Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

robi2107 sporočil: 4.272
Zadnja sprememba: robi2107 21.02.2020 22:51
[abohte]
Pravzaprav je kontra, kdor se huduje nad novodobno sklanjatvijo je nepoučen - po SP (in ne po slovarju, slednje poudarjam, ker je tisti tvoj "legalizira" v narekovajih) sta namreč dopustni obe varianti. Raba, kot si jo napisal, torej ni napačna (SP je zakon glede normiranosti jezika, ne pa zgodovinska ali lokalna raba).
Ne, zdaj očitno ni napačna, ko sem sam še hodil v OŠ, pa dileme glede sklanjanja krajevnega imena Grosuplje ni bilo. Tako, kot je edino pravilnoi "v Trebnjem", je bilo nekdaj edino pravilno "v Grosupljem." Dopustnost rabe "v Grosuplju" pa je novotarija, ki se sliši enako bebasto, kot se sliši "v Trebnju". Ali bo tudi to postalo pravilno???
Če pa je point tvojega zapisa pritoževanje nad tem, zakaj se zaradi polpismenih "legalizira" napačno sklanjanje, ti pa odgovarjam s tem, da sploh ni nujno, da je takšno sklanjanje posledica rabe s strani nepoučenih (ampak je po mojem prej obratno, da so najprej spremenili pravila v SP, potem se je začela spreminjati raba).
Po tvojem. Ali lahko svojo teorijo podkrepiš s kakšnim dokazom? Kolikor je meni znano, tudi iz intervjujev s tu opljuvanim Ahačičem, so jezikovna pravila tista, ki se prilagajajo govorcem in ne obratno. Zakaj bi se torej trudili s pravilno rabo jezika, če pa lahko spremenimo pravila? Mulariji in priseljencem iz culukafrije je taka logika ziher ful kul špon (če tale zadnji stavek še ni po SP, pa zagotovo enkrat bo, saj je jezik živa tvar).