Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: CICG

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

poopmezajebava sporočil: 1.470
[Borza] Tema: CICG
[#2500675] 18.02.15 09:39 · odgovor na: nmmute (#2500666)
Odgovori   +    1
Cel članek se bere občutno manj optimistično


Cinkarno Celje bi nemški milijarder in Poljaki
Vir / Avtor: Matjaž Polanič
18. februar 2015 (nazadnje spremenjeno: 0:02 18. februar 2015)
Oznake: Privatizacija

Za nakup večinskega 75-odstotnega paketa delnic Cinkarne Celje se po neuradnih informacijah potegujejo avstrijski Treibacher Industrie, poljski Grupo Azoty in še en investitor. A čeprav se obeta oster boj za celjskega metalurga, je razplet privatizacije v celoti v rokah ministrstva za okolje in prostor.


V boju za nakup Cinkarne Celje sta po neuradnih informacijah nemški milijarder August von Finck oziroma njegova avstrijska družba Treibacher Industrie in poljska skupina Grupo Azoty, ki želi postati največji kemični koncern v Evropi.

V ožjem izboru naj bi bil še en investitor, ki prav tako prihaja iz metalurške panoge, vendar podrobnosti za zdaj niso znane. Za nakup Cinkarne naj bi se še pred nekaj meseci potegovala tudi češka skupina Agrofert Group Andreja Babiša, a naj bi po nekaterih informacijah od posla že odstopila.
Snubca nekajkrat večja od Cinkarne

Prevzem Cinkarne Celje za avstrijskega metalurga in poljsko skupino ne bi smel predstavljati večjih težav. Treibacher Industrie na letni ravni namreč ustvari slabih 400 milijonov evrov prihodkov oziroma približno 2,4-krat več kot Cinkarna Celje. Poleg tega ima Treibacher močno finančno podporo tudi pri svojem lastniku. Von Finck je za avstrijsko družbo pred dobrim desetletjem plačal nekaj več kot sto milijonov evrov, po ocenah revije Forbes pa je s 7,7 milijarde evrov zasebnega premoženja tudi eden najbogatejših Nemcev. Kakšne načrte s Cinkarno Celje imajo v Treibacherju, ni znano, po ocenah poznavalcev pa želijo z nakupom družbe okrepiti svoj položaj na trgu titanovega dioksida, ki trenutno predstavlja le manjši del njihovega poslovanja.

Bistveno večji igralec na trgu titanovega dioksida so Poljaki, ki so tudi eden največjih konkurentov Cinkarne Celje. Samo od leta 2009 so v Grupo Azoty prihodke uspeli povečati za kar osemkrat, in sicer z 290 milijonov evrov na več kot 2,3 milijarde evrov. Leta 2013 so imeli že skoraj 14.000 zaposlenih, ustvarili pa so le nekaj manj kot 300 milijonov evrov dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA), kar je celo več, kot so štiri leta prej ustvarili prihodkov.
Škarje in platno v rokah ministrstva

A čeprav se v Cinkarni obeta boj med najmanj dvema velikima strategoma, privatizacija še vedno visi v zraku, razplet pa bo v veliki meri odvisen od ministrstva za okolje in prostor. Spomnimo, da je okoljski pregled, ki ga je opravila poljska družba Environ, odkril visoke koncentracije cinka, kadmija, kobalta, arzena, barija, svinca in drugih težkih kovin tudi na območju nove Cinkarne. Koliko bo stala sanacija tega onesnaženja, bo med drugim odvisno od tega, v kakšnem času bodo morali območje sploh sanirati, kako koreniti posegi bodo potrebni, koliko zemljine bo treba zamenjati in v kakšni meri, če sploh, bo strošek pokrila tudi država. Poleg tega še vedno ni znano niti, kakšen je dejanski vpliv tega onesnaženja na okolje, saj meritve še potekajo.

Odgovore na ta vprašanja pa želijo še pred oddajo zavezujočih ponudb tudi potencialni kupci. Ti ne želijo tvegati, da bi jim država po nakupu Cinkarne Celje naložila, naj v celoti sanirajo vso kontaminirano območje, strošek pa pokrijejo sami. Konzorcij največjih lastnikov, v katerem so Slovenski državni holding (SDH), Družba za upravljanje terjatev bank, Modra zavarovalnica, NKBM, Banka Celje ter družbi za upravljanje KD Skladi in Alpen Invest, je nezavezujoče ponudbe za nakup 75-odstotnega deleža Cinkarne Celje prejel že lanskega novembra. Po prvotnih načrtih bi morala biti privatizacija že v zaključni fazi, vendar še vedno potekajo skrbni pregledi, predstavitve uprave so napovedane za prihodnji mesec, lastniki pa niso določili niti roka, do katerega morajo interesenti oddati zavezujoče ponudbe.

Dodatno težavo za privatizacijo predstavljajo tudi sankcije zoper Rusijo, ki naj bi vedno bolj vplivale tudi na Cinkarno Celje. Zaradi padca porabe v Rusiji se proizvajalcem titanovega dioksida kopičijo zaloge, obenem pa so se znižale tudi cene. Kakšen bo dejanski vpliv na poslovanje zaradi zaostrovanja razmer na ruskem trgu, bo predvidoma znano šele v spomladanskih mesecih, vsekakor pa bodo imeli v Cinkarni Celje letos velike težave pri uresničevanju zastavljenih načrtov. Za letošnje leto so si namreč zadali povečanje prihodkov za 17 odstotkov, medtem ko bi bil EBITDA pri 22,2 milijona evrov za milijon evrov višji kot leta 2013 in slabo petino nižji kot lani.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen