Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-35163 sporočil: 30.643

shaman je napisal(a):

Saj je že sosednja Hrvaška, ki je v moji regiji in pod mojim mandatom, bolj ugodna, na tej razdalji se pa vse te storitve da izvaajti kar lepo iz Zagreba ali inženirji pridejo na sestanek v SLO.
Seveda, tehnična, še posebej razvojniška delovna mesta se počasi in zanesljivo selijo v kraje z nižjimi življenjskimi stroški. Tu nimaš kaj.



V tak siten študij kot je elektro ali strojna gre folk predvsem zato, ker ga te stvari zanimajo in ne zato, da bo lahko po koncu študija prekladal papirje in visel na telefonu. Poleg tega pa tudi tega ne moreš početi ne vem kako dobro, če nimaš vsaj par let praktičnih izkušenj. To je verjetno edini razlog, da gredo štromarji in strojniki delat za tako majhne denarje.

Če je že vnaprej jasno, da bo razvojniških mest vedno manj, da se s takim delom ne bo dalo preživljati, ker pač ne moreš konkurirati cenejšim državam, je normalno, da nihče pri zdravi pameti ne bo šel v to. In potem število študentov začne padati, akademski krogi se zbudijo iz svoje hibernacije in v strahu za svoje službice začnejo lobirat in bljuzit o pomanjkanju kadrov, deficitarnih poklicih in podobno.


Kar pa se SLO države tiče- ravnokar sem se spomnil nekega članka, ki sem pred dolgo časa, tam v 80tih, ko je gospodarstvo crkavalo, prebral v časopisu. Bila je to štorija o neki kemični tovarni, ki je bila v še malo večjih težavah kot vse ostalo. Strokovnjaki so počasi kapljali stran in šele po tem, ko je v tovarni ostal en sam, samcat kemijski tehnik, so se zaposleni zbudili in na tistih samoupravnih delavskih karkolisožebili sklenili, da se bo vsak odpovedal delu plače. Prihranjeni denar so porabili za to, da so preostalemu tehniku povečali plačo in ga tako obdržali (inženirji so že zdavnaj šli). Nekoč bo mogoče v podobno odločitev prisiljen tudi Slovenski narod, je pa bolj malo verjetno, da bo do tega prišlo. Bi nam moralo iti že krepko za nohte, poleg tega pa šolsko usmerjanje in klamfanje o deficitarnih poklicih zaenkrat še funkcionirata.

Aja, tega ali je tista kemična tovarna preživela ali ne, ne vem.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(