Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Nenormalna Slovenija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-25464 sporočil: 2.725
[Glavni forum] Tema: Re: Nenormalna Slovenija
[#279536] 10.07.08 22:53
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-25464 10.07.2008 22:56
"Povsem nedvomno pa se državni tožilec, pa čeprav na dopustu in tik pred iztekom mandata , nima kaj sestajati z osumljencem, da bi se z njim dogovarjal o prihodnjem zastopanju."

Včeraj sem se pogovarjal s kolegom tujim, evropskim odvetnikom s katerim sodelujem že vrsto let. Povedal mi je, da vso odvetniki dolžni varovati informacij in spoštovati zaupnost razmerja odvetnik-stranka, tudi potem, ko je primer zaključen, odvetnik izplačan, ali celo v primeru spora med odvetnikom in stranko, potem ko stranka primer prepusti drugemu odvetniku. To načelo velja tudi za tožilce, ki so prestoplili iz tožilskih v odvetniške vode. Moj kolega odvetnik v svoji odvetniški praksi NIKOLI ne bo sodeloval v zadevah zoper osebe, ki jih je nekoč že zastopal in to ne samo on osebno, ampak tudi kolegi iz firme za katero dela(!), ker bi tvegal izgubo odvetniške licence, ali celo kazenski pregon zaradi zlorabe notranje informacije. Odvetniška zborica katere član je, bi bivšega tožilca, ki bi prevzel zastopanje obdolženega kot odvetnik v primeru za katerega obstaja zgolj teoretična možnost, da se je z njim seznanil že kot tožilec, po hitrem postopku izključila.

Varovanje zaupnosti razmerja med odvetnikom in stranko, oziroma zaupnosti internih informacij je vsaj v eni od zahodnoevropskih držav temeljni postulat pravne države (ker varuje efektivnost uveljavljanja pravic, ki jih daje pravo). Gre za javni interes, ki je močnejši od svoboščine svobodne gospodarske pobude odvetnikov ali pravice do zbiranja in združevanja (bivših) tožilcev in odvetnikov zaradi česar so pravice tem kategorijam posameznikom temu primerno omejene. Za uvedbo preiskave v kazenskem postopku, pa bi bil pri njih posnetek kofetkanja zadosti za izdajo sklepa o hišni in avtomobilski preiskavi (to je vprašaje pravnega standarda in sodne prakse in ne vprašanje zakonske nomotehnike).

Vprašanja s katerimi se trenutno igračkamo so vprašanja pravne kulture in (višine) pravnih standardov. Nečesa, kar je tako kot jeti, vsi so že slišali zanje, noben pa jih še ni videl v Sloveniji :))