Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: Kje dobiti najugodnejši stanovanjski kredit?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-169928 sporočil: 296
[Nepremičnine] Tema: Kje dobiti najugodnejši stanovanjski kredit?
[#601281] 05.10.09 08:49 · odgovor na: (#600547)
Odgovori   +    0

Inside je napisal(a):
Za nakup novega stanovanja potrebujem še cca. 40.000 EUR kredita. Zanima me na koliko let se še splača vzeti kredit in pri kateri banki oz. nepremičninski agenciji? Na kaj moram biti pozoren?

Na obrestne mere se ne spoznam preveč (Euribor, Libor) in tudi ne kolikšna je še smiselna doba odplačevanja. Od česa je odvisna višina obrestne mere? 
V Nacionalni stanovanjski varčevalni shemi ne varčujem. Z nakupom sicer lahko počakam še kako leto, dve a ne verjamem da se bo pestrost ponudbe izboljšala saj v mestu ni predvidenih novih gradenj na pametnih lokacijah oz. so cene le teh postavljene previsoko.

Kakšne so vaše izkušnje in kaj lahko v teh negotovih časih svetujete kupcem nepremičnin kot sem jaz?
 
Lep pozdrav,

evo, bom poizkusil odgovorit na tvoja vprašanja. Prvo kot prvo, kredita z valutno klavzulo LIBOR trenutno ne boš dobil, ker ga nobena banka na območju RS ne daje (trenutno, do kdaj bo tako se mi sanja ne). Lahko dobiš kredit na EURIBOR ali pa s fiksno obr. mero (na tem mestu ti svetujem EURIBOR kredit).

Potrebuješ 40k EUR. Nisi napisal tvoje neto plače da bi ti sam naredil izračune, vendar si nekaj zapomni. Odvisno je od tvoje neto plače, ampak načeloma te lahko banke bremenijo od 33% pa vse tja do 60-70% (te visoke bremenitve le če imaš tam 2.500+ eur neta). Skratka, sam ti svetujem da se ne zakreditiraš nad 1/3 svoje plače. Pa tudi če imaš 5k eur neto (saj veš, tudi pri takem netu, če bi recimo imel pol 3k eur obroka, bi se hudičevo težko navadil mesec preživljati z 2 k namesto prejšnjih 5k euri).

Kredit uzem na čimkrajšo dobo, idealno ni bilo 10 let, ali 15 recimo (je pa spet odvisno ali ti plača to dovoljuje ali ne).
Ne zaleti se v prvo ponudbo, pojdi na nekaj izbranih bank, poberi ponudbe, raznorazni dodatni produkti bank ti obrestne pribitke znižajo (npr. odprtje TRR-ja, sklenitev življ. zavarovanja, odprtje računa za spletno bančništvo, mastercard, ...). Na vsaki banki zaprosi za enak kredit - znesek, doba, vrsta obrestne mere. Tam kjer ti bo najugodneje, tam vzemi kredit.

P.S.: Delam na banki.

lpg

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(