Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bojte se dobronamernih politikov

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2601733] 16.06.16 07:04
Odgovori   +    6
Poleg dobronamernih politikov se moramo še bolj bati prav tako dobronamernih ekonomistov, ki so pripravljeni opravičiti vse, kaj novi vladajoči javnosektorski razred želi. Naš novi vladajoči razred, ki ne mara Von Misesa in Hayeka, se je večinoma navezal na stare predavatelje politične (marksistične) ekonomije, danes »strokovnjake«za Samuelsona in Nordhausa, ki so za njih strokovnjaki za vodenje javnih in državnih podjetjih, ki so prevladujoča v Sloveniji. Seveda pridružili so se jim nekateri »mladi« ostareli neoliberalci, ki so ugotovili, da se od državne lastnine da prav lepo živeti. Danes v Sloveniji nimamo ekonomskih fakultet, kajti vse so se »uspešno« prilagodile trgu in postale poslovne šole (marketing, management, finance, računovodstvo). Račun je kot žep, kar damo vanj ga obremenjuje, kar iz njega vzamemo, ga razbremenjuje, je osnovna misel današnjih računovodskih ekonomskih fakultet. Z detektorjem sarkazma bi misel morali napisati na vhodna vrata teh »fakultet«, po vzgledu čarovniške šole Hogwarts (Bradavičarka) iz Harryja Potterja.
najobj sporočil: 31.870
[#2601755] 16.06.16 09:26
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: najobj 16.06.2016 09:31
... Bojte se dobronamernih politikov ...

... OK, in zakaj se jaz ne bi bal kolumnistov Financ, ki me dobronamerno prepričujejo, naj se bojim dobronamernih politikov ? ...

P.S.: če Rok Novak ne bi bil diplomirani anglist, ampak bi - če že ne sociolog - bil vsaj matematik, bi mogoče razumel, zakaj so se ljudje skozi zgodovino človeštva povezali v države in ne v profitno usmerjene korporacije in zakaj so opustili (darwinistični) liberalizem, ki je zelo verjetno "vladal" v prazgodovini ... khmm, razen če Rok Novak misli, da je dobro, če se človeštvo vrne na začetek svoje zgodovine ... aja, pa da mi zaradi moje skepse do neoliberalizma ne bi zdaj kdo z dobronamernim Cerarjem začel, ker namreč matematika uči, da je med ekstremi funkcij še nekaj vmes ...
anon-407171 sporočil: 4
[#2601783] 16.06.16 12:04
Odgovori   +    1
čas vnosa: 16.06.16 10:28
Rok...Lepa hvala za poglobljeno info o meni samem in o mojih prijateljih iz iniciative za Vodo...Doslej namereč nisem vedel, da sem politikant, nisem vedel, da je zakon zadosten in da je vpis v Ustavo "nepotrebnao ustvarjanje zmede", nisem vedel, da imam tak odnos do kapitala in korporacij.........vedel pa sem, da je kapital zelo uporaben, koristen in gonilo napredka, kadar ni pobesnel in bi za zadnjo mrvico, ki jo še lahko izropa, dal "luknjo v koleno zvrtat" ....a tega pač "slučajno nisi omenil"!?...Imam občutek, da ti je pojem kapitala, ki sta mu socilna in okološka uravnoteženost pojem, prednsot in imperativ, povsem tuj !? ......zato prilagam tule del teksta, ki sem ga napisal za objavo v enem drugem mediju ....... Že res Rok, da na mladih svet stoji in da se od mladih marsikaj naučimo in tega se pravzaprav držim v precejšnji meri, priznam.......ampak ti si me pa s svojo "jasnovidnostjo" vseeno "onrng presenetil" :-) .....No pa še oblubljen del teksta, ki bo mogoče komu pojasnil naše politikanstko, anti kapitalsko in ne vem kakšno še naravo ! :-) ......

"V teh časih nebrzdanega kapitala, ki mu je dobiček edini cilj, socialna in okoljska naravnanost pa neposredna nevarnost zmanjševanja teh dobičkov, namesto, da bi to bil imperativ in prednost, se seveda počasi prebujamo tudi ljudje, ki “tik pred zdajci” spoznavamo, da to doslej tako samo po sebi umevno in za življenje nujno surovino lahko izgubimo čez noč . Naenkrat nam postaja jasno, da se zlahka zgodi realnost, ki jo zelo zanimivo in opisno prikazuje karikatura, ki je nedavno zaokrožila po socialnih omrežjih. Voda, ki priteče iz hribov pod Triglavom je na sredi te njene poti preusmerjena v nekakšno postrojenje, ki se imenuje “polnilnica Vode” …..in od tam naprej Vode v strugi ni več. Spodaj, kjer je bilo zajetje in kamor so ljudje hodili po vodo, pa vse suho!...In ko tako v svoji tradicionalni Slovenski opravi pride po Vodo “kleni Slovenec” k osušenemu koritu, ga tam čaka nasmejan “lastnik polnilnice s polno plastenko, polnimi žepi denarja in z majico, na kateri piše “ I LOVE SLOVENIA “, pa reče možakarju, ki začudeno “in s praznimi žepi, obrnjenimi navzven, da bi našel poslednji cent” opazuje vse skupaj : “EN EURO, PROSIM” !! ..
Z drugimi besedami. Zlahka bi se zgodilo, da nek poslovnež iz Londonskega City-ja na pr. kupi nek Vodni vir, ki mu ga proda občina, ali država, stisnjena ob zid zaradi pritiskov mednarodnih finančnih ustanov in zank. Zatem ta “poslovnež”uredi polnilnico, oz prevzame oskrbo in potem to Vodo prebivalcem, ki jim teče tako rekoč za hišo in ki so jo njihovi predniki od “pamtiveka” svobodno uporabljali , PRODAJA !?".....

Pa še tole dodajam Rok, ...lih tolko, da nebi spet kake jasnovidne prebliske dobil: Doslej nismo za ta naš projekt od nikogar prejeli niti centa in čeprav nekateri člani v zelo težki finančni situaciji, namenjamo temu svoj čas in denar ...
Zato nam je lahko blizu vsak politični sogovornik, ki se zavzema za Vodo, kot javno dobro....Pa naj bo to zaradi njegovega preporičanja, ali nabiranja političnih točk...Za ta namen je vse sprejemljivo.....In če nas danes vabi Šoltes na njegove stojnice, se bomo enkao odzvali Novakovi, Janši, Mesecu, Židanu, ali komerkoli, ki bo s svojim vplivom podpiral zaščiti NAŠE - SLOVENSKE VODE, kar jo je še na razpolago !!! :-)
jeanmark sporočil: 2.903
[#2601798] 16.06.16 12:55 · odgovor na: anon-407171 (#2601783)
Odgovori   +    1
[dusantrusnovec]
Dušan, dej povej po pravici. Ali veš, da imajo trenutno komunalna podjetja določen 5% donos na vložena sredstva za distribucijo vode, po tem, ko so pokriti VSI stroški. Se pravi imajo 5% dobičen na vložen kapital, BREZ tveganja, dolgoročni. V času, ko so donosi marsikje negativni, ko v banki za depozite ne dobiš nič, ko je donos v malo tvegane obveznice zanemarljiv. Oni pa imajo 5% dobiček. Zajamčen. Na dolgi rok.

In sedaj se vprašaj, kaj bi bil nekdo pripravljen narediti, da se mu ta pravica do dobička zapiše v ustavo?

Ja, veliko jih sodeluje pri tej ustavni razvodenitvni dobronamerno. Recimo Brane Golubovič. Sem 100% da je zraven dobronamerno, brez lastne koristi. (mimogrede, ali kdo meni, da Rok svojega mnenja ne piše dobronamerno). Ali pa sem 100% prepričan, da ga ni kdo (po domače povedano) nategnil? Nisem! Sem videl preveč primerov, kako so s spretnim pristopom "lobisti" marsikoga prepričali v na prvi pogled dobre rešitve. In so toliko spretni, da jih je težko prepoznati.
anon-407171 sporočil: 4
[#2602013] 17.06.16 12:40 · odgovor na: jeanmark (#2601798)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 16.06.16 15:56
Glej Jeanmark.
RAzen Braneta nihče od nas še zlasti nima nobenih povezav ne s politikjo, ne s kapitalom, en med nami je neodvisni novinar (prekerc torej ) , ki edini še ima kak stik s politiki občasno ...... To, kar pišeš, verjamem, da je prisoten apetit mnogih, ki se na ta in podobne načine napajajo z družbenimi sredstvi, vendar je ravno zato v pojasnilu dikcije zapisa v Ustavo navedeno, da SE VSI MOREBITNI VIŠKI vračajo v sklad za obnovo in izboljšanje kvalitete Voidooskrbe in za izgradnjo nove infrastrukture, kadar se pojavi za to potreba in možnosti !! Če se ob taki dikciji sredstva vseeno pretakajo netransparento, oz. v druge namene ( osebne morda ) se ve, kako se temu uradno reče. Kako pravosodje ob takih primerih deluje, pa ni v naši pristojnosti , niti moči, da bi sodili, kaj šele spreminjali ! Tu smo VSI na izpitu, kako bomo zagotovili spremljanje pretoka sredstev, nikakor pa presežki ne bodo mogli biti stvar kakšnih poarcialnih interesov uradno !!
Sicer pa ja.....Kot povsod, kjer se obeta kak denar, se zagotovo tud tule ne manjka teh, ki bodo poskušali pristaviti svoj lončlek !? :-)

Kar se dobronamernosti Roka tiče, ne morem sodit, saj ne poznam ne njega, ne ozadja, če obstaja !?
Če izvzamem visoke ambicije, ki jih mlad človek, hvala Bogu ima in zaradi katerih se po drugi strani v tej nori podganji dirki nemalokrat zgodi, da na poti brezkompromisno "pelje svojo špuro", pol ne vidim razloga, zakaj nebi tud on imel povsem pristne in dobre namere!? ....Sej...tudi med vojno so na eno, ali drugo stran ljudje, ( to trdno verjamem) šli predvsem v veri, da delajo dobro in razen nekaterih, ki jih je vojna spremenila v zveri, kar itak prinese vsaka vojna, so to predvsem pošteni, dobri ljudje, ki so bili pripravljeni žrtvovat življenje za svoje ideje in prepričanje !! ..Kdo je imel prav, se sicer sedaj že četrta generacioja prička med seboj, zatsrupljena od vseh teh fotrov, ki se nikakor ne morejo sprijaznit s to bratomornoi morijo.......a bistvo po mojem je, da vsakdo misli predvsem dobro !! .....

verjamem pa, da Rok in njegov inštitut ne dela tega zastonj, in tozadevno bi bilo najbrž zanimivo opazovat ozadja financ iz. katerih se ta njegov inštitut vse financira !? :-)
jeanmark sporočil: 2.903
[#2602185] 18.06.16 18:28 · odgovor na: anon-407171 (#2602013)
Odgovori   +    0
To, kar pišeš, verjamem, da je prisoten apetit mnogih, ki se na ta in podobne načine napajajo z družbenimi sredstvi, vendar je ravno zato v pojasnilu dikcije zapisa v Ustavo navedeno, da SE VSI MOREBITNI VIŠKI vračajo v sklad za obnovo in izboljšanje kvalitete Voidooskrbe in za izgradnjo nove infrastrukture, kadar se pojavi za to potreba in možnosti !!
Obstaja ustavna materija in zakonska materija. UStava vsebuje bolj načelne opredelitve, zakoni pa konkretne. In to, kar piše v POJASNILU nima nobene zakonske teže. Ker brez definiranja VIŠKA, ni nič. In donos na vložena sredstva se lahko tolmači kot višek, lahko pa ne.

Če se ob taki dikciji sredstva vseeno pretakajo netransparento, oz. v druge namene ( osebne morda ) se ve, kako se temu uradno reče. Kako pravosodje ob takih primerih deluje, pa ni v naši pristojnosti , niti moči, da bi sodili, kaj šele spreminjali ! Tu smo VSI na izpitu, kako bomo zagotovili spremljanje pretoka sredstev, nikakor pa presežki ne bodo mogli biti stvar kakšnih poarcialnih interesov uradno !!
Sicer pa ja.....Kot povsod, kjer se obeta kak denar, se zagotovo tud tule ne manjka teh, ki bodo poskušali pristaviti svoj lončlek !? :-)
Kot član nadzornega odbora občine Trzin sem imel kar neka debate z takratnim županom, sedaj ministrom za kulturo, Antonom Peršakom, ki je precej levo usmerjen, protikapitalističen in družbeno odgovoren (po njegovem pojmovanju). In ko sem ga povprašal, zakaj pa rabi komunalno podjetje 5% donos na vložena sredstva je bil njegov odgovor "VSA podjetja rabijo dobiček". Ja, ker je branil "NJEGOVO" podjetje (komunalno), ki je JAVNO NEPROFITNO podjetje. Dokler imaš takšne ljudi na oblasti, se ni treba bati kapitalistov.
Kar se dobronamernosti Roka tiče, ne morem sodit, saj ne poznam ne njega, ne ozadja, če obstaja !?
Ampak dvomiš pa vseeno?
verjamem pa, da Rok in njegov inštitut ne dela tega zastonj, in tozadevno bi bilo najbrž zanimivo opazovat ozadja financ iz. katerih se ta njegov inštitut vse financira !? :-)
Kar razišči in povej. Ni treba nekaj namigovati. Namigovati je simpl. Recimo, še zdaj ni pojasnjeno, ali je Dusan res dobil plačilo za svoje delovanje s stani komunalnega podjetja sosednje občine. Pa niti zlagati se mi ni bilo treba.

Strani: 1