Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Hiše duhov: koliko praznih stanovanj je v Ljubljani?
Podobno je z zazdidljivimi parcelami.....
Na ljubljanskem Viču je investitor sredi prejšnjega leta zgradil manjši blok s petimi stanovanji. Stanovanja, cena se je gibala okoli pol milijona evrov na enoto, je nekje do lanske pomladi oglaševal prek spleta. Poleti je bil blok končan, a do danes so se stanovalci vselili v le eno stanovanje.Še bolj zuanimivo je tole, že nekaj let končani lepi bloki, vse prazno:
Modra Vila
Regentova cesta 31, 1000 Ljubljana
- modravila.wixsite.com/mysite
- www.google.si/maps/p...9303?hl=en
- ipi.eprostor.gov.si/...0344571844
Morda kdo ve kaj več?
Pa podjetje-investitor je imelo samo dobrih 200.000 eur finančnih obveznosti konec leta 2021, se pravi, da se jim kao ne mudi prodajati....
[Muki]Vsak dan se vsaj 2x peljem mimo:
Zanimivo. A so sigurno prazna? Če klikaš po grafičnem prikazu stanovanj, kaže, da je čisto vse prodano.
Pa podjetje-investitor je imelo samo dobrih 200.000 eur finančnih obveznosti konec leta 2021, se pravi, da se jim kao ne mudi prodajati....
- vsa okna so vedno temna (zjutraj, tvečer)
- nikoli še nisem videl kakšnega stanovalca/obiskovalca
Namreč več let lahko traja, da se znebiš najemnika! Ko si soočen z vsemi pravicami, ki jih ima, se sprašuješ, zakaj bi sploh kdo plačeval najemnino.
Tako del stanovanj ostaja praznih, ker jih lastniki namenijo sedaj še ne odraslim potomcem.
Pot, ki so jo, da bi prišli do okvirne številke praznih stanovanj, ubrali hrvaški kolegi, se nam je zdela logična in pravilna.Morda bi pa samo poklicali na Geodetski inštitut, kjer je tako analizo s spajanjem različnih baz podatkov lani Rener naredil za celotno Slovenijo (www.linkedin.com/pos...esktop_web ). In ugotovil, da je samo v Ljubljani praznih 15,6 tisoč stanovanj (brez tistih, ki v zadnjih 50 letih niso bila obnovljena).
"A proposed bill that would prohibit corporate entities, developers and residential contractors from flipping single-family homes into rental properties is making its way through the Minnesota Legislature."
(ali pa ne?)
Jemlejo prostor, koristijo infrastrukturo, drazijo ostalo pobudbo etc..
Tvoja svoboda se neha, kjer se začne svoboda drugega in meje so sila različne.
Že glasno smrdeče prdenje je lahko problem :).
[FIN-267544]Od kdaj pa pri nas lahko odpreš Lekarno???
Ni res, podjetja imajo svojo osnovno dejavnost! Ce si avtoprevoznik iz Krskega ne bos kupoval cegle v KG. Lepo poglejte svicarje ali avstrijce. Aha v st moritzu bi rad kupil zemljo, 2 app? Kaj pa bos z njimi? Oddajal, na dopust hodil? Na dopust ne mores, ker je to od firme in si moras najem obracunati, turistom oddajati ne gre. Registriraj firmo v st moritzu z dejavnostjo za najem, zaposli domacina ali se sem preseli, tu placuj davke, najemimracunovodsto, taxe inp. Aha takih je se 147, si na wait listi, da ti damo sploh licenco za oddajanje inp. Raje odpri mesarijo ali pa lekarno ali pa whatever nam manjka. Pika konec!!!! Pri nas pa vsak cegle kopici, imas visek placaj davke, izplacaj si dividendo in cao... podjetja ima v lasti prazna stanovanja, nabij jim 100% davek in naj prodajo, lahko kupijo samo ce imajo osnovno dejavnost real estate ali hotel ali oddaja, samo potem ne more tovornjakov voziti. Pa zaposlenega mora imeti, pa licenco in se kaj pa bomo videli koliko jih bo se to kopicilo...
Samo če se poznaš z Županom, da ti izda koncesijo!!!
To pač ni svobodni trg...
[FIN-454644]Kar si napisal, velja za večino, za nepremičnine pa pač ne. Ker je stanovanjska politika ena od osnovnih politik, ki jih mora politika izvrševati in ker so nepremičnine z obsegom omejene - vsaka nepremičnina je namreč uzurpacija prostora, ki bi se sicer uporabljal za druge namene. Prav zato (stanovanjska) nepremičnina ne more biti naložbeni predmet, razen v primeru, ko se oddaja za dolgoročno bivanje.
To, da clovek zivi potratno namesto da bi varceval, je tudi javna stvar, CE zapravljivec kriminalizira varcne ljudi, ki so si privarcevali za karkoli: prihranke na banki, nepremicnino, zlato, umetnine. Karkoli.
[FIN-454644]Kaj ti to pomaga, če nepremičnin ni, ker se uporabljajo za druge namene (naložbe, turizem)?
Stanovanjska politika je marsikaj. Vzpodbuda in pomoc drzavljanom, da si kupijo svojo nepremicnino, ugodni krediti,
gradnja socialnih stanovanj za tiste, ki tega ne zmorejo, dolocanje visine najemnin v javnih stanovanjih,Kje, če ni zemljišč za to? S čim, če so občinski in državni stanovanjski skladi izčrpali ves svoj potencial?
skrb za vzdrzevanje nepremicnin,Se strinjam, na tem področju nam marsikaj manjka.
zakonska zascita najemodajalcev, da jim najemojemalci ne smejo nekaznovano uniciti najete nepremicnine, pravica do odpovedi najema, ce najemnik ne izpolnjuje dogovorjenih pogojev.Absolutno drži, posestnik ima v Sloveniji bistveno prevelike pravice v primerjavi z lastnikom.
Poskodovani ljudje pac mislijo, da se lahko vtikajo v zakonito pridobljeno zasebno lastnino. Ce je nepremicnina zakonito pridobljena in lastnik izpolnjuje svoje obveznosti lahko svobodno odloca o tem, ali bo nepremicnino oddajal, ali pa jo morda pet let imel prazno, dokler recimo sin ne odraste. Marsikdo gleda naprej, kaj bodo otroci potrebovali. Ali pa, kaj bo potreboval na stara leta. Prisparati si za nepremicnino zaenkrat se ni kaznivo dejanje.Vse drži, ampak v tem primeru mora lastnik plačati premijo v obliki višjega davka. Ker ob kombinaciji tega, da drži nerabljeno nepremičnino in omejenega obsega nepremičnin prispeva k nedostopnosti stanovanj.
kaj pa je narobe s Stanežičami?
Sedaj moramo ugotoviti kaj pomenijo, tako da jih primerjamo z drugimi mesti. Omenjen je Zagreb, v približno podobnem odstotku. Kakšen je ta podatek npr. za tako opevani Dunaj, najbolje z enako metodo merjenja? Če je tudi tam odstotek podoben, lahko sklepamo, da jo to "naravno" stanje in ni potrebe po delanju drame?
Najti je treba le neko ustrezno razmerje med pravico do zasebne lastnine in upravljanjo z njo ter interesi javnosti do bivanja .
Pri gozdovih imamo to urejeno a mogoče preveč v korist javnosti.
[FIN-454644]Kje pa? Mogoče kje na Kozjanskemm, kolikor pa jaz poznam situacijo, niti v Ljubljani niti na periferiji praktično ni mogoče dobiti normalne parcele za gradnjo.
V Sloveniji je se ogromno gradbenih parcel. Zelena Slovenija.
Pa pojdimo lepo po vrsti: gradbeno podjetje pridobi vsa soglasja za gradnjo. Je tako? Zgrajena stanovanja ponudi v odkup. Je tako? Ali obstaja predpis, kdo sme in kdo ne sme kupiti?Vse to smeš, država pa ima pravico oblikovanja davčne politike. Direktno ti nihče ne sme reči, da ne smeš imeti v lasti naložbenega stanovanja, lahko pa te s primerno davčno stopnjo v to prepriča.
Kaj pa se je zgodilo z izkupickom Jazbinskovega zakona? Sprejel se je z namenom, da se denar od prodaje investira v stanovanja. Pa se je? So bile nalozbe gospodarne? Se je koga kriminaliziralo? Primite tatu?!Ta zakon je bil ena večjih barabij v Sloveniji in namenjen predvsem tistim, ki so se takrat zavedali priložnosti in so bili pri koritu.
[Nollem]Pri vsem prometnem kaosu, ki vsako jutro nastane v Stanežičah, si kot prostor za primerno gradnjo (in povečanje prometne obremenitve) našel prav ta kraj?
kako ni zemljišč? a je treba neprofitna stanovanja graditi takorekoč v centru oz. na najboljših lokacijah?
kaj pa je narobe s Stanežičami?
[tjk]Dunaj je največje število prebivalcev dosegel leta 1910, Zagreb pa 1991. Ljubljana je v tej zgodbi majčkeno drugačen igralec.
Neki podatki očitno so. To je v redu.
Sedaj moramo ugotoviti kaj pomenijo, tako da jih primerjamo z drugimi mesti. Omenjen je Zagreb, v približno podobnem odstotku. Kakšen je ta podatek npr. za tako opevani Dunaj, najbolje z enako metodo merjenja? Če je tudi tam odstotek podoben, lahko sklepamo, da jo to "naravno" stanje in ni potrebe po delanju drame?
[FIN-454644]Meni lahko svobodno hodijo po gozdu, celo pobirajo kostanj in gobe, sam naj pa jiskrbim, da bo čist brez podrtih dreves itn. Malo morgen.
Izkoplji si brlog, spleti si gnezdo, karkoli. Ce ne mores, prosi. Nimas pa nobene pravice zahtevati in misliti, da lahko nepooblasceno upravljas s privatno lastnino.
Po tej anologiji bi moral it v prazno stanovanje brezproblema vsaj srat.:)