Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680643] 24.10.17 21:10
Odgovori   +    30
V Sloveniji ni problematična zadolžitev prebivalstva, glavno vprašanje je kako lahko tako malo ljudi iz konfederacije sindikatov javnega sektorja drži v šahu celo državo? Slovensko družbeno bogastvo se je preselilo k javnosektorski eliti, zgornjemu odstotku prebivalstva, ki lahko terorizira celo Slovenijo. Kako lahko tako malo ljudi okrog Štruklja posiljuje Slovenijo? Zaradi incestnega odnosa s Cerarjevo vlado. Slovensko gospodarstvo se razdolžuje, prav nasprotno javni sektor se zadolžuje. Slovensko zasebno gospodarstvo je izstradano, upokojenci so prestrašeni, odpora ni, in posledično štruklji in javni sektor uživajo v marxovem komunizmu.
0126Bacis sporočil: 3.010
[#2680653] 25.10.17 06:11 · odgovor na: anon-317028 (#2680643)
Odgovori   +    4
posledično štruklji in javni sektor uživajo v marxovem komunizmu
Beri kaj je to:
kavarnahayek.wordpre...eci-teror/
Gustl sporočil: 13.625
[#2680658] 25.10.17 07:56
Odgovori   +    39
Zadnja sprememba: Gustl 25.10.2017 08:09
Moje izkušnje iz Münchna skozi 10. zgodb, ki so ali pa niso reprezentativne glede "švabskih gospodinj".

1. zgodba: Model želi nove smučarske čevlje. V trgovini seveda nimajo dovolj dobrih, ampak kolega od kolega od kolega ima dostop do dobavitelja reprezentanci in mu zrihta ta najboljše, najdražje, tekmovalne. Gre za en teden v Dolomite, smučal je z njimi manj kot 10 minut. Z razlogom si jih zapnejo 20 sekund pred startom in odpnejo 20 sekund po cilju. Ampak so pa najboljše.

2. zgodba: Igram tenis ligo za lokalni klub, gostujemo po Bavarski. Pridem na teren in v precej primerih pride nasprotnik v najnovejši Federer/Nadal/... opremi (najnovejši tipa trenuten turnir, ne sezona). Vnaprej vem, da bom zmagal, ta ni prišel švicat....

3. zgodba: Ženi kupi za darilo za drugega otroka Rolex. Sam ima že dva. "Ker imajo vsi moji kolegi tudi. To pač moraš imeti."

4. zgodba: Trachten (neke sorte narodna noša) se ne sme nositi prevečkrat, ker greš večkrat na Oktoberfest in podobno, jih rabiš nekaj kompletov. Cene kompletov tudi do nekaj 1000 EUR.

5. zgodba: Moja boljša polovica se v službi nekaj pogovarja o avtih in vsi v smeh, ko pove, da njen vozi deset let starega Opla. "Haha, das ist so ostdeutsche." Vozni park je nor, če statistika tega ne kaže, je to zaradi nas gastarbajeterjev in čefurjev.

6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).

7. zgodba: Ob sobotah se po Kaufingerstrasse (nakupovalna ulica) komaj premikaš, na teden sprejmem po 10 in več paketov spletne prodaje za sosede, dostavni kombiji so pomemben del prometa.

8. zgodba: Skoz so vsi nekje. Nekje kot Gardsko jezero, Istra, Mallorca, ZDA, Tajska, Argentina...nekje. Pri začetnih 30 dnevih dopusta in njihovih plačah, je to seveda lažje.

...skratka...potrošnja tu je povsem nekaj drugega kot jo poznamo mi. Ni še Amerika, gre pa v to smer.

Od kje potem pride stereotip o "švabski gospodinji"..

9. zgodba: "Zusammen oder getrennt?" (skupaj ali narazen) je prva fraza, ki sem se jo naučil. Slišiš jo vsakič, ko si v restavraciji, baru in želiš račun. Tudi če si z ženo. Bila z mojo na večerji s poročenim parom. Plačala sta narazen. Tako so navajeni tega, da so vprašali to kolegico, ki je bila z 8-letnim sinom. Mi čefurji se ful norca delamo iz tega, ni jim jasno, zakaj.

10. zgodba: Najetje tenis hale z zimsko sezono je prišal 137,8 EUR, že prej smo pobirali smo po 140. vsak smo dobili nazaj 2,2 EUR. In to jim je nekaj najbolj normalnega. Nismo kupili piksne žog. Kovance smo premetavali.

BONUS ZGODBA: Kot pravi Balakanc sem seveda dal za rundo. Napaka. Kaj je sedaj to? Zakaj? Kako se to vrne, ali so mi sedaj dolžni. WTF...zakaj si nam to naredil.
Zdej si za runde dajemo samo še z Italijani, Slovaki, Grki, Iranci,

...čefurji smo bolj za "Zusammen"..saj veste, navajeni od doma "pa to je vse naše" :)
wesko sporočil: 143
[#2680666] 25.10.17 08:42
Odgovori   +    9
Mar nam ni nek (ne)pomemben ekonomist FED-a, glorificiran s strani novinarjev tega časnika in gorečnežev tega foruma, napovedoval bankrota tam v letu 2013?
MF-561169 sporočil: 380
[#2680670] 25.10.17 08:59
Odgovori   +    0
dobri obeti za banke :)
crt sporočil: 27.122
[#2680671] 25.10.17 08:59 · odgovor na: anon-317028 (#2680643)
Odgovori   +    15
[FIN-311684]
Slovensko gospodarstvo se razdolžuje, prav nasprotno javni sektor se zadolžuje.
ce si to razbral iz clanka, v katerem ze na samem zacetku pise...
Kot se spodobi v letih debelih krav, je slovenski proračun lani zmanjšal svojo zadolženost – ne le v odstotkih BDP, kar ob močni gospodarski rasti ni bilo težko, temveč celo v evrih.
V ponedeljek je Eurostat objavil revidirane podatke o javnem dolgu držav EU ob koncu minulih štirih let, in za Slovenijo je bila ta revizija precej ugodna:
naš javni dolg ob koncu minulega leta je zdaj ocenjen na 78,5 odstotka BDP (prejšnja ocena je znašala 79,7 odstotka),
pri čemer smo bili po letnem upadu dolga za 4,1 odstotka BDP (prejšnja ocena 3,4 odstotka) skupaj z Irsko najboljši v evrskem območju.
... potem ti nic ne pomaga, tudi ce izgine 10 strukljev.
najobj sporočil: 31.870
[#2680674] 25.10.17 09:27
Odgovori   +    0
... Dobro, boste rekli, a lani smo imeli močno gospodarsko rast, v takšnih razmerah pa ni prav težko zmanjšati zadolženosti, če jo izražamo v odstotkih BDP. ...

... čuj, TadejK ... evo, mene pa zdaj zanima, če je tole oe.finance.si/886157...ov-na-leto dobro ali slabo ...
sopranos sporočil: 11.404
[#2680675] 25.10.17 09:30 · odgovor na: Gustl (#2680658)
Odgovori   +    1
[Gustl]
Moje izkušnje iz Münchna skozi 10. zgodb, ki so ali pa niso reprezentativne glede "švabskih gospodinj".

1. zgodba: Model želi nove smučarske čevlje. V trgovini seveda nimajo dovolj dobrih, ampak kolega od kolega od kolega ima dostop do dobavitelja reprezentanci in mu zrihta ta najboljše, najdražje, tekmovalne. Gre za en teden v Dolomite, smučal je z njimi manj kot 10 minut. Z razlogom si jih zapnejo 20 sekund pred startom in odpnejo 20 sekund po cilju. Ampak so pa najboljše.

2. zgodba: Igram tenis ligo za lokalni klub, gostujemo po Bavarski. Pridem na teren in v precej primerih pride nasprotnik v najnovejši Federer/Nadal/... opremi (najnovejši tipa trenuten turnir, ne sezona). Vnaprej vem, da bom zmagal, ta ni prišel švicat....

3. zgodba: Ženi kupi za darilo za drugega otroka Rolex. Sam ima že dva. "Ker imajo vsi moji kolegi tudi. To pač moraš imeti."

4. zgodba: Trachten (neke sorte narodna noša) se ne sme nositi prevečkrat, ker greš večkrat na Oktoberfest in podobno, jih rabiš nekaj kompletov. Cene kompletov tudi do nekaj 1000 EUR.

5. zgodba: Moja boljša polovica se v službi nekaj pogovarja o avtih in vsi v smeh, ko pove, da njen vozi deset let starega Opla. "Haha, das ist so ostdeutsche." Vozni park je nor, če statistika tega ne kaže, je to zaradi nas gastarbajeterjev in čefurjev.

6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).

7. zgodba: Ob sobotah se po Kaufingerstrasse (nakupovalna ulica) komaj premikaš, na teden sprejmem po 10 in več paketov spletne prodaje za sosede, dostavni kombiji so pomemben del prometa.

8. zgodba: Skoz so vsi nekje. Nekje kot Gardsko jezero, Istra, Mallorca, ZDA, Tajska, Argentina...nekje. Pri začetnih 30 dnevih dopusta in njihovih plačah, je to seveda lažje.

...skratka...potrošnja tu je povsem nekaj drugega kot jo poznamo mi. Ni še Amerika, gre pa v to smer.

Od kje potem pride stereotip o "švabski gospodinji"..

9. zgodba: "Zusammen oder getrennt?" (skupaj ali narazen) je prva fraza, ki sem se jo naučil. Slišiš jo vsakič, ko si v restavraciji, baru in želiš račun. Tudi če si z ženo. Bila z mojo na večerji s poročenim parom. Plačala sta narazen. Tako so navajeni tega, da so vprašali to kolegico, ki je bila z 8-letnim sinom. Mi čefurji se ful norca delamo iz tega, ni jim jasno, zakaj.

10. zgodba: Najetje tenis hale z zimsko sezono je prišal 137,8 EUR, že prej smo pobirali smo po 140. vsak smo dobili nazaj 2,2 EUR. In to jim je nekaj najbolj normalnega. Nismo kupili piksne žog. Kovance smo premetavali.

BONUS ZGODBA: Kot pravi Balakanc sem seveda dal za rundo. Napaka. Kaj je sedaj to? Zakaj? Kako se to vrne, ali so mi sedaj dolžni. WTF...zakaj si nam to naredil.
Zdej si za runde dajemo samo še z Italijani, Slovaki, Grki, Iranci,

...čefurji smo bolj za "Zusammen"..saj veste, navajeni od doma "pa to je vse naše" :)
A nisi več na Financah? Sem kaj spregledal?
Gustl sporočil: 13.625
[#2680678] 25.10.17 09:45 · odgovor na: sopranos (#2680675)
Odgovori   +    7
[sopranos]
A nisi več na Financah? Sem kaj spregledal?
Fizično že dve leti pa pol ne. Sicer pa še. Malo tu, malo tam. It's 2017, we have Skype, Viber, Hangouts, WhatsApp, FB, Slack, Dropbox, Drive, Docs,...in Arriva/Flixbus za 14 EUR :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2680687] 25.10.17 10:08 · odgovor na: Gustl (#2680658)
Odgovori   +    1
[Gustl]
6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).
Pred novim letom sva odkorakala v restavracijo pod mestno hiso na Weisswurst, pivo in preste, nobene rezervacije ni treba (mislim da se imenuje Ratskeller).

A tisto se steje kot pajzl? :)

Se moja anekdota:

Za razliko od berlina ama nobenega organiziranega zuranja zunaj. Nekaj so meli na placu kjer je sicer Oktoberfest, a je trebalo placati in vse karte ze zdavnaj razprodane.

Torej so ognjemet vzeli v roke fizikalci z robo iz hoferja/lidla. mili boze, se ob 00.30 so avti lahko vozili samo z meglenkami zaradi dima, ki bi ga lahko z nozem rezal. Po moje je slo v luft skupaj ene 10x vec denarja kot ga Jankovic da v LJ za ognjemet za na novo leto :)
Gustl sporočil: 13.625
[#2680693] 25.10.17 10:17 · odgovor na: bc123a (#2680687)
Odgovori   +    6
[bc123a]
> [Gustl]
> 6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).

Pred novim letom sva odkorakala v restavracijo pod mestno hiso na Weisswurst, pivo in preste, nobene rezervacije ni treba (mislim da se imenuje Ratskeller).

A tisto se steje kot pajzl? :)
Da. Tourist trap :)

Ampak to še vseeno ni kot tourist trap v Španiji, Grčiji, Hrvaški... Običajna nemška hrana in običajne nemške cene. Ne dobiš pohanih vampov, ki se pretvarjajo, da so lignji, tako kot na Kornatih :)
bc123a sporočil: 48.253
[#2680706] 25.10.17 11:05 · odgovor na: Gustl (#2680693)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > 6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).
>
> Pred novim letom sva odkorakala v restavracijo pod mestno hiso na Weisswurst, pivo in preste, nobene rezervacije ni treba (mislim da se imenuje Ratskeller).
>
> A tisto se steje kot pajzl? :)

Da. Tourist trap :)
Po katerem parametru? Cena ni bila previsoka, imeli so weisswurst tudi po poldnevu (ja, seveda za turiste :), weissbier in preste... pa tudi ene par tako ocitno domacinov sem videl tam jesti...
Gustl sporočil: 13.625
[#2680712] 25.10.17 11:18 · odgovor na: bc123a (#2680706)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> > [bc123a]
> > > [Gustl]
> > > 6. zgodba: V Münchnu je skoraj nemogoče dobiti normalno restavracijo brez rezervacije, pogosto dneve ali celo tedne vnaprej (kar Bavarcem precej ustreza, saj jim je spontanost tuja in jim rezervirati nekaj za tri tedne vnaprej ni stres, ampak udobje).
> >
> > Pred novim letom sva odkorakala v restavracijo pod mestno hiso na Weisswurst, pivo in preste, nobene rezervacije ni treba (mislim da se imenuje Ratskeller).
> >
> > A tisto se steje kot pajzl? :)
>
> Da. Tourist trap :)

Po katerem parametru? Cena ni bila previsoka, imeli so weisswurst tudi po poldnevu (ja, seveda za turiste :), weissbier in preste... pa tudi ene par tako ocitno domacinov sem videl tam jesti...
Po tem, da je točno tam, kjer je turist in nudi točno tisto, kar bi turist :) Nič narobe z njo. Kot recimo Sokol v Ljubljani. Malo dražja povprečna lokalna hrana, po možnosti postrežena v narodni noši.
Ko sem omenjal restavracije, nisem imel tega v mislih. Midva ne jeva mesa, nemških restavracij se izogibva na daleč, vseeno bi rada kaj jedla :)
sopranos sporočil: 11.404
[#2680714] 25.10.17 11:41 · odgovor na: Gustl (#2680678)
Odgovori   +    4
[Gustl]
> [sopranos]
> A nisi več na Financah? Sem kaj spregledal?

Fizično že dve leti pa pol ne. Sicer pa še. Malo tu, malo tam. It's 2017, we have Skype, Viber, Hangouts, WhatsApp, FB, Slack, Dropbox, Drive, Docs,...in Arriva/Flixbus za 14 EUR :)
Cool. :)

Se priporočam za še kakšen vpogled v vsakodnevno življenje na Bavarskem/Nemčiji.

Sploh me zanima kako gledajo nate kot na tujca iz Vzhodne Evrope. Pa kako gledajo na tiste z malo temnejšo kožo.
Gustl sporočil: 13.625
[#2680717] 25.10.17 11:56 · odgovor na: sopranos (#2680714)
Odgovori   +    10
[sopranos]
Se priporočam za še kakšen vpogled v vsakodnevno življenje na Bavarskem/Nemčiji.

Sploh me zanima kako gledajo nate kot na tujca iz Vzhodne Evrope.
Na grobo pa res ne enoznačno - čefur iz Slovaške oz ene od teh nekdanjih Sovjetskih republik :) Ko sem jih vse nabutal v tenisu in popeljal klub eno ligo višje, sem iz gastarbajterja postal expat, skratka cool.
Na splošno je pomembno, ali si gastarbajter (nizka plača) ali expat (visoka plača).
Pa kako gledajo na tiste z malo temnejšo kožo.
Kateri s temnejšo kožo? Ne družimo se z njimi :)


Je pa kot vedno zelo različno. Ampak že to, da se družimo tujci predvsem med sabo, verjetno pove dovolj (o obojih). Tujci so tu sicer že Avstrijci in Ossiji (V Nemčija). Če je kdo iz Hamburga, se to posebej poudari.

Tudi mi na Vrhniki kao nismo marali Logatčanov (no idea why :)
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680721] 25.10.17 12:07 · odgovor na: crt (#2680671)
Odgovori   +    4
[crt]
> [FIN-311684]
>
> pri čemer smo bili po letnem upadu dolga za 4,1 odstotka BDP (prejšnja ocena 3,4 odstotka) skupaj z Irsko najboljši v evrskem območju.

... potem ti nic ne pomaga, tudi ce izgine 10 strukljev.
Ekonomsko-socialni sistem je odvisen od gospodarske rasti, rastemo pa ker država in javni sektor veliko trošita, v zasebnem gospodarstvu ne trošimo več, ker smo srečni in notranje zadovoljni in zato država nam jemlje in javnem sektorju daje. Tudi to se da dokazati s številkami...Številke lahko obračamo, problem je, ker se pravila igre niso spremenila. Slovenska država in predvsem javni sektor sta v slabi finančni kondiciji, ker je javni dolg, kljub slabih 80% BDP zelo visok javni dolg. Z druge strani, javni sektor, ki je komaj dobil višje plače, odpravil krivice in anomalije ponovno zahteva višje plače, odpravo krivic in anomalij.

Nekdo je pred nedavnim ugotovil, da bi javni dolg morali znižati na 40% BDP in se šele tedaj pogovarjati o višjih plačah v javnem sektorju. Dokler v Sloveniji namesto javne oblasti in političnega vodenja (vladanja), ki bi zadovoljevalo interese vseh družbenih slojev imamo le golo družbeno menedžeriranje in administrativno tehnokratskego upravljanje po nareku sindikatov javnega sektorja, ne moremo biti optimistični. V Sloveniji je upravni aparat postal cilj in ne sredstvo političnega razvoja, sicer o tem je že dolgo nazaj pisal Tonči Kuzmanič v svoji »Ustvarjanje antipolitike«. Tisto kar so nam vsilili štruklji in sindikati javnega sektorja je antipolitika.
sopranos sporočil: 11.404
[#2680726] 25.10.17 12:34 · odgovor na: Gustl (#2680717)
Odgovori   +    3
[Gustl]
> [sopranos]
>Se priporočam za še kakšen vpogled v vsakodnevno življenje na Bavarskem/Nemčiji.
>
> Sploh me zanima kako gledajo nate kot na tujca iz Vzhodne Evrope.

Na grobo pa res ne enoznačno - čefur iz Slovaške oz ene od teh nekdanjih Sovjetskih republik :) Ko sem jih vse nabutal v tenisu in popeljal klub eno ligo višje, sem iz gastarbajterja postal expat, skratka cool.
Na splošno je pomembno, ali si gastarbajter (nizka plača) ali expat (visoka plača).

> Pa kako gledajo na tiste z malo temnejšo kožo.

Kateri s temnejšo kožo? Ne družimo se z njimi :)


Je pa kot vedno zelo različno. Ampak že to, da se družimo tujci predvsem med sabo, verjetno pove dovolj (o obojih). Tujci so tu sicer že Avstrijci in Ossiji (V Nemčija). Če je kdo iz Hamburga, se to posebej poudari.

Tudi mi na Vrhniki kao nismo marali Logatčanov (no idea why :)
Se pogovarjam s številnimi Slovenci, ki delajo gor, pa nekako vsi pravijo, da je navezovanje stikov dokaj težko. Še kolegica, ki se je poročila z Nemcem, izgleda kot Nemka in govori tekoče nemško pravi, da te kar težko sprejmejo. Če sta pa oba tujca, je pa sploh težko. Še celo kolegica, ki dela na ECB pravi, da se tam samo med sabo družijo. Da so se vsi poskusi navezovanja stikov končali neuspešno.

Jaz sem poročen s tujko, pa vem kako je bilo ko sva razmišljala, da bi šla gor. Na ta malega so že razgovorih za šolo gledali čisto drugače. Imajo ene 4, 5 kategorij kamor poprelačkajo ljudi in če si v napačni, je kar jeba. Če si pa expat pa plačaš za letnik 15.000 EUR. Samo večina takih expatov se nikoli sploh ne nauči nemško, ker živijo v vzporednem svetu. V svetu, kjer vse poteka v angleščini.

Pa tudi pri enih poslih sva videla, da je zelo tako tako. Veliko bolj po kavbojsko kot v Sloveniji. Sploh pri malih poslih. Za večje pa rabiš že ogromno kapitala.

Tako, da sva na koncu prišla do ugotovitve, da bova otroku naredila več škode kot koristi, če gremo gor. Ker tukaj v Sloveniji je vseeno manj rasizma, pa nekako so ljudje bolj odprti. Pri Nemcih je pa tako, da so se tudi zelo dobro naučili skrivati rasizem.

Lahko pa da sva imela samo malo smole, pa da so okoli naju ljudje, ki so imeli take izkušnje. :) Zato rad malo vprašam, da vidim kako drugi na to gledajo, kako to doživljajo.
Gustl sporočil: 13.625
[#2680728] 25.10.17 12:43 · odgovor na: sopranos (#2680726)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: Gustl 25.10.2017 12:46
[sopranos]
Se pogovarjam s številnimi Slovenci, ki delajo gor, pa nekako vsi pravijo, da je navezovanje stikov dokaj težko.
Da, zelo težko. Sploh če si tako kot midva, ki ne rineva v ljudi in ne iščeva stikov zaradi iskanja stikov.

Še kolegica, ki se je poročila z Nemcem, izgleda kot Nemka in govori tekoče nemško pravi, da te kar težko sprejmejo.
Da, poznam tudi jaz, pravzaprav te verjetno nikoli povsem ne sprejmejo - IĆ fora.
Samo večina takih expatov se nikoli sploh ne nauči nemško, ker živijo v vzporednem svetu. V svetu, kjer vse poteka v angleščini.
Točno tako. Tudi zelo dobro organiziran komjuniti expatov.
Ker tukaj v Sloveniji je vseeno manj rasizma, pa nekako so ljudje bolj odprti. Pri Nemcih je pa tako, da so se tudi zelo dobro naučili skrivati rasizem.
Zelo, zelo dobro. Del šolskega sistema pač. Ampak to enkrat ven udari. Če se konča pri AfD, bo še zelo dobro.
crt sporočil: 27.122
[#2680730] 25.10.17 12:48 · odgovor na: anon-317028 (#2680721)
Odgovori   +    7
[FIN-311684]
> [crt]
> > [FIN-311684]
> >
> > pri čemer smo bili po letnem upadu dolga za 4,1 odstotka BDP (prejšnja ocena 3,4 odstotka) skupaj z Irsko najboljši v evrskem območju.
>
> ... potem ti nic ne pomaga, tudi ce izgine 10 strukljev.

Ekonomsko-socialni sistem je odvisen od gospodarske rasti, rastemo pa ker država in javni sektor veliko trošita, v zasebnem gospodarstvu ne trošimo več, ker smo srečni in notranje zadovoljni in zato država nam jemlje in javnem sektorju daje. Tudi to se da dokazati s številkami...Številke lahko obračamo
ja, vidim.

daj ti najine pogovore v prihodnje sam nadaljuj, ker se itak sam s sabo pogovarjas, meni bo pa tudi prihranjena amortizacija zive sile.
sopranos sporočil: 11.404
[#2680739] 25.10.17 13:22
Odgovori   +    7
Drugače pa hvala Tadeju za ta članek. To, da se zadolženost zmanjšuje in da varčevanje raste je zame dober znak. Čeprav bi bil morda tudi že čas, da Slovenci začenjo zapravljati tudi za storitve. Ne samo za pleh in cegle.

Se mi zdi, da rabimo malo več pozitivne energije. Da dobimo enkrat vlado, ki bo predstavila neke konkretne korake reform, ki jim bodo ljudje verjeli in jim do dalo zaupanje, da bo čez 20, 30, 40 let v Sloveniji ok. Da bodo še vedno penzije, da bo sociala itd. Se mi zdi, da sedaj pri Slovencih manjka tega občutka. Pa tudi to, da država ni sovražnik ljudi in gospodarstva ter da bodo šla prizadevanja v smer, da se podjetjem pomaga. Ker ta občutek (in mislim, da je v sedanjem stanju povsem upravičen, kljub dobrim kratkoročnim obetom) je tisti, ki ljudem preprečuje, da bi več zapravljali in da bi podjetja še več vlagala.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2680744] 25.10.17 13:25 · odgovor na: crt (#2680671)
Odgovori   +    4
[crt]
> [FIN-311684]
> Slovensko gospodarstvo se razdolžuje, prav nasprotno javni sektor se zadolžuje.

ce si to razbral iz clanka, v katerem ze na samem zacetku pise...

> Kot se spodobi v letih debelih krav, je slovenski proračun lani zmanjšal svojo zadolženost – ne le v odstotkih BDP, kar ob močni gospodarski rasti ni bilo težko, temveč celo v evrih.

> V ponedeljek je Eurostat objavil revidirane podatke o javnem dolgu držav EU ob koncu minulih štirih let, in za Slovenijo je bila ta revizija precej ugodna:

> naš javni dolg ob koncu minulega leta je zdaj ocenjen na 78,5 odstotka BDP (prejšnja ocena je znašala 79,7 odstotka),

> pri čemer smo bili po letnem upadu dolga za 4,1 odstotka BDP (prejšnja ocena 3,4 odstotka) skupaj z Irsko najboljši v evrskem območju.

... potem ti nic ne pomaga, tudi ce izgine 10 strukljev.
Brez panike, izumitelji negativne produktivnosti imajo pač svojo vzporedno, alternativno ekonomijo. Pustimo mu veselje, le na firmo naj obesi opozorilni izvesek, da gre za firmo alternativnega ekonomskega svetovanja. Saj menda se ukvarja z nečim podobnim..
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680754] 25.10.17 13:54 · odgovor na: anon-317028 (#2680721)
Odgovori   +    1
Ni za verjeti? Izbrisan sem. Zaradi tega, ker imam drugačno mnenje od njegovega me je »crt« dal med ignorirane, izbrisal me je, kot izbrisane leta 90. ali izbrisane varčevalce LB Zagreb ali izbrisane podrejene varčevalce NLB. Forumsko debato vedno jemljem kot pogovor za fiktivno mizo, pač se pogovarjamo, vsak pove svoje mnjenje, nekdo tiho, drugi bolj glasno, včasih je kakšna kletvica vmes, nekateri prav tečnarijo in jih ne premakneš niti za milimeter, vsak na svoj način opozarja na neumnosti, ki jih vidi in se dogajajo okrog njega in okrog nas. Razumem, da me je »izbrisal« zato, ker ne želi brati mojih razmišljanj, ne razumem pa zakaj meni ne dovoli brati njegovih razmišljanj!!!??? Jaz ga zagotovo ne bom dal med ignorirane, ker ignoriranih preprosto nimam.
kzupanc sporočil: 10.517
[#2680776] 25.10.17 15:04
Odgovori   +    2
Lepo prikazano in z vsem se strinjam. Manjka sicer po moje vrednostna sodba. Jaz pravim, da so švabske gospodinje že vedele...Slovenija torej trenutno po javnem dolgu pleza iz brezna na površje. Je pa po zasebnem dolgu povsem na varni strani. Ampak ravno prvi graf kaže, da smo še zelo blizu nevarnosti. 60% BDP javnega dolga je kar razumna meja. Do konca konjunkture bi morali prilezti vsaj na okoli 45 ali vsaj 50% (da je rezerva za slabe čase). Slabši od nas (z večjim dolgom) so od stabilnih držav edino Avstrija, Francija in Belgija, ostale so povsem jasno problematične in v krizi predvidene za krah - spet po moje. Slovenija dobro raste, ker ima odlične gospodarstvenike in mnogo neverjetno marljivih, izobrazženih in sposobnih ljudi. V tem času bi morali izvesti reforme, znižati obdavčitev (vsaj DDV in dohodnino).
Endimion sporočil: 10.252
[#2680778] 25.10.17 15:08 · odgovor na: anon-317028 (#2680754)
Odgovori   +    7
Ja. Ampak tudi za sankom bo clovek ki je "write only" in se ne zna konstruktivno pogovarjat hitro ostal brez sogovorcev. Bo pac sam zulil ono pivo in hitro šel domov. In sidec po tvojih zapisih si res tezko das kaj dopovedat.

Poglej si samo zapise o dolgu. A mas to kje v notepadu pa z
Copy-paste ob vsaki izdaji OB, ZM. Kdo bo to pojedel in cerar tri, erjavec pa zidan pa po enega... To trajbas venomer. K bi iz teflona bil.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680818] 25.10.17 19:13 · odgovor na: Endimion (#2680778)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Ja. Ampak tudi za sankom bo clovek ki je "write only" in se ne zna konstruktivno pogovarjat hitro ostal brez sogovorcev. Bo pac sam zulil ono pivo in hitro šel domov. In sidec po tvojih zapisih si res tezko das kaj dopovedat.

Poglej si samo zapise o dolgu. A mas to kje v notepadu pa z
Copy-paste ob vsaki izdaji OB, ZM. Kdo bo to pojedel in cerar tri, erjavec pa zidan pa po enega... To trajbas venomer. K bi iz teflona bil.
Samo vztrajam in iščem odgovore zakaj smo tu kje smo in se ne zadovoljim z ugotovitvijo, da je zato, ker smo zmanjšali javni dolg za odstotek vse lepo in prav in smo se po objavi tega odstotka zbudili v deželi Koromandiji.
Endimion sporočil: 10.252
[#2680820] 25.10.17 19:25 · odgovor na: anon-317028 (#2680818)
Odgovori   +    6
Pa dak ti po pravic povej koliko poslovnim subjektom si ti do zdaj svetoval. Pa pizda ti se niti ne trudis.

Noces razumet, gonis svojo, lupetas o Koromandiji...

Pejt squash igrat. Ker je to igra zate....
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680836] 25.10.17 20:49 · odgovor na: Endimion (#2680820)
Odgovori   +    1
[Endimion]
Pa dak ti po pravic povej koliko poslovnim subjektom si ti do zdaj svetoval. Pa pizda ti se niti ne trudis.

Noces razumet, gonis svojo, lupetas o Koromandiji...

Pejt squash igrat. Ker je to igra zate....
Ekonomisti fridmanovske čikaške šole so bili prepričani, da je država vedno problem in nikoli ni rešitev in je zato potrebno privatizirati vse kar je mogoče privatizirati, zmanjšati javne izdatke, deregulirati trg...torej, vse je potrebno prepustiti zasebni iniciativi. Ta teorija, ki jo je razvilo nekaj profesorjev iz Univerze v Chicagu je pripeljala do prekinitve s keynesianismom, ki ga mi v Sloveniji imamo radi. Jaz sem liberalec, podjetnik, neoliberalec, hayekovec, fridmanovc, misesovec, antimencingerovec...z željo, da se slovenska država umakne iz gospodarstva, da se javne službe privatizirajo ali v koncesijo dajo...Želim, da na naslednjih volitvah izgubijo sedanje parazitske stranke motenega centra in vladne okolice ter zmaga opozicija in se zaradi tega ne zadovoljim z »velikim« uspehom Cerarjeve vlade, ki je za odstotek ali za milijon, dva znižala javni dolg. Slovenski javni dolg je še vedno gromozansko velik.
Endimion sporočil: 10.252
[#2680847] 25.10.17 21:42 · odgovor na: anon-317028 (#2680836)
Odgovori   +    3
One way road. Lej pac pij svoje pivo sam za sankom. Men se ne da vec. Block...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680927] 26.10.17 12:28 · odgovor na: anon-178149 (#2680744)
Odgovori   +    0
To sporočilo je izbrisal avtor (26.10.2017 12:43)

Strani: 1