Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Gregor1976 sporočil: 537
Zadnja sprememba: Gregor1976 30.07.2019 13:10
[rename]
> [Gregor1976]
> Jaz sem mnenja, da bi bilo potrebno za upokojence, ki želijo delati, urediti poseben status. Nikakor nisem proti da delajo, ampak ne more to biti regularna pogodba o zaposlitvi. To potegne za sabo en kup vprašanj in zapletov - recimo kako je tak človek zavarovan, ZPIZ ali podjetje?

Če plačuje vse davke in prispevke, je seveda zavarovan preko podjetja.
(Dodaten prihranen za ZPIZ.)


>
> In ponovno - popolni nesmisel bi bil, da upokojenec, ki je dejaven še naprej, plačuje enake prispevke, kot nekdo, ki je še popolno delovno aktiven. Zakaj? Če je že vse plačal, zakaj plačeval še naprej? Že tukaj se poraja vprašanje, ali je potem tak človek delovno aktiven ali je upokojen? Potrebno bi bilo določiti nižje prispevke, podobno kot popoldanski s.p. Mogoče bi to bilo smiselno celo izenačiti - delovno aktivnega upokojenca in nekoga, ki poleg redne zaposlitve opravlja še eno dejavnost.
>

Zato, ker dela naprej (predpostavka, polni delovni čas, 40ur/tedensko).
(Ko govoriš o dvojni obdavčitvi - tudi študenti so dvakrat zavarovani.)


> Malo imate tukaj tudi težave z razumevanjem pokojninskega sistema. To izplačevanje bi bilo logično, če bi se naš denar preko prispevkov vplačeval na nek individualni račun in ko bi človek izpolnil pogoje, bi zahteval rentno izplačilo. Tukaj pa temu ni tako. Pa ne govorim o tem, da je nekdo na izgubi, ampak gre za to da pač sistem ni tako nastavljen in z mešanjem vseh teh statusov bi prišlo do kaosa in cele vrste zapletov - da ne omenjam zlorab. Upokojenec je tudi zavarovan preko ZPIZa in ima tudi druge bonitete, ne gre samo za izplačevanje pokojnine.

Okey, ampak kaj pa ti potem predlagaš?
Si proti prepovedi, hkrati praviš, da je prav, da pokojnino dobi.... plačo pa kaj? Samo neto? Povečan neto samo za davke in prispevke za zdravstvo?
Nekaj tretjega?
Jaz še vedno trdim, da je "moj sistem" preprost, praktično brez dodatnega administriranja... le tisti dumping problem bi še moral razrešiti...


>
> Ne razumem, kako vas je lahko tukaj cela vrsta takih, ki zagovarjate, da en upokojenec plačuje polne prispevke in meče denar skozi okno. Iz mojega vidika sta možni dve razlagi - ali ste bolj kratke pameti ali pa nikoli niste bili podjetniki. Po moje bo to drugo. Jaz kot podjetnik si ne predstavljam, da bi kot upokojenec vsako leto vrgel stran recimo 10.000 EUR samo zato, da bi si izplačal plačo in bi ta denar daroval državi. To ni gospodarno razmišljanje. Obstaja precej boljših načinov, da porabim svoj prislužen denar bolj pametno. Nenazadnje grejo vsi prihodki v porabo od česar država pobira najbolj donosen davek in to je DDV. In na to država pozablja - z vsako obdavčitvijo ostane manj za potrošnjo s čemer se neposredno vpliva na višino pobranega DDVja, ki pa je daleč najbolj donosen davek za državo.

Ti gledaš iz vidika podjetnika-lastnika d.o.o.,ki se upokoji in je "škoda" stran metati za davke in prispevke, da bi si izplačal plačo. To vidiš kot (nepotrebno) darovanje državi.
Jaz gledam pa (tudi) skozi oči delojemalca, ki izpolni pogoje za upokojitev, pa bi z veseljem delal še naprej, tudi delodajalec bi ga rade volje obdržal.

Vsaka obdavčitev manj še dodatno povečuje (nevarnost) dumping cene upokojenega delavca.
Mimogrede: podjetnik od Markovićevega zakona dalje. Trdim tudi, da nisem kratke pameti.
No, nisem želel biti žaljiv in se opravičujem, če je bil moj komentar zapisan na tak način. Moj namen je bil bolj provokacija. Trdim le, da bi bilo potrebno status upokojenec in zaposlen urediti na poseben način. Napisal sem tudi predlog - da se višina prispevkov izenači z nekom, ki je redno zaposlen in opravlja dodatno dejavnost. To je edini način, da bi bil nek podjetnik motiviran, da dela vse zakonito. Mogoče tebe ne moti plačevanje prispevkov za nič, ampak verjemi, da večino bi in bi se spet iskale neke "luknje". Po mojem mnenju bi bil tak sistem tudi nepošten. Za javno upravo pa bi morala veljati posebna bolj stroga pravila - upokojitev takoj, ko so izpolnjeni pogoji, razen če človek ni hitro nadomestljiv. Kot zapisano v mojem prejšnjem komentraju - viški denarja itak končajo prej kot slej v potrošnji in so obdavčeni tako ali drugače, najverjetneje z DDV, tako da država vedno pride na svoj račun.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(