Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[abohte]
V nadaljevanju zapisano pa me napotuje na to, da niti ti ne veš, kaj je sploh poslanstvo RTV. Slednje ni nič tragičnega, tega ne vem niti jaz, pa tudi sama RTV bi rekel da tega ne ve. Mene to vleče v zaključku, da RTV deluje za svoj obstoj, ne pa za širše poslanstvo.
Seveda RTVS dela zase in svoje klike. To lahko počne tudi zato, ker se ne ve, kaj natančno je poslanstvo RTVS, ker je opredeljeno skrajno slabo in ohlapno. To verjetno izhaja iz (pred kar nekaj leti) zatečenega stanja in tendenc, da se ohrani čim več obstoječega z vsemi deviacijami vred. To niti ni gradualizem ampak potuhnjeno statusquovarstveništvo. RTVS je po mojem tehnično napredovala, strukturno in organizacijsko pa je okostenela tvorba z večino skeleta iz SFRJ in takratnih tehničnih in družbenih razmer. Je pa poslanstvo javnega servisa vedno predmet konsenza, po možnosti modro sugeriranega s strani modrih ljudi. Teh pa nam manjka ali pa jih nismo pripravljeni poslušati.

Javni servis v skupnem interesu ne pomeni, da je treba zdaj vse reducirati na najmanjši skupni imenovalec, ker potem ostane bore malo, sploh v južnoalpski maloplemenski provinci. Javni interes je tudi, da svoje kose mesa dobijo ljubitelji črnega Možine, pa rdečih harpij. Ali sem pašejo še mariovsko blebetanje, romihovsko narodnjakarstvo, flegovsko bleščičarstvo, avtomobilnost in žoganje lig z nekaj sto do nekaj tisoč gledalci? Ne vem. Sem pa prepričan, da se javni interes, ker je to lažje in manj konfliktno, opredeljuje po vpletenih imenih in interesih, ne pa na podlagi gledanosti, družbene koristnosti, strokovnosti ipd. Težko je biti razsodnik v tako majhnem plemenu s tolikšno toleranco do incestnih odnosov (lepše rečeno navzkrižja interesov).
In tudi nisem rekel, da je program RTV zgolj bulšit, je pa v njem mnogo sranja. Te vabim, da se sprehodiš čez spored za naslednje 3 dni, si zapišeš koliko časa traja RTV program in kolikšen delež predstavljajo vsebine, zaradi katerih potrebujemo RTV, v kolikšni meri pa so vsebine relikti preteklosti, so namenjene iskanju kvazi uglednosti in razne tržne vsebine.
Drži. Je pa tudi res, da bi mamca Pepca ali njen sosed Tona hotela gledati/poslušati kaj takega, kar bi midva gladko eliminirala. Jaz komot živim brez radia gaga, a ne dvomim, da bi jih nekaj doživelo živčni zlom, če bi to kdo hotel ukiniti. In kdo sva midva, da bi takim jemala po ducat evrov na mesec za npr. družbenopolitične aktualnosti, ki ju ne zanimajo, vzela pa bi jima kmetijske nasvete (a to še obstaja?), recepte iz domače kuhinje in narodnozabavne poskočnice. Ker je tako težko pravično obrezati, večinom zmaga hipertrofija.
Vendar kljub temu v zdravstvu ne financiramo recimo individualnih programov vadbe za ljudi, čeprav vemo, da je telesna vadba zelo blagodejna za ljudi.
Hm, Vzajemna ni čisto javna hiša, a je precej blizu tega. Za denar svojih zavarovancev in lastnikov (ha!) si je omislila nakup propadlega projekta sumljivega belosvetskega podjetnika.
forum.finance.si/?m=...881&single (glej točko 4.)
Domnevam, da je to spletišče množično obiskano in uporabljano, kar Vzajemna lahko prepričljivo dokaže s podatki obiska in z močno izboljšanim zdravjem MojeDeželanov, njenih zavarovancev.
Seveda tudi kultura prispeva k bolj zdravemu stanju duha in informacije k boljšemu odločanju, torej RTV ima korist. Vse res... Ampak... Pri RTV št. gledalcev/poslušalcev drastično pada, budžet pa raste.
In kljub temu se za vsak spodrsljaj zažene tak cirkus, kot bi narod najbolj masovno spremljal ravno programe RTVS?!
Informacije so izjemno lahko dostopne (se ne nanaša pol tvojega špeckahlanja na tuje vire?). Budžet RTV pa vseno raste. Se ti to ne zdi paradoksalno?
Eden glavnih motivov za špeckahlanje je bil prenašanje tujih medijskih vsebin, ki znatno relativizirajo domačijski diskurz, MojeDeželne mite, slovenski eksepcionalizem in podobne neumnosti.
> > Vsekakor ne mislim, da lahko regionalni/lokalni mediji zamenjajo nacionalno RTV (in obratno), ampak po mojem je tričetrt programa nacionalne RTV tržnega značaja, še bistveno manj pa kulturno in informativno pomembnega za narod. Tuja popevka tedna na Val 202?
Ko sva že pri Valu 202, me je veliko bolj kot trajbanje amero-angleške glasbe in domačijskih kvot spravljalo ob pamet neko pozno jutranje "svetovanje", ki je bilo ena najbolj nagnusnih prikritoreklamnih spak na nivoju vaškega komercialnega radia. Sploh, ko je šlo za medicino, zdravje (dohtarji ipd. ne smejo oglaševati, lahko pa svetujejo), zdravo prehrano ipd. Ne vem, če to še obstaja, ker Vala 202 že dolgo ne poslušam več.
In strinjam se s tabo, kakšni bi morali biti ukrepi. Vendar nič od tega ni na vidiku. Že več let, kljub nezadovoljstvu ljudi. Ker RTV nezadovoljstvo folka figo briga, ali pa le malo več. Torej naj ne jočejo nad vulgarnimi opazkami, ki letijo na njihov račun.
Nič se ne premakne, ker nikomur ni v interesu oz. se interesi medsebojno blokirajo (z izjemo klientelističnih matićevskih manevrov). Če z jokanjem namiguješ na afero "prestitutk", jima dam prav, da sta to skrajno zagovednost s tistim twitom odločno uredili na sodišču.
Saj nisi edini takšen. Ampak zgolj v TV programu je vsak teden, recimo kakšnih 400 ur programa. Koliko takšnih filmov lahko gledaš enkrat na teden in koliko časa trajajo? Kar hočem povedati je, naj si RTV ozko postavi poslanstvo in dela tisto, kar niso tržne vsebine. Za vse ostalo je trg.
Bom ponovil: bistvo javne RTVS ni, da vsah državljan vidi/sliši/prebere vse njihove vsebine. Bistvo je, da za mesečno nadomestilo ponudi dovolj tega v okvirih "javnega interesa", da ne moreš reči, da te v primerjavi z drugimi mediji gulijo. Da tisto, kar po definiciji morajo, delajo dobro, čez svoje plotove pa ne posegajo, četudi imajo "take fine ideje in take dobre ljudi". Velikost in narava slovenskega "trga" za informativne in umetniške stvaritve, sta seveda problem par excellence, ki ni ekskluzivno slovenski.
Je pa res, da bi potem imeli kakšnih 1.000 ljudi preveč. Pa zakaj sploh obstaja RTV prispevek? Naj se pač z zakonom določi, da se RTV financira iz davkov, pa basta. Kot da bo zaradi tega kaj bolj odvisna od političnih veljakov (kot sicer je).
Zakaj sploh imamo toliko različnih davkov in trošarin? Naj država enostavno pobere, kolikor mora/hoče in razdeli, kar je treba/zaželjeno. Pa basta. Saj imamo demokracijo, ki bo vse to vodila s svojo nevidno pravično roko neskončne modrosti ljudskih množic. Ki so zelo navdušene nad reformami vseh sort... dokler posameznika ne udari po žepu ali glavi. :-P