Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-332695 sporočil: 36
čas vnosa: 10.07.14 15:04
[pobalin]
> [sindikalist]
> No, inflacija ni bila tako huda, to je bilo v preostanku SFRJ par let kasneje.

Ker gre za propadlo državo SFRJ, se je zelo težko priguglati do podatkov iz kakšnih resnih virov, npr. IMF, WB, OZN, OECD, zato sta tu samo dva na hitro najdena linka s pripombo, da je bila najhujša inflacija (nad 1200%) res razmeroma kratkotrajna, ampak na wikipediji je splošen opis stanja precej dober:
radmilovicstanko.com...enjem.html
en.wikipedia.org/wik...av_economy

> Je pa stvar razmisleka, ali je bil vzrok res delavska lastnina, ali vsiljene reforme s strani IMF in kompanije.

Rešitev ni v lastnini, čeprav to stalno gonijo levi in desni, ampak je rešitev v dobrem (produktivnem) upravljanju podjetij, gospodarstva, izobraževanja, raziskav, razvoja, investicij, države.

> Zakaj pa pred temi neoliberalnimi eksperimenti v osemdesetih ni bilo teh težav, zdaj jaz tebe vprašam, pa smo delavci ravno tako bili lastniki tovarn?

Ker vsak vrč hodi po vodo, dokler se ne razbije.

> Za lastništvo je pa tako, če so delavci zgradili tovarne, ni nobene potrebe, da bi morali kupovati še neke delnice - od koga le, če so bili lastniki proizvodnih sredstev?

Povej mi, iz česa so pa delavci zgradili tovarne? So dali iz svojih plač za zemljišča, beton, streho in stroje? Zakaj so bila poslopja in oprema te "skupne lastnine" tako umazana, zanemarjena, slabo čiščena in vzdrževana, če je bila cela družba tako čudovita, delovna, solidarna in progresivna?

Prestar sem, da bi mi kdo prodajal buče o krasnem nekdanjem svetu, nisem pa še toliko dementen, da se ne bi več spomnil vsaj približno realne slike.
Delavci so sami zgradili tovarne, ja, z odrekanjem in udarniškim delom! Nič jim ni bilo podarjeno, vsa ta delavska podjetja, ki so pokradena ali še bodo, so bila zgrajena po vojni s ponosom in zanosom! Umazana in nepočiščena so tudi danes, samo malo se ozri naokoli, takšnega uničevanja narave človek ne pomni, kot v tem brutalnem kapitalističnem grebenju.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(