Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[MarijanMacek]
> [FIN-311684]
> > [MarijanMacek]
> > > [FIN-542579]
> > > Ni tako enostavno. Če bi dobil polno pokojnino + polno plačo, bi se vsak upokojil ob prvi možni priliki, ne glede na odbitne odstotke, in se takoj zaposlil kot upokojenec.
> >
> >
> > Prva možna prilika pa je ko izpolniš pogoj starosti in delovne dobe. Za predčasne upokojnce verjetno ni zamišljeno. Saj sedanjih 20% ni bilo.
> > Kot upokojenca me pa moti, da smo šli v penzion s 57,25% osnovo, nasledniki bodo pa šli pri enakih pogoji plačevanja pri 63% osnovi (+10%). Spodobilo bi se izenačevati pravice straih in novih, pa so verjetno sao mokre sanje.
>
> Pred 20-25 ali več letih so se upokojevali z 80%-85% osnovo...Tega verjetno nihče ne bo preračunaval. V Sloveniji špilamo nekakšno enakost in pravičnost, ki je vsa luknjasta.

Se bojim, da se je takrat računalo iz neto osnove, potemtakem bi se menda odstotka nekako ujemala. Nisem pa čisto prepričan, res pa so na začetku 90-tih bile pokojnine višje od plač pred upokojitvijo.
Pokojninska zakonodaja, ki določa višino pokojnine je dobra in slaba. Dobra je, ker je višina pokojnine odvisna od plače in vplačanih prispevkov posameznika v daljšem obdobju, slaba je prav zaradi te osnove, ki se je z 80% znižala na 57%. Sicer, pokojninska blagajna bi morala skrbeti le za čiste pokojnine, torej pokojnine izračunane na podlagi pokojninske dobe in vplačanih prispevkov, za vse ostalo npr. za doplačilo pokojnine do 500 evrov za tiste, ki s polno pokojninsko dobo ne dosegajo te višine bi moral skrbeti proračun, ki bi moral skrbeti tudi za kulturniške, športne, borčevske, državne in druge pokojnine, ki nimajo podlago v vplačanih prispevkih. Po domače, v prihodnosti bomo potrebovali pokojninske račune.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen