Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.870
Zadnja sprememba: najobj 27.06.2018 15:29
[hocevarb]
> [najobj]
> ... OK, ampak še vedno ne vem, kdo se pri nas ukvarja z dejansko predelavo plastike, ker imam jaz občutek, da so z zbiranjem plastičnih odpadkov vsi hoteli na hitro zaslužit, pozabili pa so, da je odpadke na koncu treba tudi dejansko predelat ... no, ker pa pri nas noben noče imeti predelave odpadkov niti v svoji bližini, kaj šele na svojem dvorišču, zato vsak lepo ustanovi civilno iniciativo in s pritožbami ustavi vsako gradnjo novih predelovalnic, odpadki pa se nabirajo, ker je odvažanje v tujino predrago in se zato zbiranje odpadkov ne splača več ... evo, in ker se odvoz v tujino ne splača, ker je predaleč in je predrago, morajo zdaj vsi delat dodatne evidence, ker bo to pomagalo, da ne bo več odpadkov ...
Pri predelavi plastike mi najprej padeta na pamet Skaza in Interserohov kompetenčni center v Mariboru (ki je povsem nekaj drugega kot DROE Interseroh). Zagotovo je še kdo. Po kratkem guglanju sklepam, da je kar nekaj tudi manjših predelovalcev.

Vendar ni problem pri pri predelovalcih, pač pa pri članih shem (DROE) oziroma logistih, ki predelovalcem dostavljajo odpadno embalažo, zbrano pri komunalah. Najbolj se to kaže pri odpadnih svečah. Ker je zastoj pri dostavnih shemah, so predelovalci sveč brez posla in ponekod skušajo obiti sheme in se s pokopališči dogovarjajo o neposrednem prevzemu sveč.

Tako da CI tukaj niso zakuhale problemov. Vsaj glavnih ne. Problem je v organizaciji sheme odvoza odpadne embalaže od komunale do predelovalca.

Zakaj so sploh ustanovili takšne sheme? Načeloma so del mehanizma, ki poskrbi, da za odpadno embalažo plača tisti, ki jo je spravil v promet: proizvajalec, trgovec, uvoznik...
... eh, potem pa naj UDBA zrihta, da bo toti DROE uzela magla, meni je vseeno ...

P.S.: mogoče ne bi bilo slabo, če bi kdo izmeril količino pridelanih in predelanih odpadkov, ker če je pridelanih odpadkov dovolj in očitno jih je celo preveč, bo tudi interes za predelavo večji in se toti DROE ziher lahko obide, če se ga res ne more drugače organizirat ...

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(