Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Obdavčitev plač je pri nas res pretirana

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1011Arist sporočil: 1.046
Zadnja sprememba: 1011Arist 10.09.2019 22:35
Tadej, zdi se mi, da nisi upošteval slovenske posebnosti drugih stroškov dela (prevoz in prehrana), ki občutno zmanjšujejo obdavčitev. Kolikor je meni znano v večini držav ni take obravnave in so lahko te primerjave pri državah, ki so blizu precej napačne.
Postavka drugi stroški dela predstavlja v zbirnem poročilu AJPESA 1,8 milijarde od 13,5 milijarde vseh plač pri družbah v letu 2018, kar predstavlja v strukturi 13,3% in to je neobdavčen del plač (pretežno prevoz in prehrana in nekaj drugih postavk)
Če vzamemo povprečno plačo z enim vzdrževanim družinskim članom imamo 1730 bruto in 1186 neto.
Toda slovenskemu delavcu se k temu prišteje še 160 za prevoz in prehrano.
V mednarodnih primerjavah bi bilo treba preračunati njegov bruto na 1890 ali 9,2% več in njegov neto na 1346 kar je celo 13,4% več.
Pri upoštevanu tega pa bi bili tvoji grafikoni za Slovenijo precej drugačni
Pri bruto bi preskočila Grčijo in se poravnala s Ciprom in Malto
Pri neto bi preskočila Portugalsko in Estonijo in se poravnala z Grčijo.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2793282

Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.967
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793290] 11.09.19 07:53 · odgovor na: 1011Arist (#2793282)
Odgovori   +    2
Bravo Arist alias statistični Brut (The resurraction of common sense)

Potem imaš v precejšnji meri neobdavčen regres, odpravnino, dnevnice, kilometrino, nadomestilo za ločeno življenje, terenskki dodatek, pa še kaj...

Eto, ker se navadni laiki s takimi podatki ne ukvarjamo, tega ne vemo. In jasno, ti neobdavčeni dohodki, ki niso ozki del plače (kot npr. dodatek za delovno dobo in del plače vezan na uspeh), predstavljajo pa lahko normalno appr. 35% mesečnih bruto izplačil delavcu, bistveno spremene zgodbo in katalpultirajo Slovenijo na oni lestvici - nekje v sredino. Kjer se ponavadi nahajamo.

Ole. (Vseeno pa bi v Slo morali kak socialni prispevek znižati.)
anon-317028 sporočil: 30.415
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793291] 11.09.19 07:56 · odgovor na: 1011Arist (#2793282)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-317028 11.09.2019 08:07
[1011Arist]
Tadej, zdi se mi, da nisi upošteval slovenske posebnosti drugih stroškov dela (prevoz in prehrana), ki občutno zmanjšujejo obdavčitev...


Res je, te posebnosti po nepotrebnem povečujejo stroške dela in bi jih kot strošek delodajalca morali ukiniti oz. naj bodo opcije, ki jih po lastni presoji delodajalec omogoči delavcu. Regresa za prehrano kot ga poznamo mi v večini držav ne poznajo, povračila stroškov prevoza na delo tudi, da pa bi delavec imal plačane pol ure za malico kot da dela je skregano z razumom in pametjo....Torej, ukinimo zakonsko obveznost delodajalca za plačilo stroškov prevoza na delo in prehrane ter seveda pol ure plačane malice.
anon-15342 sporočil: 8.014
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793294] 11.09.19 08:07 · odgovor na: 1011Arist (#2793282)
Odgovori   +    9
[1011Arist]
Tadej, zdi se mi, da nisi upošteval slovenske posebnosti drugih stroškov dela (prevoz in prehrana), ki občutno zmanjšujejo obdavčitev. Kolikor je meni znano v večini držav ni take obravnave in so lahko te primerjave pri državah, ki so blizu precej napačne.
Sem imel en odstavek, namenjen temu, pa sem ga izbrisal, ker je bil preveč zavozlan.

V treh besedah lahko napišem tudi "se načeloma strinjam".

Ampak vseeno, v Grčiji imajo pa dodatek za pravočasen prihod na delo, dodatek za delo na terenu in celo vrsto panožno-specifičnih dodatkov (nekaj so jih nanizali tukaj: www.zurnal24.si/gall...05/?page=1 ). V precej državah EU imajo še neobdavčen božični dodatek, pa ponekod tudi z zakonom predpisanega velikonočnega (recimo tudi v Grčiji: www.ekathimerini.com...-wednesday ).

Po drugi strani je pa poleg dodatkov za prehrano in prevoz za Slovenijo značilno tudi izplačevanje fiktivnih potnih stroškov, ki so delodajalcu tudi strošek, ampak neobremenjen z dohodnino, upoštevanje česar bi še bolj popravilo podobo naših neto prihodkov.

In tako, če se vrnem k začetku, sem odstavek z razčlenjevanjem vsega tega pač izbrisal, ker je ta kolumna pač povzetek podatkov, ki jih je za celotno EU zbral Eurostat in naj bi metodološko ( ec.europa.eu/eurosta...t_esms.htm ) skušal zagotoviti čim večjo primerljivost. Če dejansko neobdavčeni + manj obdavčeni dodatki po različnih državah bistveno spremenijo razvrstitev po neto prihodku glede na tisto po neto plači, potem bi pa pač Eurostat nekdo moral poučiti, da zbiranje in objavljanje teh podatkov ne le ni produktivno (v smislu, da iz teh podatkov ni moč ničesar ugotoviti), temveč je celo kontraproduktivno (v smislu, da iz teh podatkov nujno potegnemo napačne ugotovitve).
FIN-376749 sporočil: 23
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793313] 11.09.19 09:23 · odgovor na: 1011Arist (#2793282)
Odgovori   +    2
Če že primerjamo plače, je smiselno upoštevati tudi prispevke delodajalca na bruto plačo, ki znašajo v SLO 16,1% in so bistveno nižji kot npr. v Avstriji (24%), Grčiji (21%), Italiji (36%)...
anon-355210 sporočil: 85
[Glavni forum] Tema: Obdavčitev plač je pri nas res pretirana
[#2793419] 11.09.19 16:06 · odgovor na: 1011Arist (#2793282)
Odgovori   +    1
Za prevoz in malico dobim skupaj 42 EUR.. Nismo vsi v javni upravi...

Strani: 1