Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[crt]
ravno imam tu en racun (gospodinjski) za skoraj tocno 100, tako da super.
takole:
energija 38 : 8 (poraba)
uporaba omrezja 35 : 9,3 (moč + poraba)
prispevek za delo. oper. trga (karkoli to je) 0,12 : 0,016 (poraba)
prispevek OVE in SPTE (to je mislim da tale inkriminirana rec) 5,17 : 5,17 (poraba)
pripsevek za ener. ucinkovitost (to pa verjetno tudi) 0,72 : 0,1 (moč)
trosarina 2,74 : 0,38 (poraba)
obračun 0,81
skupaj 82, pa ddv 18 pa roka : 23+5=28
Sem dodal boldane svoje podatke (očitno ima podobne tudi kapibara), da se vidi razlike ob očitno enaki priključni moči a bistveno različni porabi. Neke zadeve se plačuje po priključni moči, druge pa po porabi.

Nauk: malim porabnikom se bo odpustek procentualno veliko bolj poznal kot potratnežem, ki skozi enako priključno moč iztočijo veliko energije. Meni naj bi šel račun dol za cca 50%.

Vprašanje: a ne bi bilo bolj smotrno znižati cene energije, če je zaradi manjše porabe njena cena padla, kot pa ukinjati omrežnino, iz katere se gradi in vzdržuje omrežje? Aja, cena iz TEŠ ni nič padla...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2827346

Strani: 1

0513ANITO sporočil: 10.796
[pobalin]
> [crt]
> ravno imam tu en racun (gospodinjski) za skoraj tocno 100, tako da super.
> takole:
> energija 38 : 8 (poraba)
> uporaba omrezja 35 : 9,3 (moč + poraba)
> prispevek za delo. oper. trga (karkoli to je) 0,12 : 0,016 (poraba)
> prispevek OVE in SPTE (to je mislim da tale inkriminirana rec) 5,17 : 5,17 (poraba)
> pripsevek za ener. ucinkovitost (to pa verjetno tudi) 0,72 : 0,1 (moč)
> trosarina 2,74 : 0,38 (poraba)
> obračun 0,81
> skupaj 82, pa ddv 18 pa roka : 23+5=28

Sem dodal boldane svoje podatke (očitno ima podobne tudi kapibara), da se vidi razlike ob očitno enaki priključni moči a bistveno različni porabi. Neke zadeve se plačuje po priključni moči, druge pa po porabi.

Nauk: malim porabnikom se bo odpustek procentualno veliko bolj poznal kot potratnežem, ki skozi enako priključno moč iztočijo veliko energije. Meni naj bi šel račun dol za cca 50%.

Vprašanje: a ne bi bilo bolj smotrno znižati cene energije, če je zaradi manjše porabe njena cena padla, kot pa ukinjati omrežnino, iz katere se gradi in vzdržuje omrežje? Aja, cena iz TEŠ ni nič padla...
Majhna razlike je vendarle v tem, da je cena energije vsaj teoretično tržna (mamo pač več dobaviteljev, ki jh celo lahko zamenjaš), medtem, ko so ostale dajatve "predpisane" in nimajo direktne veze s trgom.

Država naj se nebi vtikala v "tržne " cene....Če bo viška elektrike, se bo cena vsaj v teoriji obrnila navzdol, ker se bodo med sabo "žrli" proizvajalci elektrike, kdo bo jo prodal in kdo bo "suhe žemlje ribal"

Tako vsa pravi teorija...za prakso pa...Ostanite mi Zdravi.

Strani: 1