Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.037
Zadnja sprememba: 1011Arist 01.09.2019 19:00
[]
Pri mojih dveh procentih sem "naciljal" letno appr. "nominalo" rasti - seveda tu nisem deduktiral vsakaletno "inflacijo", ki ima cca. appr. 1,6% učinka.

Torej realno so plače rasle 0,4 % v gospodarstvu in recimo 1,8% v javni upravi (javnem sektorju).

Mogoče se pa motim glede rasti v javnem sektorju, ampak so v zadnjih 10 letih v povprečju plače v javni upravi (širše rečeno v javnem sektorju) rasle za dober 1% hitreje kot v gospodarstvu.

Če pa upoštevamo, da dela 30% delavcev v javnem sektorju, pridemo resda bližje tvojim netto 0,6% letni rasti plač iznad netto letnega BDP.

Vsekakor imamo v javnem sektorju tudi mnogo raznih dodatkov, ki jih v zasebnem nimamo in me prav zanima, kaj se smatra kot plača - kot primerjalna kategorija za statistiko.

Primerjave že kažejo, da so se plače v javnem in zasebnem sektorju izenačile... pa če recimo upoštevamo približno podobne kriterije izobraženosti, delovnih ur (no glede teh pa če pomislim na šolnike, vem, da statistika laže..)...
Pred kratkim sem delal primerjavo javno zasebno; plače v javnem so od januarja 2014 do danes na leto rasle za 0,28% hitreje kot v privatnem sektorju, kar pomeni, da je javni sektor dobil v 66 mesecih 69,97 plače iz januarja leta 2014, zasebni sektor pa 68,9 svoje plače iz januarja 2014. Res je, v petih in pol letih je javni sektor dobil eno plačo več, kar pomeni zgoraj omenjeno 0,28% rast na leto glede na privatni sektor.

Problem je, da zaradi neumnih pogajanj v javnost prihajajo razni "fake" podatki.
Sindikati javnega sektorja razlagajo o grdih kapitalistih in rasti BDP, da morajo tudi oni dobiti svoje (pa ves čas dobivajo malo več kot raste BDP), "njihovi" novinarji pa to njihovo "argumentacijo" razpihujejo.
Na drugi stani se zberejo eni kljukci, "ki bodo rešili Slovenijo" in razlagajo, da je javni sektor vse izcuzal in namerno kažejo realne rasti namesto nominalnih, njihovi novinarji pa še to razpihnejo.
Tako imaš v prostoru polno neresnic in pogajalce, ki želijo preslepiti drugo stran.
Žalostno pri vsem skupaj je, da ni nikogar, ki bi jih ustavil: "ta njihov "demokratični" socialni dialog in rekel tako je dejansko in nehajte.

Naša družba je že več kot desetletje v nekem solidnem ravnotežju in nobena od skupin dejansko ne prehiteva druge.
To pa vseeno ni ovira pri nenehnih poskusih prigrabiti zase večji delež pogače.

Pri sedanjih razmerjih se kaže solidno napredovanje Slovenije v primerjavi z drugimi.
Če želimo ta razmerja porušiti, pa jaz ne vidim v tem nič dobrega, ker ne želim da gre ustvarjalna energija v nič z brezmiselnimi preigravanji.
*Na statistiki se seštejejo vsa izplačila: z obrazcem1 za plače, dodatke, nadure ..., z obrazcem3 za regres..

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen