Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Nenormalna Slovenija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tuma sporočil: 439
[Glavni forum] Tema: Re: Nenormalna Slovenija
[#279844] 11.07.08 10:15 · odgovor na: PetraS (#279473)
Odgovori   +    0

PetraS je napisal(a):
nisem vzela kot napad, samo zanimalo me je. mislim, da si, vsaj sodeč po datumu registracije, že dovolj dolgo z nami, da lahko sam presodiš, kaj in o čem poročamo. o učinkih tega ne bom sodila, to si sam sliko ustvari. klicev ni veliko, so pa številke o branosti in elektronska pošta, nenazadnje tudi odzivi na forumih. kaj hočmo... 
smo pa seveda zmeraj odprti za predloge, o čem želite brati.
lp, p
Nisem pristaš neskončnih izmenjav postov na kakršnemkoli forumu in si namenoma tudi ne vzamem preveč časa za to, saj tovrstni mnogoboj s forumaši lahko hitro zapelje v nepristranskost in stran od inicialnega problema. A bom vseeno še repliciral na tvojo ponujeno odprtost za predloge.
Pristopov k podajanju vsebin je toliko različnih, kot je seveda pri vas novinarjev in enako velja tudi za zunanje komentatorje. Članki nihajo med popolno medlostjo, skoraj neopaznostjo, preko odlične strokovnosti pa do izrazite provokativnosti. Za slednje pa se največkrat izkaže, da njihov namen ni odpreti nakakšno javno fronto reševanja razkritega problema, temveč gre predvsem za zadovoljevanje subjektivnih potreb avtorjev, da se nekako izpojejo prav na tem forumu. Bistveni del vsebine takih člankov pa je tako obremenjen in prekrit z raznimi populističnimi puhlicami (beri: hrano za forumske anarhiste), da je pozabljen v trenutku, ko se bralec pretolče do konca teksta. Ne glede na morda dobre vsebinske nastavke, tako tematika večinoma ostane neobdelana in pozabljena. Vam oz. lastnikom časnika v veselje ste s tovrstnimi izdelki dosegli sicer nekoliko širši krog bralcev, ki pa verjetno prebere le malo ostale vsebine časnika. Pri resnejših bralcih pa počasi izgubljate verodostojnost saj je že precej razširjeno mnenje, da podlegate puhli provokativnosti.
Mislim, da danes v Sloveniji na področju tiskanih medijev (omejim se v najinem primeru samo na te) obstaja ogromna tržna niša, ki jo lahko poimenujem neodvisno in profesionalno časnikarstvo. Slovenci smo lačni časnika, ki bi bil saj približek nekaterih svetovno znanih. Vaš časnik je dolgo časa vzbujal upanje za kaj takega a se po mojem mnenju zadnje čase predvsem političnih tem lotuje preveč površno in populistično. In predvsem vam primanjkuje raziskovalnega pristopa (morda znanja, volje, prodornosti). Verjetno je porazen občutek, ko moraš navajati top novice iz drugega časnika, ki je poleg tega poznan še po izraziti politični usmerjenosti in žal se zadnje čase to pri vas večkrat dogaja.
Seveda pa ni vse črno. Predvsem se mi zdite dovolj strokovni na gospodarskem in finančnem področju. Posebej mi je všeč način obdelave tematike kot jo občasno pripravi tvoj kolega Samo Kranjec. Temo obdela, seveda s pomočjo zunanjih komentatorjev, z vseh zornih kotov tako, da tudi nepoznavalec dobi širok vpogled v materijo. Zelo mi je ostala v spominu obdelava transporta in logistike pred meseci, ko se je šušljalo o prodaji železnic, luke in letališča. Čeprav je bila zadeva politično v javnosti zelo obremenjena, so bila predstavljena korektna mnenja tako strokovnjakov politične pozicije in opozicije kot tudi neodvisnih domačih in tujih strokovnjakov.
Podoben pristop bi si želel tudi pri dnevno političnih eskapadah, ki v bistvu to niso ampak gre širše gledano za prehod naše družbe na nov vrednostni nivo ter razkroj nekega političnega koncepta, ki ne glede na to, da se trenutno razglaša za desno izhaja iz istega kotla kot večina njene leve opozicije, vsi skupaj pa so topoumni, pritlehni, egoistični in še kaj predstavniki preživete politične miselnosti, nevredne sodobne družbe. Posledica tega je seveda tudi institucionalni kolaps vseh delov upravljanja družbe. Novinarstvo lahko pri tem procesu ogromno pomaga s profesionalnim razkrivanjem deviacij in je hkrati kot motor oblikovanja civilne družbe, ki jo trenutno kot pravi v enem prejšnjih postov Gregorm trenutno res ni a je morda pritajena. Vsekakor sem optimist.

lp in cut