Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

TA1 sporočil: 246
[NemirniTujec]
> [TA1]
>
> Verjamem, da so plače v Brexitlandiji trikrat večje kot v Sloveniji - ampak to so verjetno za vse poklice ..... tako kot stroški! Plačaš v Brexitlandiji 500 EUR za stanovanje? Malo morgen - primerljivega plačaš 2.000 GBP (oz.2.500 EUR). Enako kot v Nemčiji. Zasluži, npr. natakarica, v Brexitlandiji 500 EUR? Mogoče - ampak mora dobiti še 10 % napitnine in delati še en šiht zraven da plača najemnino. Stane npr. 1 kg jabolk v Brexitlandiji 0,90 EUR? Malo morgen ker toliko stane 1 kos, za kilo jih je pa ponavadi 5. Stane 1 kila govejega mesa v Brexitlandiji 6 EUR? Malo morgen. Poznam zadeve v Nemčiji, kjer npr. v specifičnem poklicu (KV delavec), ki je trenutno v konjunkturi, pri nas nabijajo, da zaslužijo ljudje 2.500 EUR. V tem poklicu so se pri nas navajeni pogovarjati z delodajalcem v neto, tam je pa to bruto. Res pri nas vzame del tega država (tudi zato da imamo tako socialo, ki se ji je pa malokdo pripravljen odpovedati), ampak ko jim razložim, da je to samo 200 EUR več kot dobijo tukaj neto z dnevnicami, mi rečejo: "OK, hvala za rože, em raje kar tukaj!". Jaz te povsem razumem, da si v Brexitlandiji - tudi sam sem veliko svoje kariere preživel zunaj (v realnem sektorju kot poklic ponudbe in povpraševanja .... tekoče govorim 4 tuje jezike, tako da se ne boš preveč posmehoval mojim VII črticam - in glej ga, svojega podiplomca iz biznisa sem naredil, ja, v Brexitlandiji .... :) )- ampak če kdo vidi, da je več vreden zunaj (je pa takih, po mojih opazovanjih, relativno malo), si bo pač poiskal delo tam, kjer bo imel višjo vrednost. Vsi pač ne bodo mogli niti ne bodo hoteli iti v Brexitlandijo, Nemčijo, Švico, etc. Nekateri bodo pa šli - tako kot so prej, sedaj in vnaprej! Zakaj torej izsiljevati s tem? C'est la vie in vsak se mora najprej odločati za sebe brez kakršnegakoli dramatiziranja.

Lej. Bolj ko jaz poskusam tebi stiri jezike govorecemu, rimska sedem skozi dva izobrazenemu, na "realnem" sektorju po ameriskem in nemskem svetu delujocemu razloziti, da zdravnike slovenci rabijo bolj kot oni njih, se posebej pa bolj kot ucitelje in pravnike in diplomirane policaje in javne uradnike... bolj ti meni o tem, kako je treba zdravnike umestiti v nekaksna slovenska povprecja, in se malo o sebi in svoji pomembnosti.

C'est la vie, ja. Trenutno stanje slovenskega zdravstva je tako, kot pac je. Jaz vam kazem ogledalo in pravim, da ce hocete vec zdravstva, bo treba dati vec denarja - za ustanove, za sestre, za place zdravnikov, za kolicino zdravnikov in sester, za vse po vrsti. V Sloveniji ne bomo dobili vec storitve tako, da bomo "bolj ucinkovito razporejali". Tako se da pridobiti dva ali tri odstotke, ne pa skrajsati cakalnih vrst na pol. Nasprotno, se podaljsevale se bodo z leti, kr bodo globalne cene tako materialov kot sdravstvenih delavcev rasle, slovensko prebivalstvo pa se bo staralo.

Smer, ki jo podpiras - ces da naj se zdravniki zbudijo in zavejo da so v Sloveniji, in da "bo tukaj pac tako", je za javno zdravje zelo skodljiva, ker se bo se vec zdravnikov "odlocilo za sebe" in se poslovilo. In tisti ki bodo ostali, bodo lahko izsilili se vec denarja za se manj dela. Za sebe. Selavi.

Vcasih se mi zdi, da bi nekateri slovenci najraje umrli v cakalni vrsti, dokler bi za to lahko krivili nekega izseljenega zdravnika. Glavno da so umrli moralno in pokoncno, s socialno pravicnostjo in medgeneracijskimi in medrazrednimi sorazmerji v postenem merilu.
Za tango sta potrebna dva! Se strinjaš? Pacienti rabijo zdravnike in zdravniki rabijo paciente. Pika! Z veliko stvarmi se strinjam s teboj, v detajlih sva si pa precej narazen. Recimo:

1. Staranje prebivalstva - definitivno velik problem. Ampak pri staranju prebivalstva ne bo problem pomanjkanje zdravnikov, ampak pomanjkanje negovalnega osebja (sester, negovalcev, etc). Večina sester je danes v starostni skupini 40 let plus - zakaj "strokovna javnost" to podcenjuje? Nisem še srečal zdravnika, ki bi dvignil na dan 4 tone za 800 EUR. Ja, v Brexitlandiji je to urejeno s Filipinosi, ali bo to delovalo v Sloveniji, pa iskreno ne vem.

2. % BDP-ja, ki se daje za zdravstvo - to je še ena velika manipulacija (Gantar, Medicor & co s ciljem privatizacije še zadnjega kar se privatizirati da ... Friedman preko mladih neoliberalcev z Mrkaićem na čelu). Slovenija daje okoli 7,5 % kar jo uvršča nekje v sredino med, recimo, razvitimi - za pol manj kot v ZDA (kjer je zdravstvo težk industrija), kakšen % manj kot Nemčija in Avstrija (absolutno razviti državi) in več kot, recimo Italija. Ne bi rad delal primerjave z državami bivšega vzhodnega bloka (razen z izjemami). Vsak da pač toliko, kozt si lahko privošči - neoliberalizem ima seveda drugo filozofijo, ampak zdravstvo in šolstvo mora biti univerzalno dostopno vsem.

3. Se da v zdravstvu kaj bolje organizirati? Absolutno. Glavni problem v "proizvodnji" je, da tam vlada totalni kaos. Je komu v interesu, da se to uredi? Je, samo ne tistim, ki imajo od tega kaosa korist. Se da prerazporediti finančne tokove? Absolutno. Slovenija je z velikostjo 2 mio prebivalcev za odtenek manjša kot Dunaj. Bi lahko, npr. uredili centralno nabavo medikamentov, opreme, stentov, bolniških miz? Z lahkoto. Je to v interesu elit? Absolutno ne, ker so to "mlinčki" od katerih se dobro živi. Kdo pa je tako nor, da bo sam sebi žagal vejo. Bi lahko s temi "prihranki" namenili več denarja za tiste, ki delajo v proizvodnji? Absolutno in podpišem.

4. Odhod kvalitetnega kadra v tujino - kot rečeno, če kdo hoče več denarja, gre v beli svet tako kot si šel ti in jaz. Neminovno! Je pa treba vedeti, da tudi zunaj ni vse belo tako kot doma ni vse črno - vse je prej podobno sivinam (50 odtenkov črne .... haha). Slovenija bo pač zaposlovala dohtarje iz bivših republik, tako kot sedaj anasteziologe ker je za njih Slovenija to kar je zate Brexitlandija.

Izven konteksta, ker sem se ti skoraj predstavil po svojih kvalifikacijah in kompetencah bi bilo spodobno, da jih predstaviš še ti .... mogoče potem ne bo več prostora za tvojo vzvišenost, kaj praviš? ;)

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(