Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

mimoidoci sporočil: 5.987
Zadnja sprememba: mimoidoci 25.06.2019 14:35
[UriahHeep]
Brez dobrega znanja matematike ne boš naredil nič, vendar ti te matematike ne bodo na nobeni univerzi na svetu ponudili na pladnju. Tako se je recimo Benoit Mandelbrot več kot dvajset let vrtel okoli problema izdelave generatorja za njegove fraktale in semifraktale, pa ni našel zadovoljive rešitve. V svoji zadnji knjigi The Misbehavior of Markets iz leta 2004 pokaže, da je še vedno na začetku. Možakar se je namreč s problemi časovnih vrst na minuciozen način ukvarjal na splošno in skušal tako napraviti model, ki bi bil veljaven za vse primere časovnih vrst. Izkazalo pa se je, da je problem ravno obraten, namreč, da se je treba na nekoliko manj minuciozen način ukvarjati samo s konkretno časovno vrsto. To dejstvo potem v celoti negira veljavo Random Walk, saj je, že iz samega dejstva neprimerno boljšega prikaza, jasno, da so posamični elementi vsake časovne vrste med sabo povezani. Dodaten problem pri analizi delnic v tem času je bil v tem, da se je konsistentnost poslovanja podjetja, se pravi, da je podjetju jasen program, ki ga dela, povsem odražala v obliki časovne vrste. Bila je namreč popolna razlika z enakim modelom obravnavati na trgu tehnološko uveljavljeno firmo ali firmo, ki se je tehnološko šele pričela uveljavljati. V tem času še ni bilo high frequency tradinga, so pa nove tehnološke firme, ki so kotirale na Nasdaqu, producirale podobno asimetrične časovne vrste, za katere je bilo nemogoče napraviti ustrezne modele. Seveda je takoj postalo jasno, da je poleg dogodkov time frame tisti, ki igra odločilno vlogo. Tako je v času pred krizo enominutni časovni okvir, ob ustreznem modelu, povsem zadoščal za konstantno mlatenje denarja na kateri koli borzi na svetu. Vendar pa se je v letih 2005 in 2006 že slutilo, da se bo nekaj zgodilo. Predvsem je bilo zelo nejasno, kaj ima kdo skrito v rokavu. Razplet krize je bil jasen v trenutku, ko je nekaj ameriških doktorjev fizike izbralo banke, katerim bo prodalo svoje algoritme. Preverjenim upravam teh velikanskih bank so ti fiziki povedali, kako se še da delati dobiček, na način, da so članom uprave padle brade pod mizo. Povedali so jim namreč, kako se naredi ekstra dobiček v povsem nevidnem polju, ne samo za retail, ampak tudi za druge banke. Leta 2004 sem dobil ADSL in sem najprej preveril internetne strani ameriških bank. Ugotovil sem, da je najbolj katastrofalen odnos do interneta izkazoval ravno Lehman Brothers. Že iz tega je bilo jasno, da s klienti delajo s tako tehnologijo, kot smo lahko kasneje videli v znanem filmu Volk z Wall Streeta. To pa je bila seveda več kot 50 let stara tehnologija. Tako, da kriza z nepremičninskimi posli, ki je zadela Lehman Brothers je bila samo posledica, problemov, ki jih je LB začenjal imeti s hendlanjem poslov, ki so bili podlaga repo pogodb. Že kapital, s katerim je v te posle šel, ni bil povsem njegov, potem pa naenkrat ni več vedel ali naj z underlaying posli za repo pogodbe gre v short ali v long. Lahko si predstavljaš frenetična sekanja mimo, ko nekdo z uporabo računalniških programov, ki reagirajo v milijoninkah sekunde in tečaj prilagajajo po svoji potrebi, zajebava tvojo pamet in roko. Iz tega so se najprej razvili problemi s swapi in na koncu, ko se ni dalo nič več narediti, z nepremičninami. Kriza gotovo ni bila slučajna. Verjetno je bil glavni načrt povzročitve krize leta 2008, koncentracija ameriških bank, ki se je pričela izvajati v trenutku, ko je postalo jasno, da zanjo obstajajo skriti tehnološki pogoji. Tako je bila kriza leta 2008 povsem finančno-informacijsko-tehnološko pogojena, tako kot je bila kriza leta 1929. Razlika je bila le v tem, da je leta 1929 kriza bila pogojena s splošno nepreglednostjo dogajanja na borzi, 80 let kasnje pa s povsem izolirano, unikatno, popolno preglednostjo nad borznim dogajanjem. In traja kar nekaj let, da analitik Royal Bank of Canada v New Yorku, Bradley Katsuyama, odkrije, kaj se pravzaprav dogaja. Vse to sem seveda izvedel in dojel šele veliko kasneje, med leti 2012 in 2013, vendar s pomočjo določene ameriške firme precej prej, kot to v svoji knjigi The Flash Boys obelodani Michael Lewis leta 2014. To je bil zelo pomemben insight, ki je dodatno pokazal, da uporaba HFT ne more preseči vrednosti oblike časovne vrste v območju višjih vrednostih časovnega okvirja. Temu je torej bilo treba prilagoditi strategijo. Seveda je Katsuyama to naredil pri mnogo višjih hitrostih tečajev in frekvenci poslov.

Do propada LJSE je bilo mogoče z mojimi modeli, samo s pomočjo dnevnih tečajev, popolnoma obvladovati osnovno gibanje tečajev treh ali štirih glavnih igralcev. Ker je leta 2009 postalo jasno, da je LJSE krepnila for ever, se je bilo treba preusmeriti na Ameriko. To se sprva izkaže za nemajhno težavo, vendar so problemi rešeni prej kot v treh mesecih in do konca leta 2009 se krasno služi. Potem pa se nekajkrat močno zalomi in ni jasno zakaj. O vlogi HFT imam takrat še zelo bledo pojmovanje in se mi seveda ne sanja, da poteka v nano sekundah. Zato se odločim, da se včlanim v poslovni portal LinkedIn in hitro ugotovim, da slednji vrvi od podobno mislečih, ki iščejo podobne odgovore. Včlanil sem se v kakih 20 finančno-analitsko-quantnih grup, katere so nekatere imele tudi več kot 100.000 članov. Slovencev ni bilo zraven. Tudi tistih najbolje plačanih finančnikov, ne.Tudi Evropejcev, zelo malo. Samo Američani in Angleži od kapitalistov in Kitajci in Rusi od "komunistov". Razlika med mano in njimi je bila v tem, da so oni bili vsi profesionalci iz privatnih skladov, jaz pa amater. Tako sem več mesecev samo prebiral zanimive razprave in iz njih ugotovil, da sta se formirala dva tabora. Eden je bil povsem na strani Random Walk, drugi na povsem nasprotni strani. Po več mesecih sem se odločil, da posežem v razpravo. Spodbodlo me je vehementno dokazovanje vsake odsotnosti trenda s strani ljudi, za katere je LinkedIn rubrika, ki jo je takrat poznala vsaka grupa, Top Contributor, kazala najboljši score. Ugotovil sem namreč, da imam precej bolj bogato znanje o naravi trenda, kot ga imajo ti profesionalci in sem celotno srenjo v kratkem času uspel precej šokirati, tako da sem dnevno dobival tudi po 150 mejlov v odgovor in sem se kot "predstavnik" druge strani uvrstil med Top Contributorje tedna. Ugotovil sem namreč, da je razviden trend zgolj matematična kategorija, pri čemer TA ne igra neke zanemarljive vloge, ampak njeni indeksi, skupaj s časovnimi vrstami predstavljajo osnovo. Seveda ne v smislu obdelave tehnik, kot sta jih uporabljala Edwards in Magee. Onadva sta, podobno kot Elliott, samo površinsko ugotavljala razmerja, ki jih mora ugotoviti matematika. Vendar pa so osnovna sredstva, ki jih je njuna TA uporabljala, bila pravilna, le metoda je bila primitivna in je danes pri sodobnih nano tečajih njena uporaba nična. Zato na površini izgleda, da je TA izgubila bitko še bolj, kot jo je v smislu uporabe EMT izgubila FA.

Zanimiva je ameriška primerjalna analiza, izpred nekaj let, med ameriškimi in vietnamskimi borznimi tečaji. Glavna ugotovitev je, da so tečaji na vietnamski borzi takrat bili na oblikovnem nivoju ameriških iz sredine šestdesetih let. Seveda je oblika tečajev posledica stopnje tehnološkega razvoja, obrata kapitala in razvitosti finančnega sektorja. To gre seveda z roko v roki in, recimo, v Sloveniji predstavlja prvo stopnico ekonomsko-finančnega analafabetizma univerzitetnih profesorjev ekonomije. Ti pri sposobnosti za rešljivost finančnih situacij dlje od dvostavnega knjigovodstva še niso prišli, poleg tega pa so še povsem zmedeni v odločitvah, ker verjamejo ameriški propagandi, povezani z veljavo Random Walk teorije. In to za denar, ki ga vsak dan sproti kradejo slovenskemu delavcu, ki dela v proizvodnji. Je pa seveda ključni problem v naravi politike, ki v Sloveniji skrbi za svojo rit in se ukvarja s trivialnimi zadevami, kot je svoboda idiotov pri otresanju z gobcem, veljavnost vsake riti za sprejem kurca in upravljanje z vremenom, ni pa sposobna bika prijeti za roge, tako kot se je to zgodilo v Rusiji in na Kitajskem. Posledično imamo seveda na univerzi, ki deluje izven vseh trgov, družbeno aktivne idiote, ki predavajo kao ekonomijo in kao pravo. Najbolj jasna posledica vrednosti takega izvenambientalnega predavateljstva je uničenje državnih bank. Ni slovenska politika dejansko uničila državnih bank. Državne banke so uničile slovenske ekonomske in pravne fakultete s svojimi pomilovanja vrednimi kao profesorji. Še enkrat je treba poudariti, da ves ta administrativni kao univerzitetni idiotizem, ob katerega se je bil nedavno obregnil tudi premier Šarec, sloni izključno na sistemski kraji slovenskega delavca v proizvodnji. Vrednostni output slovenskega doktorja ekonomije je namreč na svetovni sceni enak 0 (nula). Potem si seveda lahko mislimo, kako je ekonomsko-finančna "stroka" izgledala v državnih bankah.

Tako, da odgovora na tvoje vprašanje po linkih v bistvu ni. Danes je LinkedIn nekaj povsem drugega, kot je bil pred petimi leti, kar pomeni, da se nihče več ne sprašuje, kaj se dogaja. Vsi so ali v igri na novo ali izven nje. Samo mi smo še vedno tam, kjer smo bili. Nobena univerza na svetu te ne bo v okviru ekonomskega programa naučila trgovanja s pomočjo HFT. Še več, niti pravilnega teoretičnega okvirja ti ne bo dala. Fazni odmik matematičnih modelov od HFT, ne da bi se zapustilo območje osnovnih indeksov TA, pa je sploh vprašanje zase, ki ga nobena javno znana teorija v finančnem smislu ne obdeluje.

Uriah Heepp.

Ko sem danes zjutraj pogledal v nebo, se mi na nebu ni izrisala naključna konfiguracija oblakov, kot je to veljalo skozi tisočletja. Prebral sem zgornji tekst, odšel spat in zgodaj zjutraj -glej čudo točno nad Slovenijo- namesto naključne konfiguracije oblakov me dočaka svod, ki je bil natančna kopija poslikave stropa sikstinske kapele. Michelangelo v vsem svojem sijaju. Žal je difuzijski proces vodne pare v ozračju sliko uničil v slabih desetih sekundah, a dovolj pozno, da sem se zavedel, da pri gibanju vodne pare v ozračju sploh ne gre ne za diskretni Random Walk, ne za zvezen Wienerjev proces, temveč za pravilne vzorce, ki jih tvori nevidna roka matematičnih formulacij fraktalne geometrije, ki na koncu rezultirajo v čudnem atraktorju, kot ga je koncem šestdesetih let predvidel že Benoit Mandelbrot.

Šele ko sem razmišljal, da bi ta urejeni nered z matematičnimi formulacijami iz teorije kaosa prenesel še na Wall Street, sem odkril, da me je pri tem prehitel že kolega enfrice, imenovan tudi Uriah Heep. Ker svojih milijard USD zaslužka z Wall Streeta ne potrebujem, svečano izjavljam, da se jim odpovedujem v korist že omenjenega enfriceja - zvezde iz ozvezdja "LinkedIn with my shrink".

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen