Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-551208 sporočil: 1
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2828042] 22.03.20 17:34
Odgovori   +    0
čas vnosa: 22.03.20 12:32
Živjo!

Glede na trenutno situacijo glede coronavirusa, ki je sicer grozna (ampak je povzročila padec delnic), sem razmišljala da bi končno začela vlagati. Imam nekaj idej kam, ne vem pa kako se lotiti zadeve. Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..treba je samo še dejansko vložiti. Imate kakšne predloge glede EU platform, ki bi bile primerne za začetnike, kakšne uporabne spletne strani, kako ste vi začeli, na koga se obrniti po pomoč, ipd...V Ameriki vidim da je popularen Robinhood, v EU Degiro, ki pa očitno trenutno ne sprejema Slovencev (?). Kje se registrirati da lahko čimprej začnem in ne zamudim te priložnosti?

Hvala za nasvete,
Eva

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2828042

Strani: 1

alain sporočil: 5.172
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2828057] 22.03.20 18:13 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Ce si popolni zacetnik, se tega ne lotevaj sama, poisci nasvete ljudi, ki se s tem ukvarjajo. Trajajo leta in leta izkusenj, da se tega dobro naucis sam, ceprav se mogoce zdi, da se lahko osnove naucis hitro. Cas za postopen vstop na trge je dolgorocno dober.
tilenrexi sporočil: 6.775
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2828073] 22.03.20 18:43 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Kje so te priložnosti?
anon-94467 sporočil: 287
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2828491] 23.03.20 16:24 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Pred začetkom predlagam ogled videa, lahko začneš pri 5:00:

youtu.be/Z7sGmP7gMIY
Finjajce sporočil: 22
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2831830] 31.03.20 13:53 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 31.03.20 13:36
No, tudi jaz sem v podobni situaciji, pričetek vlaganja na borzi.
Mene sicer zanima dolgoročno vlaganje (20-30 let).
Ne mudi se mi zadeti t.i."dna", večinoma je tudi priporočeno, da se vstopi šele ko se situacija umiri in obrne v smer bika.
Začetni vložek bi morda razporedil na več obrokov že v medvedu, nato pa najbrž 1x letno od 1k-1,5k. Ker predpostavljam, da to ni nek hud znesek, ga nebi drobil na več manjših med letom. Baje tudi zaradi stroškov.
Nagibam se zgolj na en etf sklad, npr.: World developed countries, z reinvestiranimi dividendami. Vprašanje je pa keteri, pri kom in na kateri borzi. Vem, da ni najbolj donosen, ni pa tudi najbolj rizičen; pač nekaj kar bo plemenitilo vložen denar.
Sedaj, zakaj etf in ne kaj drugega? Ker kot mali in ne-profi vlagatelj se ne mislim iti nekega "traderja". Kot razumem je za malega človeka to to. Sicer bi raje kaj bolj lastniško otiplijivejšega a tak budžet pač imam in baje je zame etf best prajs/performans zadeva.
Sem pa tudi sam še vedno nekoliko v dvomih ali preko katere od bank ali preko katerega od spletnih ponudnikov.
Etoro, robinhud pa mi ni opcija.
Kako ste se Vi odločila?
anon-207617 sporočil: 6.899
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2837671] 15.04.20 12:33 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    1
[investeva]
Priložnost se mi zdi idealna za kratkotrajne vložke, ki bi se znali čez kako leto zelo obrestovati. Pogum sem zbrala..
Borze v sodobnem topcider svetu nicelnih obrestnih mer nimajo vec funkcije alokacije kapitala (ker je ta politicno ustvarjan iz nic) ampak funkcijo korekcije neoptimalnega trga dela (ki je negativna eksternalija topciderskega sveta): ker se politicno ustvarja in ohranja bullshit jobs, se ekscesi izmisljenega dela na borzi prelijejo nazaj v kapital.

Ne pravim da je labour share of gdp "prevelik", ampak da ni vsak labour isti labour - nekdo servisira zlome kosti, nekdo pa nadzira fonte cenikov v trgovinah, na koncu pa imata dipl. med. sestra in trzna inspektorca isto placo. Tisti ki je dejansko bil placan za effort, bo veliko bolj risk averse. Risk v smislu neoptimalne alokacije kapitala na sodobnih borzah seveda sploh ne obstaja za "vlagatelje" te vrste - govorimo o cisto navadnih shemah za strizenje ovac, risk pa je ze sam prihod ovce v striznico, mislec da je eminentna dama v frizerskem salonu.

Kaksen mimoidoci bi to zaokrozil v enovrsticnico "dumb money never runs out, because dumb people never stop working" - jaz pa v tem procesu vseeno vidim nekaksno globjo, humanitarno vlogo borze, ki labour part of gdp nikar pocez nosi nazaj v roke velekapitala, ampak lepo selektivno (pravicno in logicno, hehe).
Rokc5 sporočil: 2.857
[Borza] Tema: ČAS ZA INVESTING - KAKO ZAČETI?
[#2850372] 10.06.20 18:20 · odgovor na: anon-551208 (#2828042)
Odgovori   +    0
Mene pa nekaj zanima (resno vprašanje za tiste resne strokovnjake tu na forumu):

V vseh člankih o portfeljski razpršenosti sredstev veleumni analikiti podajajo ideje o tem, da je dobro imeti portfelj naložb razpršen v ___ % depozita, ___ % delnic in ___ % obveznic.

1. Kje in kako se torej lahko kupi obveznice (bonds)?
2. Se lahko poleg slovenskih lahko kupi tudi obveznice ostalih evrskih držav?
3. Jih v Sloveniji mali vlagatelji SPLOH kupujejo - obstajajo dejansko posamezniki ki rečejo "jaz imam XXX EUR na banki, potem imam še XXX EUR v delnicah ___ in ___, nekaj malega sem dal v kripto in pa še ____ EUR v obveznicah, ki sem jih ravno kupil pred pol leta")
4. Nazadnje kar sem bežno spremljal je donos na obveznice blizu 0, oz. negativen, torej zakaj bi navadni ljudje sploh imeli to naložbo če imaš lahko isti donos na banki?
5. če že obveznice DA - s kakšno ročnostjo se splačajo?
6. vaše izkušnje?

Strani: 1