Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: day trading za davčne rezidente Slovenije

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.183
[Borza] Tema: day trading za davčne rezidente Slovenije
[#2907428] 17.02.21 07:33 · odgovor na: anon-592681 (#2907415)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 17.02.2021 07:39
[plebtrader]
Zanima me, kako to rešujejo naši day traderji? Pozicija v istem vrednostnem papirju se lahko zavzame večkrat dnevno, kaj šele večkrat mesečno. Kako je s v Sloveniji? Občutek imam, da če je to rešljivo, da ne bo lahko, ker bi sicer tudi investitorji iskali luknje, kako se delati traderje.
to v praksi pomeni, da so dobicki obdavceni, izgube pa ne upostevane, ker masovno zapadejo pod pravilo glede 30 dni. (ki, kot si lepo povedal, ni izmisljeno v sloveniji, temvec vsebinska kopija ameriskih pravil, ki imajo celo se dodatne omejitve.)

ena razlika med situacijo slovenca in americana je v tem, da so slednjemu med drugim na voljo racuni, pri katerih se davek obracuna odlozeno (individualni pokojninski racuni IRA), ne na nivoju posameznih poslov. vsekakor bi bilo zelo lepo, ce bi slovenska ureditev skopirala tudi to in to ne samo iz davcnih razlogov.

je pa se ena posebna statusna moznost, kot vidis tu:

- capitalmanagementser...ction.html

- fairmark.com/investm...n/traders/

(vkljucno s poudarki na tem, kako da pravzaprav zadeve niso cisto jasne in da je davcna presoja lahko mehka, skratka nekaj takega, ob cemer se ljudje radi pridusajo, da to je pa mozno samo v sloveniji)

slovenski (pa tudi ameriski) priblizek situacije "trgujem v miru neko obdobje in sele na koncu pogledam in obdavcim nastalo neto razliko" bi bil to, da ne trgujes kot posameznik, temvec kot pravna oseba. imajo pa tudi tu americani prednost v tem, da lahko svojo pravno osebo furajo v zvezni drzavi z minimalno obdavcitvijo; v slovenski situaciji bos imel ddpo in potem se na svoj kapitalski dobicek ob izplacilu dividende ali likvidaciji.

za moje oci je edina 100% resitev za slovenskega rezidenta to, da ali a) menja davcno rezidenstvo, tj. se preseli in pretrga vse stike s slovenijo kot fizicna oseba; ali b) pelje denar offshore in da tisto ostane neprijavljeno sloveniji (ker sicer bi spet prisel v postev kapitalski dobicek v razmerju do podjetja - izplacila dobicka oziroma likvidacija). to je seveda krsitev zakonodaje in se sam odlocis, a je to nekaj, kar bi zelel narediti in a menis, da se splaca.

razmeroma dobra varianta bi bila, da imas firmo, ki si jo tudi prijavil v slo, vendar je ona v jurisdikciji, kjer letnega obracuna davka ni ali je stopnja minimalna, izplacil dobicka ne delas, likvidiras pa sele potem, ko ti zaradi preteklega casa stopnja davka od kapitalskega dobicka pade na tebi sprejemljivo vrednost.

seveda so s tem neki stroski, skrbi in moznosti, da ne gre vse po planu (z uspesnostjo poslovanja, s tvojo potrebo po likvidnosti, s tem, da se recimo spremeni na slabse slovenski tretma kapitalskih dobickov, s tem, da te na offshore destinaciji nekaj zajebejo in potem to resujes...).

potem je tu se nekolko posebna moznost, da imas kolega z veliko davcno izgubo na firmi, ki jo ti za neko izpogajano ceno kupis od njega in uporabljas :) pa se tu bos moral potem nekako dobiti denar ven.

skratka z denarjem so sami problemi, tako ce ga ni kot ce je.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2907428

Strani: 1

anon-592681 sporočil: 21
[Borza] Tema: day trading za davčne rezidente Slovenije
[#2907647] 17.02.21 20:41 · odgovor na: crt (#2907428)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 17.02.21 15:10
Hvala vam za obsežen odgovor. Nad posledicami sem razočaran, nisem pa presenečen. Žalostno, da ta davek ni enostavno 0%, ker ima že sedaj zanemarljive prilive v proračun.


Med vsem naštetim se sliši podjetje v tujini, ki se ga prijavi pri nas, najboljša rešitev. Če bi se obdavčitev izplačila kapitala povečala še višje od 27.5% ali če bi se ukinile zmanjšane stopnje davka na kapital po 5 letih in več, bi morda lahko to rešil z začasno menjavo rezidentstva. Tukaj nisem prepričan, če je rezidentstvo pomembno v letu, ko je kapitalski donos nastal, ali v letu, ko se ga izplača? Vendar pa je to problem za neke druge čase in ni potrebe po prehitevanju. Prijava podjetja registriranega v tujini je seveda obvezna, ne vem pa ali bodo potem komplikacije, če se samo trgovanje izvaja v Sloveniji in ali si glede na izbrano državo prijavitelj s tem povzroči neugodno domačo obravnavo v bodoče? Recimo temu uvrstitev na neuradni črni seznam.


Pri izbiri lokacije za tako podjetje laično menim, da je potrebno pretehtati naslednje:

- Kako zelo davčno ugodno okolje se naj zasleduje, da to podjetja ne postavi v otežen položaj pri obravnavi nakazil, odobritvah pri brokerjih in "lovu na čarovnice" v domači državi lastnika?

- Kakšne računovodske zahteve ima izbrana država? Lepo bi bilo, da bi bilo poročanje čim bolj enostavno.

- Ali država gostiteljica nudi kakšno olajšavo na kapital investiran v pozicije (neke vrste normirani stroški pri poslovanju z vrednostnimi papirji)? Mogoče se je kakšna država specializirala za ugodno davčno obravnavo ravno določene vrste poslovanja. S tem bi lahko zmanjšal davčno osnovo podjetja in si privoščil iskanje države, ki ne spada med "oaze".

- Banka, kjer ima podjetje odprt račun menim, da ne predstavlja večjega tveganja, ker bo denar prenakazan in bo ostal na računu pri brokerju in je ta veliko bolj pomemben. Pri klasičnem offshore podjetju bi bila varnost bančnih vlog daleč najpomembnejša kategorija.


Sedaj pa k vprašanjem:

1. Ali je na tem forumu kak day-trader in ali je pripravljen deliti svojo izkušnjo, kako si je uredil poslovanje?

2. Katere države naj raziščem najprej, če kdo priporoča državo, ki izstopa po prijaznosti do tovrstnih vlagateljev?

3. Ali je pri nas kakšno dolgo obstoječe in renomirano podjetje, ki se ukvarja s svetovanjem in pomočjo pri ravno takšnih težavah, ki bi ga kdo želel priporočiti?

Strani: 1