Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Je pametno imeti evre in prihranke v evrih?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

stockvirtual sporočil: 92
[Gregor1976]
Nobene bojazni ni za inflacijo, še manj pa stagflacijo.
Inflacij imamo več, recimo tudi zmanjšanje na strani ponudbe, dvigne cene. Tudi cena "surovin", npr. hrane v primeru slabe letine, dvigne cene.
Kar se pa tiče visoke inflacije (oz. hiperiflacije) zaradi tiskanja EUR, pa nekako menim, da tega ne bo dopustila nobena centralna banka. Dvomim tudi, da bomo v naslednjih 20, 30 letih videli pomembno zvišanje obrestnih mer. Nizke obrestne mere so nova realnost.
Se ne strinjam. Poglej si recimo september lani in REPO trge - (realne) obresti so čez noč skočile na 10%. In v pol leta imamo miljardne intervencije FEDa. Zakaj? Ker so centralne banke postale (edini) kupec dolgov držav in s tem zbijajo OM. Vprašanje ni ali bo oglaševana OM ostala nizka, ampak ali bodo centralne banke zdržale pritiske na REPO trgih (ker si banke med sabo ne zaupajo). In če ne, kako veliko je npr. sistemsko tveganje odpovedi recimo DB, ki ponuja finančne produkte vezane na OM? Tukaj govorimo o 35T domina katastrofi. OM bo morala iti gor ali pa bo sistem počil.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2838250

Strani: 1

Gregor1976 sporočil: 537
Zadnja sprememba: Gregor1976 17.04.2020 00:28
Inflacij imamo več, recimo tudi zmanjšanje na strani ponudbe, dvigne cene. Tudi cena "surovin", npr. hrane v primeru slabe letine, dvigne cene.
Mislim, da za to ni nobene bojazni. Današnji svet ni več toliko odvisen od recimo letine. Ja, lahko v enem delu slaba letina vpliva na rast cen nekega dela hrane, ne pa na vse. Še manj pa da bi to povzročilo neke katastrofalne razmere. Potrošnja se bo prilagodila. In vztrajam pri tem, stagflacija v teh pogojih je zelo neverjeten scenarij. Sicer pa ne vem kakšna je bila oz. bo letina. Kot sem zapisal - stagflacijo lahko najhitreje povzroči pomanjkanje energentov, tukaj pa tudi mislim, da ni bojazni. Po moje je precej bolj verjeten scenarij deflacije.
Se ne strinjam. Poglej si recimo september lani in REPO trge - (realne) obresti so čez noč skočile na 10%. In v pol leta imamo miljardne intervencije FEDa. Zakaj? Ker so centralne banke postale (edini) kupec dolgov držav in s tem zbijajo OM. Vprašanje ni ali bo oglaševana OM ostala nizka, ampak ali bodo centralne banke zdržale pritiske na REPO trgih (ker si banke med sabo ne zaupajo). In če ne, kako veliko je npr. sistemsko tveganje odpovedi recimo DB, ki ponuja finančne produkte vezane na OM? Tukaj govorimo o 35T domina katastrofi. OM bo morala iti gor ali pa bo sistem počil.
Trenutna kriza po moje ne bo tako huda, kot nekateri napovedujejo. Menim, da si bo gospodarstvo v večjem delu relativno hitro opomoglo, nekoliko več časa bo potreboval turizem, čeprav tudi tukaj menim, da bo šlo hitreje od pričakovanj. In tudi to ni finančna kriza, ampak kriza, ki jo je povzročil zunanji dejavnik, večina bank ima dovolj kapitala, zato nekega nezaupanja med bankami ni. Okoliščine so popolnoma drugačne, kot so bile leta 2008. Za višanje obrestnih mer pa niti približno niso izpolnjeni pogoji in vprašanje kdaj sploh bodo. Tiskanje denarja kaže bolj v nasprotno smer.

To je pač moje mnenje, lahko se tudi ne strinjava, čas bo pa pokazal, kdo ima prav. Jaz sem in bom vedno optimist.

Strani: 1