Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

murje sporočil: 5.120
Zadnja sprememba: murje 09.03.2018 11:40
ZA TAKOJŠNJO RAZREŠITEV ZDRAV. MINISTRICE Milojka Kolar Celarc

Zdravniška zbornica: vsi zdravniki morajo znati slovensko

UKC Maribor zaposlene pošilja na tečaj hrvaščine, da se bodo lahko sporazumevali z gostujočimi hrvaškimi anesteziologi.

Zdravniška zbornica Slovenije ostro protestira proti nameri vodstva Univerzitetnega kliničnega centra Maribor za pošiljanje zaposlenih na tečaj hrvaškega jezika, da se bodo lažje sporazumevali z gostujočimi hrvaškimi anesteziologi. Zdravniki, tudi iz drugih držav članic EU, morajo govoriti slovensko, izpostavljajo v zbornici.

Z idejo o tečajih hrvaškega jezika vodstvo UKC Maribor po današnjem poročanju časnika Večer posredno priznava jezikovno oviro pri sodelovanju s hrvaškimi anesteziologi, ki so v Mariboru začeli občasno delati konec februarja, da bi začasno rešili tamkajšnjo kadrovsko stisko.

V UKC Maribor pojasnjujejo, da so se za zbiranje podatkov o tem, kako zaposleni v UKC Maribor obvladajo hrvaščino, odločili zato, da lažje organizirajo delo.» Ker nekatere medicinske sestre in zdravniki obvladajo hrvaški jezik, s komunikacijo v takih ekipah ni težav. Za ostale bomo zagotovili prevajalce. Zaradi organizacije dela in zato, da bomo vedeli, kdaj je potrebna prisotnost prevajalca, smo se odločili, da zberemo podatke o tem, kdo od osebja obvlada hrvaški jezik do te mere, da je komunikacija varna,« so pojasnili.

S tem namenom so na oddelke, kjer delajo tuji anesteziologi, razposlali tabele.» Hkrati smo ponudili tudi možnost tečaja hrvaškega jezika (predvsem strokovne terminologije), ki bi ga, v kolikor bodo zaposleni zainteresirani, organizirali na lokaciji in na stroške kliničnega centra,« so še navedli.

Dolgoročno želijo sicer kadrovsko stisko pri anesteziologih v UKC Maribor reševati z redno zaposlitvijo dodatnih zdravnikov. Na nedavno objavljen razpis za osem prostih delovnih mest se je prijavilo okoli 20 kandidatov, tako iz držav članic EU kot iz tretjih držav. Ker je postopek še v teku, tudi danes v UKC Maribor niso želeli povedati, ali so že izbrali posameznike, ki jih bodo zaposlili in kdaj točno bi ti lahko začeli delati.

Znanje jezika je zakonsko opredeljeno

Kot so danes sporočili iz zbornice, so jih zdravniki iz UKC Maribor obvestili o nameri vodstva njihovega zavoda, da redno zaposlene zdravstvene delavce, ki ne govorijo hrvaško, pošljejo na intenzivni tečaj hrvaškega jezika. »Dejstvo ostaja, da specialisti anesteziologi iz kliničnega centra v Reki, ki delajo preko posredniškega podjetja, ne znajo slovensko in pri svojem delu slovenskega jezika ne uporabljajo. Znanje domačega jezika je predpogoj za uspešno sporazumevanje z bolniki in varno medicinsko oskrbo. Poleg tega pa morajo slovenski bolniki pojasnila o zdravljenju prejeti v slovenščini,« so navedli v zbornici.

Ob tem so poudarili, da zakonodaja zahteva za zdravnike iz drugih držav članic EU znanje slovenskega jezika. »V veljavi je namreč zakon o opravljanju zdravstvenih poklicev v Republiki Sloveniji za državljane drugih držav članic Evropske unije, ki med pogoji za opravljanje dejavnosti za tuje zdravstvene delavce določa tudi ustrezno znanje slovenskega jezika,« so pojasnili v zbornici.

»Določbe zakonodajalca so jasne in nedvoumne ter ne dopuščajo interpretacije v smislu, da je mogoča komunikacija tudi v npr. hrvaškem in angleškem jeziku,« so še sporočili iz zdravniške zbornice, katere predstavniki naj bi sicer prihodnji teden ponovno obiskali UKC Maribor. Vodstvu bolnišnice pa so že zdaj pojasnili, da mora vsa komunikacija z osebjem, opravljanje pojasnilne dolžnosti bolnikom in pridobitve privolitve bolnika za anesteziološki poseg, potekati v slovenskem jeziku.

Hrvaški anesteziologi ta teden v UKC Maribor
Za reševanje problematike mariborske anesteziologije so pripravljeni tako kratkoročni kot srednjeročni in dolgoročni ukrepi.
S. P., STA
tor, 23.02.2016, 13:38

* to peticijo podpisalo 105 državljanov
www.pravapeticija.co...lar_celarc

(NE)KONKURENCA

Tisti, ki so leta 1999 sprejeli spremembo takratne zdravstvene zakonodaje se sedaj trudijo, da bi ponovno isti zakon spremenili in zopet povečali državni vpliv in priliv financ v ZZZS. Edino pri nas je možno, da bolnišnice in zdravstvene ustanove ne dobijo plačila za že opravljene zdravstvene storitve pacientom, vseeno pa ima ZZZS dobiček. To bi naj bil model svobodnega tržišča na področju zdravstvene dejavnosti v državi članici EU.
Upravičenost takšnih ukrepov in stroškovna učinkovitost se bo pokazala šele čez čas, ko se bodo na ZZZS oziroma na SPIZ pojavil višek zaposlenih iz treh zavarovalnic, ki bodo zaradi takšnih ukrepov izgubili zaposlitev in teh verjemite ne bo tako malo. Spet pa bo največ problemov na Obali, kjer imata sedež dve od treh zavarovalnic, ki se ukvarjajo z zdravstvenimi zavarovanji.
Glede na to, da še nobeni ministru ali ministrici za zdravje ni uspelo pri ukinitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja in da vse zavarovalnice + Sava, ki se ukvarjajo s prodajo zdravstvenih zavarovanj, že nekaj let sklepajo nadstandardna zavarovanja Specialistov, potem, se aktualni situaciji ni za čuditi. In prav tako ne nakazane morebitne smeri razvoja medicinske stroke...

MISEL DNEVA

Če združiš dve vreči denarja in ne izboljšaš nadzora nad izvajanjem storitev, samo omogočaš tistim, ki so se že sedaj nekontrolirano napajali iz tega bazena denarja, da se bodo iz še večjega bazena napajali še bolj nekontrolirano.
GABRIJEL ŠKOF, predsednik uprave zavarovalnice Adriatic Slovenica d.d
Primorske novice, 24.maj 2017
www.primorske.si

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(