Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.122
Zadnja sprememba: crt 10.08.2022 15:48
za moje pojme je eurcona v neprimerno vecjem zosu kot usa; zaradi

- energetike (ni mocnih domacih virov)
- vecjega % izvoza v gdp (tu predpostavljam, da gremo vedno bolj v neko novo blokovsko delitev in je zanasanje na izvoz izven domacega bloka vedno bolj tricky)
- politicnih vodstev na drzavnih in eu levelu, katerih ravnanje in vtis o njem se lahko kosata z jugoslovanskim v casu unterganga

sicer sem po naravi navajen gledati najprej negativne aspekte (take care of your downside and the upside will take care of itself) in torej vajen bolj klavrnih stanj, vendar mi je kar tezko se pogovarjati o situaciji - za katero so bili temelji solidno polozeni ze pred vojno, ona je prisla samo kot cesnja na torti za tiste, ki res niso zatipali smeri ze prej. samo se trichet nam fali in smo res jebali jeza.

moj vtis je, da smo zakljucili 10 let premora in nadaljujemo zgodbo tam, kjer jo je draghi 10 let nazaj poliil z everything it takes betonom. torej - da bodo spet aktualne sredobezne sile, ki bodo trgale narazen evrocono kot monetarni in politicni prostor. ker to, da zdajle trentno ecb podpira "juzne" obveznice tako, da prodaja "severne", ces ostane naj bilancno nevtralno... bo slo tezko naprej, je prevec podobno slovenski izkusnji v jugoslaviji, kajneda.

po moje je glede na dosedanje karte smiselno pricakovati, kakor ti pravis, torej da bo inflacija oziroma stagflacija v eurconi bolj trdovraten pojav kot v usa. tako zaradi manj ucinkovitega odlocanja (denarne in politicne oblasti) kot zaradi sibkejsega nabora razpolozljivih resursov (v smislu, koliko in kaj in a cim se da doma proizvesti in tudi doma prodati).

a se bo prikazal nek deus ex machina nov moment, pa bogsigavedi, trenutno so tudi makro in politicne razmere tako kot market razmetane v vse smeri naenkrat. ob tej priloznosti bi ponovil, da blagor nam ki smo gledali jugo, ker smo boljse pripravljeni na sedanji cas. to je ful originalna ugotovitev in ziher sploh se nisem omenil ;)