Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-181718 sporočil: 149
Načeloma se strinjam, da bi se uredilo vsem sp-jem nadomestilo za bolezen AMPAK:
-kdo bo preverjal resničnost bolniškega staža?
-ali bo definirana kapica
-kaj bo z ostalimi sp-ji?

Ker dejansko tukaj lahko odpremo kar nekaj scenarijev, na katere se ti obesijo ljudje (in če bo država res plačevala nadomestila brez restrikcij, sem takoj zraven - free money):
-PRIMER 1: nek x umetnik ne dobi posla, gre k zdravniku zaradi bolečin v y delu telesa, za katere ni šans, da mu v kratkem dokažejo da ni upravičen in na naše stroške lepo uživa plačani bolniški dopust. Ker delodajalca nima, ga tudi noben ne preverja. Ta čas bo lepo delal na črno ali pa kadil travo v Rogu.
-PRIMER 2: nek x subjekt (lahko tudi jaz), bo odprl sp, si prvi mesec uredil posel (recimo pri kolegu neko svetovanje, ki ga dejansko izvedem, da ne bo FURS skakal) za 5000€, si vse lepo prvi mesec nakažem kot osebni dohodek, odvedem davke itd., naslednji mesec bom rekel da sem bolan, zopet izberem nek y del telesa in uživam v 80% plače (cca 4k€). Če me je kolega preplačal, mu tistih 5k€ lahko že kmalu vrnem.
-PRIMER 3: nek x subjekt ima odprt sp, vendar mu posel ne teče oziroma se mu ne da delat, si lepo mesec ali dva nakazuje več dohodkov in plača davke, v nadaljevanju pa bo rekel da je bolan, zopet izbere nek y del telesa in uživa v 80% plače, ki si jo je nakazoval zadnje 2 meseca.
-PRIMER 4: odprem sp, sploh ne iščem posla in grem direkt na bolniško. Najverjetneje mi pripada 80% minimalca

Uglavnem: če ne bo nadzora in kapic, ter bolj zaostrenih pogojev, se bodo dogajali zgornji primeri v 1001 obliki, barvi in okusu. In ja… ljudje bodo z veseljem doma za 80% njihovega dohodka. Če ne bo kapic si bo za mesec ali dva plačeval več in kasiral višjo bolniško (spomini na upokojitve, kjer se je penzija določila na zadnjo plačo). Drugače pa lahko ljudje na črno lahko delajo še vedno naprej, tole bo samo nek dodatek za take.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen