Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.870
[tstih]
> [ObrokiObroki]
> > [trstenjak]
> > Kot freelancer in delojemalec ugotovaljam, da je članek mimo v večini točk.
> Rahlo off-topic: imaš kak nasvet, kako dobiti IT freelance delo v tujini?
Na kratko: če nisi nišni strokovnjak (za zelo konkretno tehnologijo, denimo Charles River) je kar skočiti na freelance položaj v tujini zelo težko.

Jaz imam svoje podjetje in sem contractor v London City-ju. Peljem dva projekta. Najprej sem si poiskal redno zaposlitev, da sem se lahko naselil in vzpostavil. Že to je bilo izjemno pasje. Vzel sem delo dve stopnici pod tistim za kar bi lahko kandidiral v Sloveniji. In dve leti delal v običajni službi.

Potem sem ustanovil svoje podjetje in začel iskati contract za green field development v financah. Green field development je koristen, ker to pomeni da si delaš nastavek za vzdrževanje. Ko sem našel projekt sem šel notri z zelo nizko ceno in jo držal eno leto. V tem letu sem dal res vse od sebe (delo 13-14h na dan, postaranje za 5 let in +10 kil; ponoči sem študiral knjige iz zakladništva in drugo jutro razumel vse, kar so mi prejšnji dan naložili) in razvil produkt, ki je precej presegal povprečje in bil on time in in budget. Tako sem si zgradil ime.

Danes imam svoj zakladniški sistem v produkciji v srednje veliki Moskovski podružnici in ga vzdržujem, moji firmi pa so zaupali nov projekt. Sem na točki, ko se bom prvič malo širil.

Torej:
1) Biti moraš tam. Iz Slovenije je zelo težko urejati stvari. Npr. prideš za 3 mesece živet v London in vsak dan od jutra do večera iščeš - ne računaj na 3 ali 30 prijav, ampak na 300 ali 3000 prijav.
2) V zelo konkurenčnih okoljih je dobro ciljati dve stopnji pod svojo sedanjo v Sloveniji.
3) Dati vse od sebe povsod kjer te vzamejo, ne držati nič nazaj, in se ...
4) ...v 2-3 letih vzpostaviti.
Od te točke dalje pa je vse kot v Sloveniji. Hitre in neboleče poti po moje ni. Selitev je kar projekt in tega se ljudje lotijo sredi 30tih (npr. pravkar prihaja ena predavateljica na bližnji faks iz Slovenije, pri 40+). Pričakuj, da boš prva 3 leta žrl govno. :)

Lp,
T.
... ja, in boš po treh letih z žretjem govna mogoče nehal ali pa boš z žretjem nadaljeval ... khmm, če ne boš žrl še večja ...

P.S.: če te garanje noč in dan veseli in je to vse, kar pričakuješ od življenja, potem te razumem, sicer pa ...

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(