Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Endimion]
Vzel sem si cajt pa šel čez statistične letopise od SURS-a in podatke ZPIZa za zadnjih 25 let...

1. Struktura prihodkov ZPIZ-a glede na vir:
shrani.si/f/20/2l/2g...ovzpiz.png

Nazadnje smo imeli tako "nizek" delež doplačil iz državnega proračuna... emmm... leta 1996! (za nekih 150.000 manj upokojencev)

2. Struktura prispevkov za ZPIZ, glede na vplačevalca:
shrani.si/f/3Q/BY/4d...ovzpiz.png

Znižanje prispevne stopnje za delodajalce leta 1995 se tu zelo lepo vidi. In če gremo to primerjat z zneski pobranim z davkom na izplačane plače so bili še vedno v boljšem položaju. Skratka, tu je bilo nekaj MILIJARD "kisika" za gopodarstvo. Tistega gopodarstva, ki so ga sopostavili oni, ki so bili takrat že v penzionu! ali pa še ne.

In ker so to strukturni grafi, sem dal vse skupaj še v kontekst gibanja BDP slovenije. Caveat Empetor. Za leto 1992,1993 in 1994 sem podatke o BDP pobral iz statističnega letopisa:

www.stat.si/StatWeb/...&year=1997

V te številke nisem prepričan. SIT vrednosti sem preračunal po 239,64 v EUR (enak princip uporablja tudi STAT v podatkovnem portalu za leta med 1995 in 2007)

Ampak, graf:
shrani.si/f/1J/NM/3X...dpzpiz.png

Lepo pokaže, da se nam celotni delež pokojnin v BDP pada že od leta 2012 naprej!

IN celotni prihodki ZPIZ se gibljejo med 12 in 13 % BDP.

Ker pa so penzije predvsem prihodek pasivne populacije... sem v:

www.stat.si/doc/leto.../04-97.pdf

našel še predikcijo števila prebivalcev za leto 2018. Prev dvajsetimi leti so rekli, da bo starejših od 60 let v Slovenji leta 2018 505641. po podatkih statističnega urada je bilo takih 542712. V dvajset letih so imeli "under-shot" za manj kot 10%. Za moje pojme ne tako zgrešena napoved.

Ampak, od leta 1997 do danes se je prebivalstvo Slovenije povečalo za okoli 80.000 ljudi. In predikcija pa je da jih bo pol milijona kar izginilo do leta 2050?
Spet hvala za podatke.

Imam pa vseeno vprašanje zate, glede na podatke za nazaj in lastne ocene za naprej, ali misliš da je treba kaj spremeniti pri pokojninskem sistemu ali ne? Ali se ti delež upokojencev glede na delovno aktivno populacijo ne zdi problematičen? Ali pa delež aktivnih med 55 in 64 letom starosti? Ali pa premajhno varčevanje v drugem in tretjem stebru? Ali pa to, kako visoka je javna pokojnina glede na plače delovno aktivnih?

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen