6 ur
Najbolj brani članki danes
7 ur
Vlada za direktorico statističnega urada imenovala Apolonijo Oblak Flander
8 ur
Tesla zaradi varnostnih razlogov odpoklicala model poltovornjaka
9 ur
Hrvaško ustavno sodišče: Milanović ne more biti več ne mandatar ne premier. Trije sodniki menijo, da je taka "grožnja" protiustavna 5
9 ur
Bruselj: platforme Pornhub, Stripchat in Xvideos bodo morale izpolnjevati najstrožje obveznosti EU 4
9 ur
V Petrolu bodo predlagali 1,8 evra dividende bruto, več kot lani 1
9 ur
Petrolovi delničarji o dividendi 23. maja
10 ur
Ko se upokoji vodja gradnje
11 ur
Podjetja imajo le še do ponedeljka čas za predložitev dokazil o škodi v lanskih poplavah
11 ur
DZU vidijo priložnost v krepitvi digitalnih prodajnih kanalov
12 ur
Kako ravnati ob kibernetskih incidentih? Razlagamo v šestih korakih
12 ur
Kaj se lahko naučimo od lanskih poplav? (PRO)
12 ur
Odlagališče odpadkov za NEK že zdaj presega 227 milijonov evrov 2
12 ur
V Indiji so stekle maratonske volitve - zmago si obeta premier in šef nacionalistične stranke Modi
13 ur
Sandoz začenja gradnjo razvojnega centra v Ljubljani, Novartis v bližini dokončuje novo tovarno
13 ur
Koliko so lani zaslužili menedžerji borznih družb in koliko jim je pobrala država 10
14 ur
Renault in CMA CMG z dodatnimi milijoni za projekt lahkega električnega dostavnika
14 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
14 ur
Z brniškega letališča lani za skoraj tretjino več potnikov kot leto prej
15 ur
Globalno bo letos prodaja gradbene opreme malenkost upadla

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
Zadnja sprememba: sopranos 18.07.2018 16:59
Se mi zdi, da ima tale prispevek nekaj konceptualnih napak. Tako na evropski kot tudi na slovenski ravni.

Osnovni problem, ki ostaja nerazrešen je, da Airbnb, tako kot Uber, posega v dokaj regulirano panogo. Hoteli morajo za odprtje izpolniti določene pogoje. In isto bi moral početi tudi nekdo, ki oddaja preko Airbnb. Lahko se strinjamo, da so ti pogoji v Sloveniji smešni, ker jih je v praksi nemogoče izpolniti. Ampak ne pozabimo, v tem zosu smo vsi, ki se ukvarjamo s podjetništvom. Celo vsi ki prodajajo in kupujejo nepremičnine. Problemi pri prodajanju starejših hiš in stanovanj, ki recimo nimajo uporabnih dovoljenj. Nakup poslovnega prostora, ki ima uporabno dovoljenje za pisarne, pa bi sedaj recimo rad tam odprl zobozdravstveno ordinacijo. Čeprav ni potrebno v ničemer posegati v statiko objekta, se zahteva pridobitev novega gradbenega dovoljenja itd. Skratka za Airbnb se spet zahteva neke parcialne rešitve, nove Lex Magme. Vsi ostali pa naj se jebemo.

Drug konceptualni problem je, da izpostavlja "Mojco" kot revčico bogo, ki si malo pomaga z Airbnb da pride čez mesec. V resnici pa je Airbnb postala industrija, v Avstriji so mi poznani primeri ko so imeli nekateri tudi po več kot 100!!! stanovanj, ki so jih oddajali. Konec koncev gre v nekaterih primerih tudi za pranje denarja. V najboljšem primeru za celo industrijo, ki je za razliko od hotelov povsem neregulirana. Taka dualnost je zame, tako kot pri Ubru, nesprejemljiva. Naj se potem zrahlja pravila za hotelirje? Ali to sploh hočemo?

Airbnb in njegov koncept privablja predvsem bogatejše, ki imajo v lasti več nepremičnin. V veliko državah se seveda tem lastnikom bistveno bolj splača oddajati stanovanja preko Airbnb kot pa dolgoročnim, domačim najemnikom. To pa seveda pomeni ogromen pritisk na najemnike. Zemlja je končna. Države in mesta praviloma omejujejo pozidavo zemlje. Slovenija ne omogoča, da bi bilo na voljo dovolj zemlje in tudi nima v izvajanju stanovanjskih politik, da bi se lahko gradila cenovno dostopna stanovanja za socialno ogrožene in tudi za srednji razred. Danes se v Ljubljani gradijo samo še "luksuzna" stanovanja. Sicer samo po ceni, pa vseeno. Za veliko večino je to nedosegljivo.

Airbnb je lahko super v neki urejeni državi, ki ve kaj so njene primarne naloge. In ena izmed njih je tudi zagotavljanje ustreznih pogojev za bivanje, socialna in tržno dostopna stanovanja. V Sloveniji, kjer se na polno omejuje zidavo in so zazidljiva zemljišča zelo redka in posledično zelo draga, je Airbnb škodljiv. Že tako in tako so v Sloveniji nepremičnine, glede na kupno moč previsoke. Airbnb pa to razmerje samo še dodatno slabša. Šele ko bomo zgradili nekaj 1.000 neprofitnih stanovanj, uvedli nepremičninski davek (tak, ki bo spodbujal ljudi, da aktivno upravljajo nepremičnine) in imeli neke vrste stanovanjsko politiko, takrat pa se lahko pogovarjamo o Airbnb. Do takrat pa so te nebuloze o Mojci samo to, nebuloze. Janezu Novaku, ki najema stanovanje bo več posla preko Airbnb pomenilo samo še manj možnosti za nakup nepremičnine, ne pa več.

Mogoče še to, taksisti so povečuni nabolj ranljivi tujci. Zato se večini ljudi, še zlasti v ZDA, jebe, če nekaj 10.000 taksistov izgubi svoje dohodke. Z Uberjem je profitiral srednji razred. Pri Airbnb pa je ponekod prišlo tako daleč, da se čuti ogrožene tudi srednji razred. Močna volilna baza. Ljudje sicer dlje časa potrebujejo, da ugotovijo, da je eden izmed vzrokov za njihove težave tudi Airbnb, ampak kot enkrat ugotovijo, je to vojna napoved. In točno to se zna zgoditi. Tudi v Sloveniji. Ker tukaj lahko Airbnb postane kriv tudi za neobstoječe stanovanjske politike.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen