Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Finjajce sporočil: 22
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2831830] 31.03.20 13:53 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 31.03.20 13:36
No, tudi jaz sem v podobni situaciji, pričetek vlaganja na borzi.
Mene sicer zanima dolgoročno vlaganje (20-30 let).
Ne mudi se mi zadeti t.i."dna", večinoma je tudi priporočeno, da se vstopi šele ko se situacija umiri in obrne v smer bika.
Začetni vložek bi morda razporedil na več obrokov že v medvedu, nato pa najbrž 1x letno od 1k-1,5k. Ker predpostavljam, da to ni nek hud znesek, ga nebi drobil na več manjših med letom. Baje tudi zaradi stroškov.
Nagibam se zgolj na en etf sklad, npr.: World developed countries, z reinvestiranimi dividendami. Vprašanje je pa keteri, pri kom in na kateri borzi. Vem, da ni najbolj donosen, ni pa tudi najbolj rizičen; pač nekaj kar bo plemenitilo vložen denar.
Sedaj, zakaj etf in ne kaj drugega? Ker kot mali in ne-profi vlagatelj se ne mislim iti nekega "traderja". Kot razumem je za malega človeka to to. Sicer bi raje kaj bolj lastniško otiplijivejšega a tak budžet pač imam in baje je zame etf best prajs/performans zadeva.
Sem pa tudi sam še vedno nekoliko v dvomih ali preko katere od bank ali preko katerega od spletnih ponudnikov.
Etoro, robinhud pa mi ni opcija.
Kako ste se Vi odločila?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2831830

Strani: 1

prizmax sporočil: 172
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2837544] 15.04.20 07:45 · odgovor na: Finjajce (#2831830)
Odgovori   +    0
Ste že investirali, borza raste?
anon-514918 sporočil: 2.327
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2837632] 15.04.20 11:04 · odgovor na: Finjajce (#2831830)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 15.04.20 10:13
Očitno te je nekdo nafilal s popolnimi neumnostmi. Zlasti po letu 2010 ni večje bedarije kot razmšljati o investiciji dolgi 20 do 30 let. To propagirajo samo bedaki, ki jih Slovenija redno ima za finančne ministre in guvernerje in nesposobni slovenski ekonomisti, ki se grejo nekakšne finančnike, ne da bi imeli eno samo čisto o tem, kaj plemenitenje kapitala danes je in kako se to dela.

Za malega privatnega investitorja je neumnost biti tudi v poziciji več kot 10 dni, saj te tak položaj potisne v popolno negotovost glede izida. Slednje tudi ne gre mešati z nepredvidljivostjo in slučajnostjo. Določena situacija je sicer lahko predvidljiva, vendar ne moreš vedeti na kakšen način lahko postane negotova. Ravno tako ne moreš vedeti ali je situacija slučajna na splošno ali je taka samo zate in tebi podobne. Kaj je šele potem z resnično nepredivljivimi situacijami za vse, ki tudi niso redke.

Treba je vedeti, da klasičnega investiranja v vrednostne papirje že dolgo ni več. Vse metode, ki so jih ekonomisti v 20. stoletju ta namem razvili, danes predstavljajo samo popolno neumnost in nemoč akterjev in posledično zavajanje nepoučenih.

Borznih tečajev ne določajo ljudje, ampak računaniški programi, ki med seboj tekmujejo za donose od sredstev, ki so v igri. Strategije in algoritme v računalnike vstavljajo matematični eksperti, ki jih po vsem svetu ni dosti več kot tisoč ali dva. Vsi ostali kao finančniki so od njih odvisni in edino, kar jim preostane je to, da naivne ljudi vabijo, da se svojemu denarju odpovejo za 5, 10 ali 20 let, kar recimo že več kot 10 let spodbujajo tudi slovenski popolnoma nesposobni finančni ministri.

Realnost v katero danes padajo mali investitorji je zato popolnoma drugačna, kot je bila tista pred 30. leti. Kako komplicirano je danes donosno vložiti denar, kaže primer zlata, za katerega je značilno, da je z njim težje doseči dobiček takrat, ko se giblje počasi, kot pa takrat, ko se giblje hitro, seveda če se izključi obdobje, ko očitno dominirajo samo HFT sistemi. Pa še to je, tudi če se razpolaga z dovolj velikim znanjem, zaradi hitrosti in pogostosti sprememb tekom dneva, vprašljivo.


Po drugi strani, če pogledaš po sektorjih, na dolgi rok tudi ni več nobene gotovosti. Za Google se ve, da bo svoj okenček lahko še dolgo prodajal, medtem ko za Apple ne veš ali bo kdaj v prihodnje vreden 1.000 dolarjev ali samo še 10 za delnico. Nekje vmes pa je skoraj celotna industrija elektronike. Tudi proizvodnja hrane ni več varno zatočišče. Pred desetimi leti so proizvedli prvi sintetični zrezek. Njegova cena je bila pol milijona dolarjev. Danes tak zrezek, ki je boljši in bolj zdav od naravnega, stane 10 dolarjev. Ko bo njegova cena padla na 1 dolar, bo izginila polovica kmetijstva in spremljajoče industrije in seveda bodo propadle vse investicije v ta sektor.

Zlasti Janševe vlade so na področju, ki te zanima, ljudem v Sloveniji naredile zelo veliko škodo in jih oškodovale za velike denarje, ki bi jih v zadnjih 10 letih v Ameriki, na tak način, kot ga imaš v mislih, lahko zaslužili. Zato mi tudi ni jasno, zakaj se Janša ves čas predstavlja za desničarja.

Vendar je tega obdobja v svetu sedaj definitivno konec. Veliki skladi in banke služijo vsako sekundo pri vsakem poslu, mali investitorji pa imajo možnost z enim papirjem zaslužiti le dva do tri krat na dan, ko ni kakih pomembnih objav. Tako, da če te pri dobičku ne zadene hitrost sodobnih borznih in finančnih trgov, te zadene pa neumnost slovenski vlad, ki za oprostitev davka od dobička predvidevajo obdobje 20 let, krajše prodaje pa so tako obdavčene, da skupaj s stroški in negotovostjo težko prideš skozi. Tako pač je, če o financah odločajo ljudje, ki so doma pustili šajtrgo in pridobili slovensko diplomo ali doktorat za opice.

Uriah Heep.

Strani: 1