Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
[sopranos]
Najprej vprašanje. Rast BDP, je to na državo ali na prebivalca? Kot je videti iz grafa gre za države. Glede na to da je v enih državah prisotno veliko priseljevanje, pri drugih pa odseljevanj, lahko to pomembno popači sliko.
Na državo. Mogoče bi bilo res objektivneje z BDPpc, čeprav mora npr proračun pokrivati tudi "fiksne" stroške, ki jih odseljevanje ne zniža oziroma zniža manj kot pc, ampak celo v baltskih državah in na Hrvaškem je odseljevanje velikostnega reda odstotek na leto, zato se kvantitativno slika ne bi bistveno spremenila (kvalitativno pa sploh ne), vsaj ko govorimo o zvišanjih minimalne plače za 8-40 odstotkov v enem letu, ali pa za 50-200 odstotkov v desetih.
Tudi v Španiji je zanimivo, da si bodo privoščili kar 22% dvig minimalne plače pri 14% brezposelnosti. Bo zanimivo videti cifre brezposelnosti čez leto ali dve. Pri Španiji je tudi zanimivo kako je pred krizo 2008 zniževala javni dolg v BDP, sedaj pa, kljub gospodarski rasti ne kaže nobene želje po tem.
Vprašanje je, koliko je prav zaradi brezposelnosti, ki jo omenjaš, to zniževanje izvedljivo, saj so proračunski izdatki za socialne transferje, tudi nadomestila za brezposelnost, pač zdaj toliko višji tudi zaradi še vedno več kot pol višje brezposelnosti kot pred letom 2008. Pri nas gre s tega vidika lažje, saj
Luksemburg in Irska se zdita super. Je pa rast obeh BDP-jev zaradi razno raznih davčnih shem verjetno malo manjša.
Precej manjša, ampak korigirati še za to (npr. z BNP namesto BDP) bi bilo precej zahtevno.
Me je pa presenetila Francija, ki je le lepo usklajevala plače z rastjo BDP. Po drugi strani pa je morda to vzrok za rumene jopiče. Ker se ljudem zdi, da se vrtijo na mestu in da ne napredujejo.
Verjetno.
Pri Litvi jaz nekega hudega problema z dvigovanjem minimalne plače ne vidim. Ker so štartali z res nizke osnove. In pri takem izseljevanju kot ga imajo, po mojem s tem ne morejo prav veliko zajebati. Morda bo prvi udares hud, ampak bolje kot počasno umiranje na obroke.
Ja, saj zato sem napisal, da je razumljivo, da v tako hudi demografski krizi je mogoče razumeti, da pač to nekako poskušajo zajeziti.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen