Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[hocevarb]
> [pobalin]
> Se je še komu porodilo vprašanje, koliko je te podzemne vode, od kod pride in če se lahko dolgoročno kje opazi primanjkljaj te vode, ki (kemijsko onesnažena?) za večno ponikne v temne globine oz. ostane v njih?

Na tale odgovor sem pozabil včeraj, ko sem odgovarjal na ostale. Izhajam iz tega, kar je o vodi razložil Vukelić:
--
Kadar pridobivajo plin iz najdišč, ki ležijo plitvo, na globini do nekaj sto metrov, neprepustne plasti pa tam niso dovolj debele, da bi preprečevale vdor vbrizgane vode z dodatki v podtalnico. Petišovsko najdišče pa je od 2.700 do tri tisoč metrov globoko, vmes so neprepustne plasti, podtalnica v severovzhodni Sloveniji pa je na globini do 150 metrov.
--
Iz pojasnila sklepam, da voda, ki je na globini tri kilometre, nima stika s podtalnico. Če to drži, ne pozroča primanjkljaja vode na površju in tudi vbrizgane kemikalije ne pridejo do podtalnice.
To shemo globin razumem. Voda, ki je po cevi vbrizgana v globino cca 3000 m najbrž težko prileze sama nazaj gor, da bi onesnažila podtalnico. Moje vprašanje je, koliko so velike luknje, ki nastanejo s črpanjem in jih zalije voda, koliko je te vode in kot podpravašanje, ali si lahko privoščimo odtekanje vitalno pomembne podtalnice v nepovratno globino 3000 m.

Sicer za mentalno rekreacijo priporočam branje 12 točk pri slovenskih plinarjih ( www.slovenski-plin.s...sanja.html ) in primerjavo z Vukelićevimi odgovori.

Vukelić: V Petišovcih bodo predvidoma porabili do pet tisoč kubičnih metrov vode na vrtino
Slovenski-plin: v vertikalnih vrtinah, kjer je uporabljeno od 100 do 500m3 vode na stimulacijo. ... Pri eni hidravlični stimulaciji peščenjakov se porabi med 100 in 500 m3 vode. ... Tlak, ki nastane kot posledica hidravlične stimulacije, potisne tekočino prek proizvodne cevi v vrtini nazaj na površje (povratni tok), kjer jo zberemo v posebnih zbiralnikih in nato predamo v ustrezno obdelavo pooblaščenim podjetjem za ravnanje z odpadki.

V: V enem kubičnem metru mešanice je vsaj 99,5 odstotka vode in peska in do 0,5 odstotka kemikalij. V vrtino vbrizgajo do pet litrov kemikalij, ki pa so neškodljive za okolje
S-p: Pri vseh petih postopkih stimulacije vrtin Pg-10 in Pg-11A smo uporabili tekočino v sestavi: 93,8% vode, 5,9% KCl (sol za stabilizacijo nabreklih glin) in 0,3% kemičnih dodatkov, ki dajejo tekočini ustrezne lastnosti.
en.wikipedia.org/wik...m_chloride (Radanova sol?)

Moja ocena je, da članek s površnimi Vukelićevi odgovori ex cathedra, ki jih lahko relativizira že navaden pobalin, ni niti blažev žegen za pregreto polemiko o petišovskem plinu.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen