Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2697211] 09.02.18 17:41
Odgovori   +    8
Skratka še ena cigu migu koalicija, ki bo po inerciji počela kar je počela do sedaj.

Stanovanjskih problemov v mestih ne bodo niti načeli. Prav tako ne revščine.
Tako, da posledica tega bo, da bo SPD še naprej izgubljala podporo. Prav tako CSU in CDU. AfD in Liberalci se bodo zagotovo okrepili. Naslednje volitve koalicija SPD, CSU in CDU ne bo več imela večine v parlamentu.
lea1 sporočil: 834
[#2697466] 12.02.18 21:33 · odgovor na: sopranos (#2697211)
Odgovori   +    2
Ampak ni zanimivo, tkao Nemčija, kot Avstrija uvajata celodnevno šolo
sopranos sporočil: 11.404
[#2697467] 12.02.18 21:40 · odgovor na: lea1 (#2697466)
Odgovori   +    10
[lea1]
Ampak ni zanimivo, tkao Nemčija, kot Avstrija uvajata celodnevno šolo
Je, če starši delajo od 9-17h ali 18h, potem ne more šola trajati od 8h do 13h kot v Sloveniji.

Pri nas je tako, da se morajo gospodarstvo in starši prilagajati učiteljski jari gospodi, v Nemčiji se pa šole in učitelji gospodarstvu in potrebam staršev.
bambino sporočil: 1.028
[#2700678] 06.03.18 14:06 · odgovor na: sopranos (#2697467)
Odgovori   +    0
Po mojih izkušnjah so otroci v šoli danes vsaj do 15h. Vsaj pri mojih je tako. Na voljo jim je podaljšano bivanje, telovadba (zdrav življenji slog, krožki...). Kar se mene tiče so v šoli predolgo. Tudi se mi ne zdi prav, da šole organizirajo aktivnosti med počitnicami, ker potem ni počitnic. Če otroci počitnic ne potrebujejo, potem naj pač imajo pouk 12 mesecev na leto...

Kar se pa prilagajanja gospodarstvu tiče. Imam znanca, ki dela kot menedžer v eni od multinacionalk na Poljskem. Otroke je seveda vpisal na zasebno šolo. Ta šola je bila zaprta celoten januar. Otrok pa je bil na počitnicah pri znancih v Sloveniji, kjer so mu tudi omogočili obiskovanje lokalne osnovne šole. Super stars. Super prilagoditev potrebam otroka.
bc123a sporočil: 48.253
[#2700680] 06.03.18 14:15 · odgovor na: sopranos (#2697467)
Odgovori   +    5
[sopranos]
> [lea1]
> Ampak ni zanimivo, tkao Nemčija, kot Avstrija uvajata celodnevno šolo

Je, če starši delajo od 9-17h ali 18h, potem ne more šola trajati od 8h do 13h kot v Sloveniji.

Pri nas je tako, da se morajo gospodarstvo in starši prilagajati učiteljski jari gospodi, v Nemčiji se pa šole in učitelji gospodarstvu in potrebam staršev.
V UK se otroka odpelje v vrtec ob 8 uri in pobere ob 18, in je to povsem normalno.

Pri nas bi dali prijavo CSD, ce bi kdo to naredil.
sopranos sporočil: 11.404
[#2700717] 06.03.18 17:34 · odgovor na: bc123a (#2700680)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [sopranos]
> > [lea1]
> > Ampak ni zanimivo, tkao Nemčija, kot Avstrija uvajata celodnevno šolo
>
> Je, če starši delajo od 9-17h ali 18h, potem ne more šola trajati od 8h do 13h kot v Sloveniji.
>
> Pri nas je tako, da se morajo gospodarstvo in starši prilagajati učiteljski jari gospodi, v Nemčiji se pa šole in učitelji gospodarstvu in potrebam staršev.

V UK se otroka odpelje v vrtec ob 8 uri in pobere ob 18, in je to povsem normalno.

Pri nas bi dali prijavo CSD, ce bi kdo to naredil.
Normativi v Sloveniji so taki, da se od zjutraj ko pripelješ malčka v vrtec, pa do takrat ko ga pobereš zamenjajo tri vzgojiteljice oz. pomočnice. Ker so tako obremenjene, da ne smejo delati več kot 6-7 ur na dan. In potem je tako da so zjutraj eno uro z eno sebo, potem večino časa z drugo (oz. drugimaa dvema), na koncu pa s tretjo osebo.

V takem sistemu varstvo od 18h verjetno sploh ni izvedljivo.
sopranos sporočil: 11.404
[#2700733] 06.03.18 18:35 · odgovor na: bambino (#2700678)
Odgovori   +    0
[bambino]
Po mojih izkušnjah so otroci v šoli danes vsaj do 15h. Vsaj pri mojih je tako. Na voljo jim je podaljšano bivanje, telovadba (zdrav življenji slog, krožki...). Kar se mene tiče so v šoli predolgo. Tudi se mi ne zdi prav, da šole organizirajo aktivnosti med počitnicami, ker potem ni počitnic. Če otroci počitnic ne potrebujejo, potem naj pač imajo pouk 12 mesecev na leto...

Kar se pa prilagajanja gospodarstvu tiče. Imam znanca, ki dela kot menedžer v eni od multinacionalk na Poljskem. Otroke je seveda vpisal na zasebno šolo. Ta šola je bila zaprta celoten januar. Otrok pa je bil na počitnicah pri znancih v Sloveniji, kjer so mu tudi omogočili obiskovanje lokalne osnovne šole. Super stars. Super prilagoditev potrebam otroka.
Mislim, da je podaljšano bivanje do 4. razreda. Potem so pa otroci prepuščeni sami sebi oz. svojim staršem, starim staršem.

Saj so otroci v tej starosti že malo samostojni. A včasih vseeno potrebujejo malo nadzora odraslih.
bambino sporočil: 1.028
[#2700736] 06.03.18 18:50 · odgovor na: sopranos (#2700733)
Odgovori   +    0
Moj sin ima včasih pouk do 14:30 (šport za zdravje ali drug obvezni ali neobvezni izbirni predmet, v 7. razredu. Drugi je bil v 3. razredu v podaljšanem do 15h, potem pa direktno v telovadnico na nogomet do 17h. Hči je 1. razred ob petkih na šoli do 15:30h, ker ima še plesne, sicer vsak dan pravilom do 15h. Praviloma imajo že 0. uro ob 7:30. Za moj okus so preveč v šoli.
sopranos sporočil: 11.404
[#2700738] 06.03.18 19:13 · odgovor na: bambino (#2700736)
Odgovori   +    2
[bambino]
Moj sin ima včasih pouk do 14:30 (šport za zdravje ali drug obvezni ali neobvezni izbirni predmet, v 7. razredu. Drugi je bil v 3. razredu v podaljšanem do 15h, potem pa direktno v telovadnico na nogomet do 17h. Hči je 1. razred ob petkih na šoli do 15:30h, ker ima še plesne, sicer vsak dan pravilom do 15h. Praviloma imajo že 0. uro ob 7:30. Za moj okus so preveč v šoli.
Moj vtis je, da so učitelji potegnili zelo jasno ločnico v smislu, mi odpredavamo in od otrok zahtevamo. Če ni narejeno ali je narejeno slabo, so pa krivi otroci sami in njihovi starši.

Pri nas ima vsako zadevo na različni lokaciji. Če bi imel običajno službo bi bila kar jeba. To, da imajo pri vas na šoli je velik plus.
bc123a sporočil: 48.253
[#2700761] 06.03.18 21:09 · odgovor na: sopranos (#2700717)
Odgovori   +    2
[sopranos]
Normativi v Sloveniji so taki, da se od zjutraj ko pripelješ malčka v vrtec, pa do takrat ko ga pobereš zamenjajo tri vzgojiteljice oz. pomočnice. Ker so tako obremenjene, da ne smejo delati več kot 6-7 ur na dan. In potem je tako da so zjutraj eno uro z eno sebo, potem večino časa z drugo (oz. drugimaa dvema), na koncu pa s tretjo osebo.

V takem sistemu varstvo od 18h verjetno sploh ni izvedljivo.
Jah, a mislis da v UK vzgojiteljice res delajo 10 ali 12 ur na dan? Bodi no resen :)
Saj tudi tam se menjavajo. Saj ce gres v Hofer zjutraj in zvecer so tudi druge prodajalke tam.

To kar pises je razlog, da so lahko sploh vrtci odprti recimo 11 ur na dan v sloveniji (vsaj tam kjer dela moja). Ampak ne glede na to, ne smes imeti otroka v vrtcu vec kot 9 ur dnevno. Resno.
sopranos sporočil: 11.404
[#2700763] 06.03.18 21:22 · odgovor na: bc123a (#2700761)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [sopranos]
> Normativi v Sloveniji so taki, da se od zjutraj ko pripelješ malčka v vrtec, pa do takrat ko ga pobereš zamenjajo tri vzgojiteljice oz. pomočnice. Ker so tako obremenjene, da ne smejo delati več kot 6-7 ur na dan. In potem je tako da so zjutraj eno uro z eno sebo, potem večino časa z drugo (oz. drugimaa dvema), na koncu pa s tretjo osebo.
>
> V takem sistemu varstvo od 18h verjetno sploh ni izvedljivo.

Jah, a mislis da v UK vzgojiteljice res delajo 10 ali 12 ur na dan? Bodi no resen :)
Mislim, da je to jasno brez razlage. Lahko pa sedaj izjavim, da nikoli nisem mislil, da bi morale vzgojiteljice delati 10-12 ur na dan.
Saj tudi tam se menjavajo. Saj ce gres v Hofer zjutraj in zvecer so tudi druge prodajalke tam.
Ja, ampak Hofer jih plača za toliko in toliko ur na teden, potem se pa delo lahko po potrebi zorganizira. Morda če kdo manjka, lahko kakšen delavec kakšno uro tudi potegne.
To kar pises je razlog, da so lahko sploh vrtci odprti recimo 11 ur na dan v sloveniji (vsaj tam kjer dela moja). Ampak ne glede na to, ne smes imeti otroka v vrtcu vec kot 9 ur dnevno. Resno.
Ja, ampak recimo da so otroci 8 ur na dan v vrtcu. Ne more ga vzgojiteljica paziti 8 ur. Ker normativi to ne dopuščajo. O tem ti govorim. Sedaj pa ti meni povej to matematiko. Vzgojiteljica dela od ponedeljka do petka, plačana je 40 ur na teden, dela pa lahko največ 7 ur na dan. :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2700768] 06.03.18 22:06 · odgovor na: sopranos (#2700763)
Odgovori   +    1
[sopranos]
> [bc123a]
> > [sopranos]
> > Normativi v Sloveniji so taki, da se od zjutraj ko pripelješ malčka v vrtec, pa do takrat ko ga pobereš zamenjajo tri vzgojiteljice oz. pomočnice. Ker so tako obremenjene, da ne smejo delati več kot 6-7 ur na dan. In potem je tako da so zjutraj eno uro z eno sebo, potem večino časa z drugo (oz. drugimaa dvema), na koncu pa s tretjo osebo.
> >
> > V takem sistemu varstvo od 18h verjetno sploh ni izvedljivo.
>
> Jah, a mislis da v UK vzgojiteljice res delajo 10 ali 12 ur na dan? Bodi no resen :)

Mislim, da je to jasno brez razlage. Lahko pa sedaj izjavim, da nikoli nisem mislil, da bi morale vzgojiteljice delati 10-12 ur na dan.

> Saj tudi tam se menjavajo. Saj ce gres v Hofer zjutraj in zvecer so tudi druge prodajalke tam.
>

Ja, ampak Hofer jih plača za toliko in toliko ur na teden, potem se pa delo lahko po potrebi zorganizira. Morda če kdo manjka, lahko kakšen delavec kakšno uro tudi potegne.

> To kar pises je razlog, da so lahko sploh vrtci odprti recimo 11 ur na dan v sloveniji (vsaj tam kjer dela moja). Ampak ne glede na to, ne smes imeti otroka v vrtcu vec kot 9 ur dnevno. Resno.

Ja, ampak recimo da so otroci 8 ur na dan v vrtcu. Ne more ga vzgojiteljica paziti 8 ur. Ker normativi to ne dopuščajo. O tem ti govorim. Sedaj pa ti meni povej to matematiko. Vzgojiteljica dela od ponedeljka do petka, plačana je 40 ur na teden, dela pa lahko največ 7 ur na dan. :)
7.5 ur na dan.

0.5 ure ima pavzo, ki je namesto malice, ponavadi v casu ko otroci spijo (za obrok ni pavze, tako kot pri ostalih delih, ker je pac treba otroke krotit med hranjenjem)
sopranos sporočil: 11.404
[#2700771] 06.03.18 22:19 · odgovor na: bc123a (#2700768)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [sopranos]
> > [bc123a]
> > > [sopranos]
> > > Normativi v Sloveniji so taki, da se od zjutraj ko pripelješ malčka v vrtec, pa do takrat ko ga pobereš zamenjajo tri vzgojiteljice oz. pomočnice. Ker so tako obremenjene, da ne smejo delati več kot 6-7 ur na dan. In potem je tako da so zjutraj eno uro z eno sebo, potem večino časa z drugo (oz. drugimaa dvema), na koncu pa s tretjo osebo.
> > >
> > > V takem sistemu varstvo od 18h verjetno sploh ni izvedljivo.
> >
> > Jah, a mislis da v UK vzgojiteljice res delajo 10 ali 12 ur na dan? Bodi no resen :)
>
> Mislim, da je to jasno brez razlage. Lahko pa sedaj izjavim, da nikoli nisem mislil, da bi morale vzgojiteljice delati 10-12 ur na dan.
>
> > Saj tudi tam se menjavajo. Saj ce gres v Hofer zjutraj in zvecer so tudi druge prodajalke tam.
> >
>
> Ja, ampak Hofer jih plača za toliko in toliko ur na teden, potem se pa delo lahko po potrebi zorganizira. Morda če kdo manjka, lahko kakšen delavec kakšno uro tudi potegne.
>
> > To kar pises je razlog, da so lahko sploh vrtci odprti recimo 11 ur na dan v sloveniji (vsaj tam kjer dela moja). Ampak ne glede na to, ne smes imeti otroka v vrtcu vec kot 9 ur dnevno. Resno.
>
> Ja, ampak recimo da so otroci 8 ur na dan v vrtcu. Ne more ga vzgojiteljica paziti 8 ur. Ker normativi to ne dopuščajo. O tem ti govorim. Sedaj pa ti meni povej to matematiko. Vzgojiteljica dela od ponedeljka do petka, plačana je 40 ur na teden, dela pa lahko največ 7 ur na dan. :)

7.5 ur na dan.

0.5 ure ima pavzo, ki je namesto malice, ponavadi v casu ko otroci spijo (za obrok ni pavze, tako kot pri ostalih delih, ker je pac treba otroke krotit med hranjenjem)
hehe, si naravoslovec kaj? In razmišljaš logično? Zato se ti seveda hitro zgodi taka napaka :). Evo 41. člen zakona o vrtcih:

V okviru z zakonom in kolektivno pogodbo določenega polnega tedenskega delovnega časa vzgojiteljevo delo z otroki ne sme presegati 30 ur, delo pomočnika vzgojitelja pa 35 ur tedensko.

Se pravi vzgojiteljica dela torej 6 ur na dan, pomočnica pa 7. In tega se kar držijo. Teoretično bi torej na dan lahko delala več, ampak v praksi mi pravijo se držijo tega pravila 6 oz. 7 ur na dan kot max.
bc123a sporočil: 48.253
[#2700798] 07.03.18 08:41 · odgovor na: sopranos (#2700771)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: bc123a 07.03.2018 08:45
[sopranos]
Se pravi vzgojiteljica dela torej 6 ur na dan, pomočnica pa 7. In tega se kar držijo. Teoretično bi torej na dan lahko delala več, ampak v praksi mi pravijo se držijo tega pravila 6 oz. 7 ur na dan kot max.
Moja mora delati 7.5 ur (dejansko bi rada delala 8 ur, ker v tistih pol ure jim nalozijo kup sranja "ki vzame samo pet minut" - Lani je imela 150 ur presezka, kar so seveda neplacane delovne ure). Torej, 7 ur dela z otroci, pol ure pavze, prisotnost v vrtcu 7.5 ur.

Lahko ti posljem njen urnik? Je vzgojiteljica. Pa urnik je spremenljiv, glede na odsotnosti, bolniske. Recimo, danes dela od 7.30 do 15.00. To pomeni da mora 7.30 biti v vrtcu, in da ga 15.00 lahko zapusti, okrog 13.00 ima pol ure pavze (namesto malice, ki je ni)

Se pa ne bi cudil, ce vrtec krsi zakonodajo, zasebno firmo, ki bi na leto konsistentno nabila 150 neplacanih nadur bi inspekcija ze zdavnaj zaprla. Javni sektor pac.
sopranos sporočil: 11.404
[#2700903] 07.03.18 12:32 · odgovor na: bc123a (#2700798)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [sopranos]
> Se pravi vzgojiteljica dela torej 6 ur na dan, pomočnica pa 7. In tega se kar držijo. Teoretično bi torej na dan lahko delala več, ampak v praksi mi pravijo se držijo tega pravila 6 oz. 7 ur na dan kot max.

Moja mora delati 7.5 ur (dejansko bi rada delala 8 ur, ker v tistih pol ure jim nalozijo kup sranja "ki vzame samo pet minut" - Lani je imela 150 ur presezka, kar so seveda neplacane delovne ure). Torej, 7 ur dela z otroci, pol ure pavze, prisotnost v vrtcu 7.5 ur.
Morda nima službe za nedoločen čas ali pa je na splošno dobričina. To kar sem ti napisal prej je pa zakon. Sedaj ne spremljam več teh zadev, ampak včasih so se tega striktno držali.
Lahko ti posljem njen urnik? Je vzgojiteljica. Pa urnik je spremenljiv, glede na odsotnosti, bolniske. Recimo, danes dela od 7.30 do 15.00. To pomeni da mora 7.30 biti v vrtcu, in da ga 15.00 lahko zapusti, okrog 13.00 ima pol ure pavze (namesto malice, ki je ni)
Ni treba, ti verjamem. :)
Se pa ne bi cudil, ce vrtec krsi zakonodajo, zasebno firmo, ki bi na leto konsistentno nabila 150 neplacanih nadur bi inspekcija ze zdavnaj zaprla. Javni sektor pac.
bc123a sporočil: 48.253
[#2700942] 07.03.18 14:00 · odgovor na: sopranos (#2700903)
Odgovori   +    1
[sopranos]
Morda nima službe za nedoločen čas ali pa je na splošno dobričina. To kar sem ti napisal prej je pa zakon. Sedaj ne spremljam več teh zadev, ampak včasih so se tega striktno držali.
Zaposlena za nedolocen cas, urnik se naredi tedensko in poslje v nedeljo zvecer za teden, ki sledi. Vzgojiteljice zacnejo ob 6.30, 7.00, 7.30 ali 8.00, in koncajo 7.5 ur pozneje. Pomocnice ob 6.00 (se mi zdi), zadnja konca ob 7.00, ker je vrtec odprt 11 ur na dan.

Vidis, potem pa je debata okrog vzgojiteljic cist mimo, ker javnost sploh ne ve, kaksen je delovni cas.

In ja, vem da marsikje po rovtah grejo gospe domov po 5 ali 6 urah dela, zakonodaji navkljub.

Gledam tisti zakon - pise "delo z otroki". Kar pa ne pomeni, da ji ni treba biti v vrtcu (ko otroci spijo lahko kdo rece da to ni "delo z otroci" - in tako ocitno v tem vrtcu tudi interpretirajo. Delovni cas je 7.5 ur. Ampak se vedno krsijo zakon, ker z otroci vzgojiteljice ziher delajo vec kot 6 ur.
bambino sporočil: 1.028
[#2700997] 07.03.18 19:07 · odgovor na: sopranos (#2700771)
Odgovori   +    0
Mislim, da poleg neposrednega dela z otroki obstajajo še druga dela, ki niso neposredno vidna. Predstavljam si, da če bodo otroci slikali, da je potrebno priskrbeti material, zaščito za draga oblačila, v katerih pošiljajo nekateri starši otroke v vrtec, ... in na koncu tudi pospraviti. Seveda vse to čim bolj v prisotnosti, in skupaj z otroci, vsega se pa najbrž ne da.

Kar se pa tiče dela z otroci. Tega si nekdo, ki nima teh izkušenj ne predstavlja. Vem za mnogo očetov, ki so raje v službi, kot pa doma z otroci. Ravno zadnjič mi je znanec pojamral, .. uf spet počitnice, ... raje bi bil v službi kot pa z svojimi tremi sinovi, ki so 9., 7., 1. razredu. Se pravi nekateri ne morejo svojih treh prenašat, niti 2-3 uri, po "težkem" dnevu v službi, po drugi strani so pa raje v službi.

To spominja na izjavo Sadata, ko mu je eden od muslimanske bratovščine prigovarjal, da bi morale ženske v Egiptu biti zakrite. Sadat pa je vedel, da njigova hči, ki je študirala, ni bila zakrita. Pa ga je poučil: "To pri eni svoji hčeri ne uspeš uveljaviti zakrivanja, pričakuješ pa, da ga bomo jaz od vseg egipčank".

www.youtube.com/watc...zBVCcpn_iY

Sem pa pristranski. Razkritje. Mojo je lani učenec v osnovni šoli pljunil.
bc123a sporočil: 48.253
[#2701006] 07.03.18 20:52 · odgovor na: bambino (#2700997)
Odgovori   +    1
[bambino]
Mislim, da poleg neposrednega dela z otroki obstajajo še druga dela, ki niso neposredno vidna. Predstavljam si, da če bodo otroci slikali, da je potrebno priskrbeti material, zaščito za draga oblačila, v katerih pošiljajo nekateri starši otroke v vrtec, ... in na koncu tudi pospraviti. Seveda vse to čim bolj v prisotnosti, in skupaj z otroci, vsega se pa najbrž ne da.
No sem se pozanimal. Imajo res teoreticno 1.5 "pedagoske ure", ko lahko gredo v pedagosko sobo delat administrativna opravila, ki jih, bog mi je prica, res ne manjka.

No, moja je danes od tega izkoristila tocno 10 minut. Potem se pa pejd. Za it na WC je mogla prositi eno od drugih vzgojiteljic, da ji je popazila se njene otroke. #lidl #plenice

Strani: 1