Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: bc123a 22.01.2020 16:13
[hocevarb]
Primerjava zdravljenja in razvoja je primerna samo deloma. Zatekel sem bom k stereotipu. Pred časom je veljalo, da se znanost ukvarja predvsem z zadevami, ki jih nihče ne potrebuje. Morda se motim, a zdi se mi, da je tega vse manj in to tudi zato, ker raziskovalci odpirajo vrata laboratorijev javnosti.
S tem gotovo dajejo obcutek javnosti, da delajo koristne stvari, vprasanje pa je, koliko je potem ta obcutek, ki ga javnost dobi, realen. Mislim, da smo ze zdavnaj cez tocko, ko dela stvar vec skode kot koristi.

Dajmo drugo primerjavo: poznamo pregovor, da se pri klobasah in pri politiki ne sme gledati kako se oboje dela? No, do neke mere velja to kot za klobase, tudi za znanost. Znanost, ko je verodostojno predstavljena, dolgocasna, izpade nepotrebna in nekoristna. Tako kot mletje parkljev, srckov in crev izgleda nagnusno, ceprav bo iz tega njami klobasa.

Ljudje nismo sposobni iz krvavo-nagravzne gmote ki se melje v nekem industrijskem mlinu, narediti dedukcijo na odlicen okus klobase. Zato je bolje da nas tam ni zraven, se strinjate? Prav tako ne pri klanju, smo pa zelo radi pri cevapih na pikniku zraven.

In ravno tako vecina ljudi ni sposobna iz "suhoparnih" znanstvenih clankov videti koristi, ceprav ta je. In ni sposobna iz mnozice medicinskih testov in metod, ki podaljsujejo zivljenje iz meseca v mesec, razumeti da je to pot, s katero bomo morda nekoc premagali raka.

Tule obstaja ena medicinsko-znanstvena zgodba o uspehu, in to je AIDS. Zdravila za AIDS ni. Ceprav ga ze 30 let poskusajo narediti. Ampak poskusi, izjemne kolicine denarja, in majhni koraki so v 30tih letih prisli tako dalec, da ljudje lahko z AIDSom zivijo prakticno normalno zivljenje.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2813051

Strani: 1

BorutHocevar sporočil: 1.534
[bc123a]
Ljudje nismo sposobni iz krvavo-nagravzne gmote ki se melje v nekem industrijskem mlinu, narediti dedukcijo na odlicen okus klobase.
Tale diskusija postaja zabavna. Takole jo bom zasukal. Po eni strani me prepričujete, da naj zaupam raziskovalcem, ki trošijo javni denar za projekte, ki so ta hip krvavo-nagravžna gmota.

Po drugi strani pa me že nekaj let prepričujete, da je nesmiselno vlagati denar v obnovljive vire, ki da so krvavo-nagravžna gmota. Kako naj kot laik vem, da me ne nategujete?
;)

Strani: 1