Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

robi2107 sporočil: 4.272
Zadnja sprememba: robi2107 23.04.2019 13:00
[aimon]
Žrtve v Fukušimi:
"Mediji so poročali o najmanj dveh mrtvih delavcih TEPCO-a zaradi uničujočega potresa in posledično cunamija."
Drži, mrtvih je bilo na srečo malo. Prav tako je bilo presenetljivo malo neposrednih žrtev černobilske nesreče, glede na to, do kako močne eksplozije je prišlo. Kar pa ne pomeni, da nesreča ne more imeti hujših posledic. Še vedno ostaja dejstvo, da SLO leži na potresnem območju. In Ljubljana je že doživela rušilni potres. Kdo lahko jamči, da do tako močnega potresa ne more ponovno priti? Seveda mi je jasno, da se takratna gradnja ne more primerjati z današnjimi standardi protipotresne gradnje, pa vseeno.
"Leta 2002 je TEPCO priznal, da so ponarejevali podatke o varnosti reaktorjev ... Kasneje je bilo ugotovljeno, da distribucijska pot od ventilov jedrskega reaktorja do električnih skladišč ni bila pregledana kar 11 let. Inšpekcijski pregledi niso zajemali naprav povezanih s hladilnimi sistemi, električnimi generatorji in vodnimi črpalki, zato je bila morebitna ogroženost ves čas na visoki stopnji."
Pa če dodam še domnevni vzrok černobilske nesreče: "Proximate cause was human error and violation of procedures." (po Wikiju)

Skratka, v obeh primerih je šlo za človeški faktor, ki lahko pogosto predstavlja večji dejavnik tveganja, kot sama tehnika/tehnologija. Lahko imaš ti najbolj super duper reaktor, pa se vedno lahko najde kdo, ki bo kaj zajebal. Nenazadnje kakšen nori terorist. Zato tvoj recept
Potreben je le boljši nadzor, ne pa proglasitev jedrskih elektrarn za nevarne.
nikakor ne zagotavlja 100% varnosti. Te ni in je ne more biti.

In tudi, če nesreča nuklearke ne bi pobila pol milijona ljudi, bi bile posledice za življenje v SLO katastrofalne. Samo za primer (povzemam po Wikiju): v primeru Fukušime je bilo treba evakuirati 154.000, v primeru Černobila pa 335.000 ljudi. V prvem primeru je bilo sevanje povečano 60 km SZ in 40 km JZ s tem, da je Fukušima na obali in povečano sevanje proti vzhodu ni imelo nobenih posledic, ker v morju pač ni ljudi. Pri Černobilu je bilo kontaminacija segala 500 km od elektrarne. To je 785.000 km2!! No, radioaktivni oblaki so se resda razkadili, vendar so Japonci v primeru Fukušime zaradi povečanega sevanja vseeno razglasili 20-kilometrsko no-go cono okrog elektrarne. V primeru Černobila je bila ta cona 30-kilometrska, Pripjat pa je, kolikor je meni znano, še danes ghost-town. www.youtube.com/watc...VcUETzBZKQ

No, lahko je Ukrajincem s polno ritjo srat in evakuirat 335.000 ljudi, ko je njihova država meri dobrih 600 jurjev km2. Kam boš pa Slovence preselil, če pride do česa takega? Cela SLO ima namreč komaj 20.273 km2. Nesreča takšnih razsežnosti, kakršna je bila černobilska, bi za SLO imela nepredstavljive posledice.

Pa ne me razumeti, da sem a priori proti NE. Tudi ne pravim, da bi (bo) do nesreče prišlo. Hočem le opozoriti, da 100% varnosti ne moreš nikoli doseči, že zaradi človeškega faktorja ne, in da so vložki v tej igri nepredstavljivo veliki.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(