Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Imate deset arov zemlje? Kaj posaditi?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-224493 sporočil: 1.106
[Glavni forum] Tema: Imate deset arov zemlje? Kaj posaditi?
[#2136763] 04.06.13 13:14 · odgovor na: kzupanc (#2136686)
Odgovori   +    11
[kzupanc]
> [bob507]
> > [FesjtCook]
> > Kaj pa, če bi tipičen Slovenec vsaj pol časa, ki ga zabije v vrtičkih in pri sajenju in okopavanju kropmpirja, uporabil zato, da poskusi s poslom.
> >
> > Ne, to pa ne. Za kaj takega je treba uporabljati glavo, ne samo roke.
> >
> > Ob vzgoji pa pohvalimo "pridnost" z rokami, ne pa inteligentnih otrok. "Ti ne boš meni čez glavo zrastel!". "Neumen kmet ima debel krompir."
> >
>
> To je članek namenjen tistim, ki obdelujejo domačo njivco, za hobi. Glede podjetnosti imaš povsem prav.
>
> Taka njiva dobi smisel šele, če na njej povsem ekološko kmetuješ. Verjemi, take zelenjave v trgovini NI!! Tisto o krompirju po 10 centov drži, samo takega, ki je pridelan povsem ekološko, ti ne moreš kupiti, ker ga NI!! In zakaj ga ni? Ker je taka proizvodnja, ki zahteva celega človeka, enostavna predraga. Samo pomisli, da se moraš vsaki dan sprehoditi po vrstah krompirja in obirati hrošče, pa okopavati zel, pa pripravljati zastirko, pa,... nazadnje pride toča.

Se strinjam! Le zadnji stavek je slaba reklama, ker tako dosleden pa spet ni treba biti. Hroščev na krompirju nisem obiral že nekaj desetletij, opleti in okopati je pa treba parkrat v sezoni, ampak če manjka časa, ne posebej dosledno - toliko, da plevel ne preraste rastline. Zastirke so dobre, ampak je možno tudi brez njih, toča mi pa na moji lokaciji še nikoli ni zares uničila večine pridelka. Pa vsako leto obdelujem vrt oz. njivico.
Pri nas skoraj vsako leto klesti toča pa sem zato postavil protitočno mrežo nad celotno njivo cca 450 m2. Hrošči pa mi priletijo iz sosednjih posevkov, tako, da ženi to vzame vsak dan cca 15 min časa.
Glede pletja je pa tako, da klub temu, da uporabljam star domač, vsaj 3 leta uležan štalski gnoj (na leto ga pridelamo cca 10t), je zelo veliko zeli. Zastirko pa veliko uporabljam (slamo) ker zelo dobro zadržuje vlago, pa tudi določene rastline bolje uspevajo pod zastirko kot brez nje, predvsem paprika in paradižnik.
To njivico imamo doma za samopreskrbo in je za 4 člansko familijo več kot dovolj, pridelkov ne prodajamo, viške žena podari revnim in pa prijateljem.
Poleg tega imam v lasti še cca 5ha pašnikov na katerem se pasejo živali predvsem za zakol (čista ekološka reja), te pa prodajam na trgu in si zagotovim dodaten zaslužek k penziji.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen