Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: day trading za davčne rezidente Slovenije

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-592681 sporočil: 21
čas vnosa: 17.02.21 05:09
Pozdravljeni,


Nedavno sem se začel bolj poglobljeno zanimati o delovanju borze. Bolj kot vlaganje me je pritegnilo trgovanje. Drsim skozi literaturo in predavanja, uredil sem si demo račun za paper-trading in odličnega tujega brokerja in danes ugotovil, da še vedno ne vem, kako je z davčno platjo pri nas. Na srečo še pred začetkom trgovanja.


Skrbi me predvsem to čemur Američani pravijo Wash Sale. Vidim v Zdoh-2, da imamo nekaj podobnega tudi mi: "(5) Ne glede na drugi odstavek tega člena, negativna razlika (izguba), ki je dosežena z odsvojitvijo kapitala iz 2. in 3. točke 93. člena tega zakona, ne zmanjšuje pozitivne davčne osnove po tem poglavju:1. če zavezanec v roku 30 dni pred ali po odsvojitvi kapitala pridobi vsebinsko istovrstni nadomestni kapital, ali pridobi pravico do nakupa ali obveznost nakupa istovrstnega kapitala"


Zanima me, kako to rešujejo naši day traderji? Pozicija v istem vrednostnem papirju se lahko zavzame večkrat dnevno, kaj šele večkrat mesečno. Kako je s v Sloveniji? Občutek imam, da če je to rešljivo, da ne bo lahko, ker bi sicer tudi investitorji iskali luknje, kako se delati traderje.

Hvala za pomoč.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2907415

Strani: 1

crt sporočil: 27.121
[Borza] Tema: day trading za davčne rezidente Slovenije
[#2907428] 17.02.21 07:33 · odgovor na: anon-592681 (#2907415)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 17.02.2021 07:39
[plebtrader]
Zanima me, kako to rešujejo naši day traderji? Pozicija v istem vrednostnem papirju se lahko zavzame večkrat dnevno, kaj šele večkrat mesečno. Kako je s v Sloveniji? Občutek imam, da če je to rešljivo, da ne bo lahko, ker bi sicer tudi investitorji iskali luknje, kako se delati traderje.
to v praksi pomeni, da so dobicki obdavceni, izgube pa ne upostevane, ker masovno zapadejo pod pravilo glede 30 dni. (ki, kot si lepo povedal, ni izmisljeno v sloveniji, temvec vsebinska kopija ameriskih pravil, ki imajo celo se dodatne omejitve.)

ena razlika med situacijo slovenca in americana je v tem, da so slednjemu med drugim na voljo racuni, pri katerih se davek obracuna odlozeno (individualni pokojninski racuni IRA), ne na nivoju posameznih poslov. vsekakor bi bilo zelo lepo, ce bi slovenska ureditev skopirala tudi to in to ne samo iz davcnih razlogov.

je pa se ena posebna statusna moznost, kot vidis tu:

- capitalmanagementser...ction.html

- fairmark.com/investm...n/traders/

(vkljucno s poudarki na tem, kako da pravzaprav zadeve niso cisto jasne in da je davcna presoja lahko mehka, skratka nekaj takega, ob cemer se ljudje radi pridusajo, da to je pa mozno samo v sloveniji)

slovenski (pa tudi ameriski) priblizek situacije "trgujem v miru neko obdobje in sele na koncu pogledam in obdavcim nastalo neto razliko" bi bil to, da ne trgujes kot posameznik, temvec kot pravna oseba. imajo pa tudi tu americani prednost v tem, da lahko svojo pravno osebo furajo v zvezni drzavi z minimalno obdavcitvijo; v slovenski situaciji bos imel ddpo in potem se na svoj kapitalski dobicek ob izplacilu dividende ali likvidaciji.

za moje oci je edina 100% resitev za slovenskega rezidenta to, da ali a) menja davcno rezidenstvo, tj. se preseli in pretrga vse stike s slovenijo kot fizicna oseba; ali b) pelje denar offshore in da tisto ostane neprijavljeno sloveniji (ker sicer bi spet prisel v postev kapitalski dobicek v razmerju do podjetja - izplacila dobicka oziroma likvidacija). to je seveda krsitev zakonodaje in se sam odlocis, a je to nekaj, kar bi zelel narediti in a menis, da se splaca.

razmeroma dobra varianta bi bila, da imas firmo, ki si jo tudi prijavil v slo, vendar je ona v jurisdikciji, kjer letnega obracuna davka ni ali je stopnja minimalna, izplacil dobicka ne delas, likvidiras pa sele potem, ko ti zaradi preteklega casa stopnja davka od kapitalskega dobicka pade na tebi sprejemljivo vrednost.

seveda so s tem neki stroski, skrbi in moznosti, da ne gre vse po planu (z uspesnostjo poslovanja, s tvojo potrebo po likvidnosti, s tem, da se recimo spremeni na slabse slovenski tretma kapitalskih dobickov, s tem, da te na offshore destinaciji nekaj zajebejo in potem to resujes...).

potem je tu se nekolko posebna moznost, da imas kolega z veliko davcno izgubo na firmi, ki jo ti za neko izpogajano ceno kupis od njega in uporabljas :) pa se tu bos moral potem nekako dobiti denar ven.

skratka z denarjem so sami problemi, tako ce ga ni kot ce je.

Strani: 1