Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
Zadnja sprememba: anon-178149 13.02.2019 20:16
[abohte]
> [MarijanMacek]
> Res čudna logika, ko se množica komentatorjev na forumu čuti poklicanega razpravljati o politiki neke družbe (SŽ tovorni promet), ki ne živi od državnega denarja in dnevno deluje na mednarodnem trgu v močni mednarodni konkurenci.

Kolikor jaz vem družba ni financirana z zasebnim kapitalom, ampak s kapitalom davkoplačevalcev. Kakšen donos ima ta davkoplačevalski kapital? Bi lahko imel boljšega? Bi lahko s tem denarjem na kakšen drugačen način bolj zadovoljili potrebe davkoplačevalcev?
Že zaradi teh vprašanj (vsaj pri meni) takšni posli vzbujajo zanimanje.
Bom dejal samo to, da je v naši državi mnogo družb v celotni ali večinski lasti države. Pa do sedaj še nisem slišal, da bi se javnost kaj prida zanimal za nabave recimo nekih strojev, recimo nikoli ni bilo debate o tem kakšna vozila naj kupi DARS, kakšna dvigala ali lokomotive naj kupi LKKP, kakšne transformatorje naj kupijo elektro podjetja. Počasi se bo potrebno zavedati da firmi v javni lasti ni potrebno obveščati davkoplačevalcev o vsaki malenkosti. Recimo da se vzgledujem pri tem z delniškimi družbami. Nobena delniška družba v kateri sem deležnik me še ni nikoli vprašala kakšne stroje naj kupi. Na koncu leta pač sledi poročilo in iz njega je razvidno kako je firma poslovala v skladu z željami delničarjev. Na tak način, ko bodo laiki razpravljali o nabavah strojev, saj pri vsej štoriji z lokomotivami gre prav za to, se pač ne da voditi firme, ne privatne delniške ne firme v državni lasti, kjer smo delničarji pravzaprav državljani. če me spomin ne vara smo že šli skozi to fazo, pred desetletji, hudič pa je, da nekateri še vedno žive v teh iluzijah, pa čeprav se smatrajo za neoliberalce.

Država kot lastnik postavi vodstvo in nadzorne organe (no če se motim me podučite) in vodstvo odgovarja lastniku, ki pač vodstvo zamenja, če meni da rezultati niso zadovoljujoči. Vse ostalo pa vodi direktno v anarhijo v kateri bodo najbolj glasni (in hkrati najbolj nevedni) glasno in slikovito razpravljali dokler zadeva ne bo v končni fazi crknila. Nakar bodo šele pametni.....

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(