Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
[1216Javni]
vaše številke res držijo ampak pri statistiki je odvisno katere številke obračamo in kako jih interpretirano in vsak si vzame številke s katerimi želi utemeljiti svojo hipotezo.
No, lahko mi (velja za vse bralce) verjamete ali ne, a nikakor nisem "vzel številk, s katerimi bi želel utemeljiti svojo hipotezo". V kolumni sem iskreno zapisal, da so bile te številke "zame tolikšno presenečenje, da sem vhodne podatke še dvakrat preveril".

Povedano drugače: nimam absolutno nobene - ne ideološke, ne materialne, ne kakšne tretje - motivacije za dokazovati bodisi prenizkost bodisi previsokost minimalnih plač.

[1216Javni]
Višina plače bi morale biti odraz dodane vrednosti zaposlenih ne pa bdp-ja. Pa poglejmo še naslednje številke:
Dodana vrednost na zaposlenega
2007 29.513€
2017 43.154€
Rast v desetletju 07/17 je 46,22%
Minimalna plača
2007 538,53€
2017 804,96€
Kar pomeni, da je minimalna plača zrasla za 49,47% oziroma je prehitela rast dodane vrednosti na zaposlenega za 3,25%.
Se strinjam, da je to relevanten kriterij. Ampak:
(1) že v naslovu sem napisal, da je obravnavana nesorazmernost marsikje precej večja kot pri nas;
(2) če vseeno ostanemo pri Sloveniji, se je minimalna plača lani+letos zvišala še za dodatnih 10,15% (z 804,96 na 886,63 €), in čeprav podatkov o dodani vrednosti na zaposlenega za lani in letos še ne poznamo, lahko dvomimo, da je bila njena rast višja - recimo na osnovi empirike, da je 2015-2017 zrasla za 7,18% (z 40.263€ na 43.154€), BDP pa sočasno realno za 8,09% in nominalno za 10,64% (z 38,86 mrd € na 43,00 mrd €).

[1216Javni]
Od vseh zaposlenih jih kar 65% prejema povprečno ali nižjo plačo od slovenske bruto povprečne plače in v tej skupini so zajeti tudi zaposleni z minimalno bruto plačo. Ko potegnemo črto ugotovimo, da kljub dvigu minimalne plače za 3,25% nad rastjo dodane vrednosti se je delež za 65% zaposlenih pod minimalno plačo skupaj z tistimi z minimalnimi plačami znižal za celih 3,25%.
Morda se motim oziroma sem v tej vaši argumentaciji kaj spregledal, ampak ta podatek po mojem pove predvsem, da se je plačna neenakost pri nas v zadnjem desetletju malo povečala (kar je tudi dejstvo, npr. Ginijev količnik je bil v letih 2007-2009 v povprečju 0,231, v letih 2015-2017 pa v povprečju 0,242, kar je povečanje za ~5%). Pri čemer ima Slovenija kljub tej rasti plačne neenakosti še danes najmanjšo plačno neenakost v EU. Težko si predstavljam, zakaj bi konkretno iz tega sledilo, da bi morala biti minimalne plača pri nas višja (ali pa nižja), ampak še enkrat - ta kolumna se prav nič ne osredotoča na Slovenijo, temveč ravno nasprotno pravi, da minimalne plače marsikje zvišujejo precej bolj oziroma precej nesorazmerneje kot pri nas ...

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen