Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pirdih sporočil: 210
Jaz sem razumel stvari drugače:
EU vojska. Namesto da bi vsaka EU+Nato članica posebej dvigovala svoje obrambne izdatke direkt iz svojega proračuna (in zajebavala Ruse + Bližnji Vzhod), bo vsaka EU+Nato članica nekaj denarja za obrambo žrtvovala iz svojega proračuna, za ostalo bi pa z združenimi EU financami in kanonfutrom z Balkana+Višegrada poskrbela EU. Aja, dodati moram še oklepaj (in zajebavala Ruse + Bližnji Vzhod).
Poenostavljeno do amena, ampak to je moja osnovna interpretacija te ideje. EU vojska mora imeti nek smisel: ali pokoravanje notranjih neposlušnežev, ali pa projekcija moči navzven. Ta navzven je na eni strani zaveznik ZDA, da vendarle ne bomo tako odvisni od njih in da izpolnjujemo neke vojaške zaveze. Na drugi strani pa razni neprijatelji, ki jih je treba disciplinirati (Bližnji Vzhod) ali vsaj dajati vtis neustrašnosti (Rusija).

Sosedje Nemčije in Rusije v radiju 1000+ km po mojem malo s cmokom v grlu gledajo/mo močno Nemčijo in močno Rusijo. Ne brez razloga. Zemljevid Evrope pa tudi jasno pove, da je Nemčija ranljiva na V in hkrati na Z strani.
Nemčija ima na V strani lahko strategijo ali pregarbat Ruse ali pa se z njimi dobro razumeti. Pregarbat so jih šli že dvakrat, upam da jim je dovolj teh eksperimentov. Posledično je logično, da Nemci ravno zato ravnovesje odnosov premaknejo bliže Rusiji, vendar hkrati ne za ceno razkola z ZDA in drugimi zahodnimi zavezniki - potem niso nič dosegli. In tukaj smo zdaj, ko se razpucavajo kdo je bolj čigav. Nemčija hoče in mora sedeti na dveh stolčkih, ker ima tako na V kot na Z strani močne sosede.


EU z izjemo vzhodnih članic po mojem že nekaj časa ugotavlja, kako odnose z Rusijo vrniti v neke običajne okvire, da lahko naprej delajo biznis. Vzhodne članice imajo pa še vedno (upravičen) strah pred močno Rusijo, ki vojaško prejecira svojo moč navzven.

ZDA znajo ščuvati Evropo proti Rusiji, da Evropa sama zmanjša izvoz dobrin v Rusijo. ZDA pa delajo biznis z Rusi (včasih izvoz pšenice v SZ, zdaj trgovski posrednik za LNG med Rusijo in Evropo ...).


Moje mnenje: Nemčija, ki ima dobre odnose tako na zahod kot tudi na vzhod, je za naše gospodarstvo idealna situacija. Mi izvažamo v Nemčijo, oni pa izvažajo naprej.

Uf, sem se spet razpisal...

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen