Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[0513ANITO]
> [FIN-209516]
> > [sopranos]
> > Turizem je panoga z relativno nizko dodano vrednostjo. Povečini se plače gibajo okoli minimalne ali malo nad. Tudi v Avstriji. Samo, da je tam panožna minimalna plača višja od naše. Še najbolje bi bilo, če bi se v tej industriji zaposlovalo več tujcev, ki bi se jim zagotovila brezplačna bivanje in prehrana. V tem primeru bo kadra dovolj. Pričakovati, da bodo pa domačini delali za minimalno plačo, ob praznikih, zvečer in ponoči, vikendih itd. je pa malo preveč optimistično.
>
> Ta koncept me je vedno čudil tudi v Grčiji. Na vrhuncu krize, ko je Videmšek poročal kako Grki tolčejo lakoto in se borijo za preživetje, na robu državljanske vojne, so v dobrih ***** hotelih delali Slovaki, lokalne mamke pa so posedale pred hišo in opazovale kako življenje teče mimo.
> Ni mi bilo razumljivo, kako je lahko ceneje pripeljati tujca in mu nuditi stanovanje, hrano, zdravstvo, plačati pot, ga plačati nekaj več, da je pripravljen biti mesece stran od družine... Če pa imaš v lokalni vasi množico brezposelnih, ki bi prijeli za vsako delo, že znajo jezik, imajo stanovanje... Ti hoteli niso poceni in lahko, pa tudi morajo plačati normalne plače, prispevke in kar je ostalih predpisanih pravic v EU/Grčiji.
> Ali pa je vse skupaj en fejk. Grško ne znam zadosti, da bi lahko od lokalcev zvedel kaj je na stvari. Obenem pa se mi je zdelo, da njihovi ekonomiji že zadosti pomagam s tem, če trošim svoj denar pri njih, in se ne rabim še na dopustu z njihovo socialo ukvarjat.

Evo še jaz.

Bil pred dvemi leti na dopustu v Grčiji na Halkidikiju z avtom.
Bookiral preko Bokinga, pridem dol, pa hotel vodijo Makedonci.
Ena (sestra od tistega, ki je vodil hotel je tam od aprila do konc septembra), ena druga Makedonka ji pomaga. Brat, ki pa vse to vodi iz ozadja je pa v Skopju in pride po potrebi.

Ta ki vodi je rekel, da ima Hotel-ček v najemu že 15 let in ga bo še 15 let imel, polek tega vodi še en drug hotel za agencijske goste in razmišlja da bi še tretjega.

Je enostavno rekel..Grki so leni, nič ne delajo.
Saj Grki so lahko leni, ampak to ne pojasni problemov z nizkimi plačami v hotelski industriji na globalni ravni. V Sloveniji ima nekdo v tej industriji plačo 800-900 EUR, v Avstriji pa recimo 1.500-1.700 EUR. Ampak to so nizke plače. Slovencu se splača v Avstriji delati samo pod pogojem, da mu zagotovijo bivanje, pa hrano. Potem taka plača ni slaba. Ampak a bo Avstrijec živel v eni mali sobici, se prehranjeval v hotelu in delal vikende, praznike, ponoči itd.? Če se le da ne bo.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen