Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.796
[1011Arist]
> [0513ANITO]
> > [crt]
> > zelo dober naslov :)
>
> NATEGU se po novem reče PROŽNOST...

Kakšnmemu nategu?

Ti plačilu za regulacijo sistema rečeš nateg?

Ker si ljudje dobro ne predstavljajo, za kaj gre, bom dal primer pri vožji kolesa, ki je vsem bolj domač.

Kolo poganjamo z neko močjo. Če vozimo po ravnini imamo eno frekvenco vrtenja pedalov, ker je obremenitev neka srednja, če vozimo po hribu navzdol je lažje vrteti in fekvenca se poveča, ker je obremenitev manjša, če gremo v klanec s svojo močjo težje vrtimo in frekvenca se zmanjša, ker je obremenitev večja.

Porabniki (naši aprati priključeni na omrežje) zahtevajo fekvenco okoli 50HZ, zato je treba v elektroenergetsem sistemu prilagajati moč.
Ko "gremo v hrib" je treba dodati moč ali izklopiti uporabnike (redukcija).
Ko gremo navzdol moramo izklopiti del moči, drugače nam bo frekvenca podivjala.

Če imaš nezanesljivo moč na razpolago (npr. sončna elektrarna - pride oblak in se ji zmanjša proizvodnja), potem moraš imeti nekoga, ki vskoči v takem trenutku).

Sedaj se skuša sistemsko urediti trg za tiste, ki so pripravljeni reševati sistem.
Pa kje si ti mene najdu za svoj traktat???

Glede na to, da sem tehnične stroke (ne elektro, ampak vseno živim pretežno od energetike), je bil tvoj traktat popolnom nepotreben.

Vse kar si napisal seveda drži 100% in še več.

Moj post je pač imel drugačno poanto, kot tvoj odgovor nanj. Bilo bi bolje, da bi zadevo odprl kot samostojen post in ne repliko na mojega. ;)

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(