16 min
Pomembna nova zmaga podjetniških izbrisancev na ustavnem sodišču
17 min
Fiskalni svet ima več pripomb na proračune za obdobje 2024 in 2027
27 min
Slovenski Siemens prejemnik nagrade feniks za najboljši projekt poslovnega svetovanja
37 min
Hrvaški velikan z avtodeli je na zadnjem pohodu prevzel tudi slovenski del Stahlgruberja
57 min
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
57 min
Zakaj je Tito prejel italijansko državno odlikovanje in kaj imata s tem vprašanje meje in gospodarstvo
1 ura
Delež eko kmetij večji. Kakšni so drugi kazalniki zelene rasti?
1 ura
Kako smo razglasili ESG-prvaka 2024 in zakaj so udeleženci (tudi nam) tako ploskali
2 uri
Guverner Vasle za Bloomberg: Junijski rez izgleda verjeten, tudi nadaljni, če se uresničijo gospodarske napovedi v praksi
2 uri
Pomoč ali past na cesti? Na to pri avtovlekah pazite, da ne boste plačali preveč
2 uri
Apple bo morda pričel s proizvodnjo iPhonov v Indoneziji
3 ure
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
4 ure
Kaj preostane kmetiji, ki zamuja z odplačevanjem posojila
4 ure
Ste pozabili uveljavljati olajšavo za otroke? Še imate čas, večina do 29. aprila
4 ure
Relax: s preoblikovanjem v delniško družbo do še večjega ugleda (Oglas)
5 ur
Vino tedna: Chardonnay erigone 2021, Domaine Vicomte de Noüe-Marinič
5 ur
Natečaj: S kmetije za Vas 2024 (Oglas)
5 ur
Klet Vipava 1894 ima novega enologa
7 ur
Volitve na Hrvaškem: HDZ 61 mandatov, SDP 42 1
10 ur
Prihajajo novi naložbeni skladi: kdo jih bo upravljal in kdo financiral

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

samen sporočil: 342
Zadnja sprememba: samen 17.09.2018 16:45
Se podpišem :)

Problem so pa "druga" skupina, ki bolj ali manj pametuje... nimam nič proti, če argumentirano, ne pa vsepreko, tudi v smislu neutemeljenega kritiziranja posameznikov.
Odlično pa da obstaja še "prva" skupina, ki npr. zna prisluhniti tudi strokovnim člankom oz. da se želi iz njih tudi kaj naučiti.

Trenutno je pri fotovoltaiki hramba energije kar električno omrežje z ostalimi porabniki.. torej take sončne elektrarne niso samozadostne, ampak dejansko odvisne od ostalih uporabnikov omrežja. Zato je pomembno, kdaj energija manjka ali kdaj jo je preveč. Za to potrebuješ hranilnike (baterije, črpalne elektrarne, akumulatorje toplote,...). in tak sistem je res drag. Za tiste v net meteringu gre za ekskluzivo... ne plačajo svoje omrežnine, po drugi strani omrežje rabijo za to, da oddajo svojo proizvodnjo (omrežje je baterija).

Talum prekine proizvodnjo samo v kritičnih primerih, ko primanjkuje moči v elektroenergetskem sistemu Slovenije. Energija je produkt moči in časa. Ostane prekinjen npr. 15 min, tako da ELES zagotovi moč drugje in nato gre Talum zopet v obratovanje (porabo elektrike). Tudi viškov energije v sistemu ne sme biti, poraba in proizvodnja sta ves čas enaki. Ko govorimo o viških, je to potrebno nekam plasirati (nekdo mora to energijo porabiti) oziroma mora nekdo, ki je zmožen, znižati proizvodnjo energije. Tem elektrarnam, ki so to sposobne se reče, da imajo možnost dispečiranja - prilagajanja proizvodnji (sončne, veter... tega ne zmorejo).

1.Časovnice izgradnje hidroelektrarn se ves čas podaljšujejo. Npr. srednja Sava bi naj bila zgrajena že do 2025.. no pa če bo ena izmed 12 elekrtrarn zgrajena do 2025, bo super. O tem govori akcijski načrt o obnovljivih virih. O tem, kdaj bi bile hidroelekrarne na Muri... škoda besed :)

2. biomaso je potrebno upoštevati kot tisto, ki ostane iz lesno predelovalne industrije. Da bi kurili ves letni prirastek je nevzdržno, tako ekonomsko gledano kot okoljsko. vrednost lesa je previsoka, da bi ga direktno kurili. Ne vem pa koliko je tega odpada.

3. To že poteka zelo intenzivno, zato pravim, da naša jeklarska industrija in Talum niso neučinkoviti. Večji proizvajalci že v osnovi sami iščejo možnosti za večjo energetsko učinkovitost, ker se jim to izplača že brez subvencij. Zato niso potrebne neke posebne vzpodbude. Glede na to, da bo elektrika še dražja, pa bo še bolj smiselno vlagati v energetsko učinkovitejšo proizvodnjo.
Podobni so tudi sistemi toplarn (toplarna LJ, proizvaja elektriko in toploto; tudi TEŠ je tak) ter manjše kogeneracijske enote (SPTE - soproizvodnja toplote in elektrike).

4. Problem je, da že danes gospodinjstva plačamo 5,2eur mesečno, ki gresta direktno v OVE subvencije, ki so bile podeljene v preteklih letih... cca 2 milijarde eur se bo steklo skozi subvencije v 15 letih. TEŠ6 je bil precej manj... pa vsaj proizvede 30% elektrike na letnem nivoju.
V Nemčiji je račun za elektriko za gospodinjstvo za 100% večji kot v Sloveniji, pa imajo nižjo ceno same električne energije... razlika je v teh dajatvah za OVE subvencije, omrežnino in ostale dajatve. Torej je še kako pomembno, kako se bomo odločili, kako bomo elektriko proizvajali in kako jo porabljali.

Zato je potrebno biti kritičen na trditve, da novih enot ne rabimo oz. da bo poraba elektrike nižja. Če to podpiramo, smo se odločili za težjo pot... ali pa vsaj dokazano dražjo.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen