Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0126Bacis sporočil: 3.010
Še ena s prve roke (ne moje):


Če gospa živi dalj že dalj časa tam, bi lahko bolj realno opisala situacijo. Prevzem oblasti ni prinesel ljudem dosti dobrega, razen občutka, da so oni svobodni in na oblasti.

Razvoj elektro gospodarstva v Južni Afriki poznam že od časa apardhajda pa v letih, ko so črnci (ali kako naj napišem, da ne bo zvenelo rasistično) prevzeli oblast. Pred to spremembo je bil ESCOM ena zelo spoštovanih podjetij, z efektivnim in za tiste čase modernim prenosnim sistemom. Pripravljeni so bili celo, da smo gradili za takrat izredno inovativno enosmerno prenosno progo (1400 km) iz Mozambika v Južno Afriko. Živelo so še v duhu pionirstva in verovanja v tehnični razvoj.

Z spremembo oblasti je postalo pravilo, da morajo biti na vseh odgovornih mestih poleg belcev tudi črnci. Še dobro da ne tako, kot v Zimbabve, kjer so vse bele napodili z znanim rezultatom za državo. Mnogo sposobnih belih inženirjev emigriralo v Evropo, ker je tam prišlo do ogromnega kriminala, ne le z ropi temveč tudi uboji. Je pač med ljudmi veljalo: sedaj smo mi na vladi in lahko vzamemo belcem vse, kar so si nakopičili. Podobno kot pri nas po vojni. Na konferencah in mojih poslovnih obiskih tam sem imel lepe kontakte tudi z novimi črnimi zastopniki. Prijetni ljudje, vendar žal večina brez prave izobrazbe in z lastnostmi plemenskih skupnosti. Nastavljanje ljudi po zvezah (torej negativni izbor) in vodenje firme po občutku in ne po številkah. Kljub izrednem naravnem bogastvom dežele (diamanti, zlato, premog, turizem) so ESCOM in druga podjetja spravili na rob propada. Država le še životari in tudi zatirani črnci niso zadovoljni. Delno tudi obrnjen rasizem proti belcem. Ampak to je tipično tudi za vse druge države, ki so naredile revolucionaren skok z »zatirane« v »vodilno« klaso.

Ampak področje okoli Cap Towna z vinskimi goricami, čudovito klimo, čudovito naravo in golf igrišči je (še vedno) ena najlepših pokrajin na svetu.