Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Obdavčitev plač je pri nas res pretirana

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.918
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793353] 11.09.19 11:40 · odgovor na: anon-15342 (#2793294)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [1011Arist]
> Tadej, zdi se mi, da nisi upošteval slovenske posebnosti drugih stroškov dela (prevoz in prehrana), ki občutno zmanjšujejo obdavčitev. Kolikor je meni znano v večini držav ni take obravnave in so lahko te primerjave pri državah, ki so blizu precej napačne.
Sem imel en odstavek, namenjen temu, pa sem ga izbrisal, ker je bil preveč zavozlan.

V treh besedah lahko napišem tudi "se načeloma strinjam".

Ampak vseeno, v Grčiji imajo pa dodatek za pravočasen prihod na delo, dodatek za delo na terenu in celo vrsto panožno-specifičnih dodatkov (nekaj so jih nanizali tukaj: www.zurnal24.si/gall...05/?page=1 ). V precej državah EU imajo še neobdavčen božični dodatek, pa ponekod tudi z zakonom predpisanega velikonočnega (recimo tudi v Grčiji: www.ekathimerini.com...-wednesday ).

Po drugi strani je pa poleg dodatkov za prehrano in prevoz za Slovenijo značilno tudi izplačevanje fiktivnih potnih stroškov, ki so delodajalcu tudi strošek, ampak neobremenjen z dohodnino, upoštevanje česar bi še bolj popravilo podobo naših neto prihodkov.

In tako, če se vrnem k začetku, sem odstavek z razčlenjevanjem vsega tega pač izbrisal, ker je ta kolumna pač povzetek podatkov, ki jih je za celotno EU zbral Eurostat in naj bi metodološko ( ec.europa.eu/eurosta...t_esms.htm ) skušal zagotoviti čim večjo primerljivost. Če dejansko neobdavčeni + manj obdavčeni dodatki po različnih državah bistveno spremenijo razvrstitev po neto prihodku glede na tisto po neto plači, potem bi pa pač Eurostat nekdo moral poučiti, da zbiranje in objavljanje teh podatkov ne le ni produktivno (v smislu, da iz teh podatkov ni moč ničesar ugotoviti), temveč je celo kontraproduktivno (v smislu, da iz teh podatkov nujno potegnemo napačne ugotovitve).
... OK, ampak ker je od višine predvsem učinkovitost porabe davkov pri nas še bolj stalna stalnica, je za objektivno sliko vendarle dobro primerjati tudi to, kar od davkov pri nas poleg verjetno - ne morem primerjat, ker nimam pojma, kako je drugje - solidnega javnega sektorja sploh na področju sociale dobimo oziroma dobijo, ker jaz hvalabogu sociale ne rabim ... jebiga, ker ti ziher bolje od mene veš, da s statistiko vedno lahko pokažeš točno tisto, kar v nekem trenutku hočeš pokazat ...

P.S.: zgornje ni kritika ampak dopolnilo, da ne bo nesporazuma ...