju s točo
12 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
13 ur
IZS študentom ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo podelil najvišja priznanja

Strani: 1

LjubiteljCO2 sporočil: 306
[#3069492] 29.09.25 05:54
Odgovori   +    0
AI bubble?

Prava (gospodarska) apokalipsa umetne inteligence je blizu
pluralistic.net/2025...telligence
LjubiteljCO2 sporočil: 306
[#3069495] 29.09.25 06:44 · odgovor na: LjubiteljCO2 (#3069492)
Odgovori   +    1
Še AI povzetek gornjega linka

Povzetek članka "How much (little) are the AI companies making?" na spletni strani pluralistic.net v slovenščini:

Tehnološka industrija, zlasti podjetja za umetno inteligenco (UI), se pogosto poslužujejo računovodskih trikov, da prikrijejo pravo stanje svojih finančnih rezultatov. Kljub velikim vlaganjem v UI večina teh podjetij ustvarja zelo malo dejanskega dobička ali celo izgube. Primeri vključujejo velike tehnološke korporacije, kot so Microsoft, Meta in Amazon, ki letno porabijo milijarde za razvoj UI, vendar prihodki iz teh dejavnosti ostajajo zelo nizki v primerjavi z izdatki. OpenAI, ena izmed bolj znanih podjetij na področju UI, napoveduje visoke prihodke, a hkrati ogromne izgube, kar kaže na slabe ekonomske pogoje v tej panogi.

Tehnični giganti uporabljajo strategije, kot so ustvarjanje navideznih zgodb o rasti, da ohranijo vrednost svojih delnic na visoki ravni, čeprav UI ni donosna in je dejansko cenejša za upravljanje, ko ima več uporabnikov. To pripomore k temu, da se vlagatelji zavedajo, da so podjetja še vedno del rastočega sektorja, kar jim omogoča enostavnejše financiranje z delnicami namesto gotovine. Kljub temu pa je resničnost taka, da je UI poslovno slaba naložba s slabimi ekonomskimi značilnostmi in velikimi stroški.

Povzetek opozarja tudi, da ljudje UI pogosto ne marajo, kar deluje proti njenemu sprejemanju in uporabi. Kljub temu finančni in politični odločevalci še vedno verjamejo v velik potencial UI, kar ustvarja pritisk na podjetja, da umetno vzdržujejo podobo uspeha, tudi če je podpora neučinkovita in zavajajoča. V celoti je UI industrija primer značilnih računovodskih in tržnih manipulacij v tehnološkem sektorju, ki služijo ohranjanju iluzije rasti in vrednosti na trgu.

[1](pluralistic.net/2025...ng-gaffs/)
[2](www.youtube.com/watc...Lzz7bcSDo)
[3](www.youtube.com/watc...L6JHBQJNo)
[4](business.columbia.ed...014_0.pdf)
[5](bsky.app/profile/tex...tzip6tk2h)
[6](aiconomist.net)
[7](www.youtube.com/watc...maNovCDM8)
[8](www.youtube.com/watc...5GlCIS0sA)
[9](www.youtube.com/watc...Mvzfm-Jd8)
[10](www.accountingtoday....ng-anyway)
[11](www.youtube.com/watc...shnEP58HU)

Strani: 1


vm-kiva