Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0531Zavar sporočil: 1.219
[hostamox]
> [0531Zavar]
> > [hostamox]
> > > [0531Zavar]
> > > > [hostamox]
> > > > > [MAN-354355]
> > > > > nevem kaj se dogaja, je pa v Ukrajini korupcija ampak je ni nic vec kot v Rusiji.
> > > > >
> > > > > Dejstvo pa je, da je Rusija napadla suvereno drzavo. Koruptivna ali ne, to nima veze.
> > > > >
> > > > > Lahko pa potegnemo vzporednice, kako se je zacela 2. svetovna vojna.
> > > > >
> > > > > Hitler je rekel:
> > > > >
> > > > > A key phrase in the speech of Hitler which was aimed at the Germans living in Austria and Czechoslovakia was: "The German Reich is no longer willing to tolerate the suppression of ten million Germans across its borders."
> > > > >
> > > > > Vam je kaj znano?
> > > > >
> > > > > Ostale drzave so aneksacijo Avstrije in Češkoslovaške tolerirale, ostalo je zgodovina, ki se ne sme ponoviti.
> > > >
> > > > S to razliko da na Češkem in Avstriji ni že deset let prej potekala državljanska vojna.
> > >
> > > O kakšni državljanski vojni govoriš ? Ruske zasedbe Krima in potem dobršnega dela vzhodne Ukrajine ne moreš imenovati državljanska vojna, četudi je del tam živečega ruskega prebivalstva podpiral zasedbo, podobno kot so sudetski Nemci podpirali okupacijo dela Češko-slovaške.
> >
> > en.wikipedia.org/wik...80%932022)
> >
> > Tale konflikt. Če se dve struji iste države tepeta med sabo je to ponavadi državljanska vojna.
>
> Hudič je (kot vedno) v detailih...
> Rusi so bili v tej vojni preveč vojaško vpleteni, tako da bi to res težko imenoval državljanska vojna. Pri aneksu Krima sploh ne moreš govoriti o državljanski vojni, temveč o okupaciji tujega ozemlja. Podobno je v vojni v Donbasu, ki si jo omenil, ruska stran s pomočjo paramilitarnih skupin neposredno izdatno sodelovala v spopadih, poleg seveda oboroževanja lokalnih etničnih skupin, njihove organizacije, logistične pomoči ipd.
> Podobno imaš veliko takšnih primerov v naši neposredni okolici; vojno v Bosni bi lahko imenoval državljanska, ker so v spopadih nastopali predvsem lokalci (bilo je seveda precej paramilitarnih organizacij iz Srbije in Hrvaške, a večinoma so se borile med seboj lokalne etnične skupine). Že na primeru Hrvaške bi težko govoril o državljanski vojni, vsaj na primeru vzhodne Slavonije ne, saj je tam JNA (takrat že temeljito pro srbsko konsolidirana) tvorila glavno os napada pri osvojitvi ozemlja.
> Navsezadnje tudi Hitlerjevo zasedbo Češkoslovaške,(ki je bila omenjena zgoraj), bi potemtakem lahko v začetku imenoval državljanska vojna, saj so se sudetski Nemci z ramo ob rami borili z Wehrmachtom pri aneksaciji Sudetov. Če bi se Čehi takrat upirali podobno kot se danes Ukrajinci in bi tam nastala neka frontna črta, pa bi bila takšna oznaka sploh skrajno zavajujoča.


Kot praviš, marsikaj se skriva v detajlih in priznam, da teh ne poznam.
Je pa deset let trajajoča vojna vseeno malo dolga in ukrajinci po moje niso ravno čisto nedolžni za eskalacijo nasilja.
Kot je bilo že govora, so na ruse gledali precej zviška. Zadnjič je bila tule slika Azbeta ko je štopal do Ukrajine, prečrtan prašič s rusko trobojnico. Mislim, da to pove marsikaj.
Na njihovo nesrečo imajo močnega brata.
Fajn da obstaja tudi striček Google, ki te lahko poduči :)

Se pa strinjam v tem, da v (skoraj) nobeni vojni ni (čisto) nedolžnih. In dalj časa ko vojna traja, bolj to drži.

Med Ukrainci in Rusi je dolga in prepletena zgodba in dejstvo je, da so zgodovinsko med seboj zelo povezani (veliko bolj kot recimo Srbi in Hrvati).

Ukrajinci so si kot vsi manjši narodi, ki so bili nekoč del velikih imperijev (podobno kot nekoč Slovenci, Hrvati.. kot del Avstroogrske, kasneje Jugoslavije) zaželeli samostojnosti.
Po razpadu SZ, so precej naivno pričakovali, da jih bo zahod sprejel z odprtimi rokami.
Je pa Ukrajina v SZ bila nekako kot Slovenija v bivši Jugi (tehnološko in gospodarsko bolj razvita republika)
Po razpadu SZ so se odrekli jedrskemu orožju (na pritisk ZDA in Rusije) in s tem so si zapečatili usodo (seveda pa niso imeli kaj dosti izbire).

Po tej (kao odcepitvi od SZ) je Rusija (Putin) ponovno implementirala svoj kolonialni valjar čez vse bivše republike SZ (posebej na Ukrajino). In enkrat je imel folk pač tega dovolj...
Ameriiki v bistvu ni bilo treba narediti veliko, razen morda (denarno) pihati na dušo raznim organizacijam, narodu in politikom.

Se spomnim starega vica iz bivše Juge: jest da je kapitalizam truo, ali divno miriše :)