Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Cena denarja ne more rešiti evropskih podjetij
Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...
[#3050010] 18.10.24 13:34 · odgovor na: (# 3049979)
[]Prav tako ne želim biti nesramen. Ko podjetja najete kratkoročne kredite vključijo v svoj denarni tok in to z reprogrami nekajkrat ponovijo, ta sredstva ne sedijo na računih, so v terjatvah,zalogi...Ker bankam kredit ne moreš vrniti v blagu, vložena sredstva je potrebno monetizirati in vrniti kredit. Bankirji sami pravijo, da so redka podjetja ki kratkoročni kredit vrnejo po 1 letu. Praviloma se vsi zatečejo k večkratnem reprogramu. Ker gre za obratna sredstva, monetizacija zna biti problem, ker je potrebno sredstva izvleči iz denarnega toka. Namreč gre za obratna sredstva in ne za enkraten posel ki bo končan in plačan v obdobju enega leta.
> [lagea]
> Podjetja so bila enostavno nategnjena, ker so se logično obnašala. V obdobju nizkih obrestnih mer je bilo cenejše delati s tujim kot z lastnim denarjem, in tako smo se obnašali. Navlečeni smo bili na večjo zadolženost, da bi se potem obrestna mera iz 1% generalno povečala na cca 5% in vse to v dobrem letu. Skratka finančni odhodki so se povečali za 5x. To je nateg.
??
videti je predvsem kot pomanjkljivo financno znanje v teh podjetjih. ne da prav zelim biti nesramen, vendar kako temu drugace reci? spremembe obrestnih mer, tudi velike in hitre, niso ravno od vceraj.
kar seveda ne pomeni, da mora za vedno tako ostati - lahko se ta podjetja iz tega naucijo to, da bodo v naslednjem ciklusu, ker naslednji ciklusi zagotovo bodo, ravnala drugace, torej vsaj iskala fiksno obrestno mero.
ker cela rec precej spominja na zgodbo s franki...
- vzeli smo variabilno namesto fiksne om, ker je bila ponujena fiksna nekolko visja od variabilne (... vendar se je kasneje izkazalo, da smo ravno zaradi variabilnosti prisli na drazje)
- vzeli smo v frankih namesto v evrih, ker je bila ponujena om nizja (... vendar se je kasneje izkazalo, da smo ravno zaradi valute koncali drazje)
Glede obrestne mere; ne gre za normalne tržne oscilacije, junija 22 je Euribor bil -0,536%, junija 23 pa 3,35 % kar je ciljani nateg in ne tržna oscilacija.Tukaj ne drži vaše relativiziranje "kar seveda ne pomeni, da mora za vedno tako ostati". Govorim za spremembo v obrestni meri ki se je zgodila skozi 1 letno obdobje. Navedite mi leto v preteklosti kjer se je ob. mera v enem letu povečala za več kot 3x (spremembe obrestnih mer, tudi velike in hitre, niso ravno od vceraj.)
Vse ocene tega sporočila:
Gostje ne morejo pregledovati ocen