4 ure
Slovenski prevozniki lani bolj dejavni in tudi bolj učinkoviti
4 ure
Portugalska tovarna, kjer se vrstijo generacije delavcev
4 ure
Najbolj brani članki danes
6 ur
Nov energetski zakon: prepoved plina za nove stanovanjske stavbe z letom 2025, drva imamo radi 1
6 ur
V EKWB po očitkih iz ZDA potrdili likvidnostne težave. Ustanovitelj podrobneje pojasnjuje situacijo
7 ur
Delničarji Valamarja potrdili 0,22 evra dividende
7 ur
Nemška vlada malenkost izboljšala napoved gospodarske rasti
7 ur
V Severni Makedoniji volijo novega predsednika države
7 ur
Ljudi je premalo, vsi hočejo robote: Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
8 ur
Tako stroge bodo lahko omejitve pri Airbnb 3
8 ur
Zakaj Furs ne ponuja več podatkov o prevoženih kilometrih uvoženih vozil in kako lahko do njih pridete sami
8 ur
Kako aprilski evrski PMI vpliva na pričakovanja o obrestnih rezih ECB in kaj govori o nemški recesiji
8 ur
Kaj narediti s stavbo na Litijski? In kaj s TR2? Rešitve so na dlani! 3
8 ur
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
9 ur
Izberite pravega borznega posrednika (Oglas)
9 ur
Mesec: Pokojninska reforma bo sprejeta prihodnje leto 5
10 ur
Delo: Nama v roke nemškega sklada
11 ur
Evropski parlament sprejel direktivo o trajnostnih dobavnih verigah 5
11 ur
Stroški energetske krize: koliko stane regulacija cen električne energije, kateri dobavitelji so pobrali največ 1
11 ur
Bo Aleksandra Čeferina po koncu mandata v UEFA zaposlil Sandor Csanyi iz madžarskega OTP? 1

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-116402 sporočil: 4.340
[vickibedi]
> [usimoncic]
> > [vickibedi]
> > > [FIN-311684]
> > > Kaj združuje podjetja Arctur, Danfoss Trata, Iskratel in Krka? Imajo lastne razvojne oddelke in vlagajo veliko denarja v razvoj izdelkov z višjo dodano vrednostjo. Kaj pa bi želela slovenska država? Ob promociji za Slovenijo zavožene knjige Mariane Mazzucato »Podjetniška država« je Damijan (Babič) iznesel idejo, da bi v Sloveniji morali ustanoviti nekakšen državni inštitut za raziskave in razvoj, ki bi razvijal nove izdelke z visoko dodano vrednostjo, ki bi jih potem podjetja, nova in stara, spravila v promet in prodajala z najvišjim dobičkom. Seveda, tega državnega razvojnega mastodonta, ki bi ga upravljala politika bi moralo financirati gospodarstvo. Npr. ta državni mastodont bi razvil novo zdravilo, ki bi ga Krka morala proizvajati in z velikim, veliki dobičkom prodajati. Država naj raje poskrbi za funkcioniranje pravne države in drugih državnih sistemov, da se v mednarodnih raziskavah ne bomo po kriterijih na katera vpliva le država uvrščali bolj proti koncu lestvice. Dodani vrednosti v gospodarstvu bi tudi slovenska država s svojim ugledom morala dodati svoj delež dodane vrednosti.
> >
> > V SLO je bore malo res pravih inovacij (novi izumi), v glavnem gre za inženirske inovacije (izboljšave obstoječih tehnologij.. ipd.).
> > K temu primerna je nižja dodana vrednost. Ker ni višje dodane vrednosti, potem ni ekstra dobičkov. Ker ni eksta dobičkov , potem tudi ni dodatnih vlaganj v razvoj in krog je sklenjen.
> > Slovenija lahko samo sanja o podjetju kakršna je nekoč bila npr. Nokia, pa naj so Finci videti še tako eni zahojenci...
>
> Naša vodilna podjetja bo sčasoma bolj kot pomanjkanje denarja za vlaganje v razvoj teplo to, da niso pripravljena ustrezno nagraditi vrhunski raziskovalno-razvojni kader. Niso še dojela, da so pred desetimi ali dvajsetimi leti najboljši študenti šli v najboljša slovenska podjetja, danes pa najboljši študenti delodajalca iščejo globalno. In tega niso dojeli zato, ker pri njih še vedno delajo tisti, ki so k njim prišli pred desetimi ali dvajsetimi leti kot najbolj perspektiven kader v svoji generaciji. Zato jim tudi razvoj še kar nekako gre, čeprav zadnje čase dobivajo večinoma drugo in tretjo ligo.

Plače razvojnikom so gotovo močan faktor. Vendar težko verjamem, da bi katero slovensko pojetje, ki ni globalno usmerjeno lahko razvajalo razvojnike z zahodnjaškimi plačami. Podjetje mora imeti tudi vizijo in strategijo odličnosti - ustvariti nekaj novega, prodreti globalno. Potem tudi plače lahko postavi na globalno raven. Če je podjetje zgolj profitni center multinacionalke ali paradržavni kolhoz (odvisen pretežno od slovenskega trga), potem to pač ne gre.
Ključno je to: Podjetje mora imeti tudi vizijo in strategijo odličnosti - ustvariti nekaj novega, prodreti globalno. Če je ta pogoj izpolnjen, se bo našel tudi denar za plače razvojnikom.

Sicer bi pa bilo zanimivo pogledati pri vseh teh podjetjih koliko zaostaja plača CEO-ja za tujino, koliko pri middle-managementu, koliko pri tehnični inteligenci, koliko pri administraciji in koliko pri navadnih delavcih. Sam menim, da bi temeljita tovrstna analiza (vključujoč časovne trende, ker delovna sila se na tržne razmere odziva s časovnim zaostankom) odgovorila na vsa vprašanja glede konkurenčnosti naših podjetij.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(